Regulator temperatury

0
Regulator temperatury

Sezon grzewczy trwa. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zimy będzie więc zakup regulatora temperatury, który nam w tym pomoże. Gdy zdecydujemy się na kupno właściwego urządzenia, musimy go następnie zamontować. Ale czy na pewno wiemy, jakie miejsce będzie najlepsze?

Odpowiednia lokalizacja regulatora temperatury w pomieszczeniu nie jest bez znaczenia. Ma bowiem duży wpływ na jakość i efektywność jego pracy. Gdy umieścimy go w miejscu, w którym występuje brak cyrkulacji powietrza lub jest zbyt duże nasłonecznienie, możemy być pewni, że regulator nie będzie działał poprawnie i kontrolowanie temperatury będzie nieprawidłowe. Gdzie zatem powinno się usytuować urządzenie, by mogło bez przeszkód spełniać swoje funkcje?

regulator temperatury na ścianieOdpowiednia lokalizacja

Aby zapewnić prawidłową pracę regulatora, należy zainstalować go na ścianie wewnętrznej budynku (ściana działowa) na wysokości około 150 cm od podłogi. Ściany zewnętrzne są zawsze bardziej zimne. - Najlepiej jest wybrać takie miejsce, w którym często się przebywa. Ponadto powinniśmy zapewnić regulatorowi swobodną cyrkulację powietrza. Nie ukrywajmy go więc za meblami czy firankami. Należy również unikać bliskości urządzeń, które emitują ciepło takich, jak telewizor, lodówka czy grzejnik, a także miejsc wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (np. naprzeciwko okna). Regulator temperatury umieszcza się także w pewnej odległości od drzwi i okien. Ich ciągłe otwieranie i zamykanie może bowiem powodować drgania oraz chwilowe zmiany temperatury, co również zakłóca właściwą pracę urządzenia. Musimy pamiętać jeszcze o tym, by do panelu sterującego nie miały dostępu dzieci.

regulatory temperaturWybór pomieszczenia

Pomieszczenie, w którym powiesimy się regulator temperatury nazywamy tzw. pomieszczeniem reprezentatywnym. Zwykle jest nim salon lub pokój dzienny,  w którym przez większość dnia skupia się życie rodzinne. Coraz częściej jednak w takich wnętrzach spotykane są kominki, które nie tylko spełniają funkcję elementu dekoracyjnego, ale są także wykorzystywane jako urządzenia dogrzewające podczas długich i mroźnych zim oraz w okresach przejściowych. Gdy w trakcie pracy kotła pali się również w kominku, regulator temperatury zainstalowany w tym samym pomieszczeniu może odczytywać zbyt wysoką temperaturę i częściej wyłączać piec. W związku z tym, temperatura w pozostałych pomieszczeniach domowych może być mniej komfortowa dla domowników. - W takiej sytuacji lepiej umieścić urządzenie na korytarzu, np. tuż przy sypialni - dodaje.

Oceń artykuł
2,43 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: AURATON

Polecamy Ci również

Zobacz także