Regulator pogodowy

Regulator pogodowy

W naszym klimacie łatwo zauważyć podział na ciepłą i zimną część roku. Jednak wahania temperatur w każdej z nich mogą być bardzo duże. Chłodne letnie wieczory czy ciepłe jesienne dni nie są wcale rzadkością.

regulator pogodowyJak poradzić sobie z szybkimi dużymi zmianami temperatur, częstymi szczególnie wiosną i jesienią? Poza domem przyda się ubiór „na cebulę”, czyli kilka niezbyt grubych warstw, które można w razie potrzeby zdejmować lub zakładać. A co w domu i z domem?

Co chcemy osiągnąć?

Na ogół zależy nam przede wszystkim na dopasowaniu temperatury w mieszkaniu do naszych upodobań i potrzeb. Nie bez znaczenia są także koszty. Tak więc gdy jesteśmy w domu, ma nam być ciepło, a gdy jesteśmy poza nim, temperatura powinna być niższa, pozwalając na oszczędności. Także w nocy powinno być w domu chłodniej niż w ciągu dnia, ponieważ nocny wypoczynek jest zdrowszy, gdy odbywa się w temperaturze niższej niż ta, która jest odpowiednia dla dziennej aktywności. Najczęściej temperatura nocna jest zbliżona do tej, jaka powinna panować w domu pod naszą nieobecność. Czyli wystarczy tylko ustawić dwie lub trzy wartości temperatur na przestrzeni doby. Czy we wszystkich mieszkaniach jest to możliwe?

Przeszkody

Jednak pogoda nie jest tak stabilna jak nasze zapotrzebowania. Nawet nie możemy mieć gwarancji, że w dzień będzie cieplej niż w nocy. Czasami zimą kładziemy się spać przy trzaskającym na zewnątrz mrozie, a budzi nas kapanie wody za oknem i poczucie, że jest nam za ciepło pod kołdrą, bo w nocy nadeszła odwilż. A w dzień… Oj, tu dopiero aura potrafi nas wykiwać! A prognozom pogody, jak wiadomo, nie zawsze można ufać.
– Wnętrze budynku, nawet najlepiej ocieplonego i wyposażonego w szczelne okna i drzwi, nie pozostaje nieczułe na to, co dzieje się na zewnątrz. Wiatr czy nasłonecznienie mają wpływ nie tylko na temperaturę wokół domu, ale i na tę w pomieszczeniach – objaśnia Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

Rozwiązanie

– Na szczęście istnieje skuteczny sposób dopasowania pracy systemu grzewczego do warunków, jakie funduje nam przyroda. Takim rozwiązaniem jest regulator pogodowy. Jest on podłączony do umieszczonego na zewnątrz budynku czujnika temperatury. Gdy nagle się ociepli, regulator zredukuje temperaturę wody w instalacji grzewczej. Jeśli zaś na zewnątrz nagle zrobi się zimno, to regulator zareaguje wzmożeniem nagrzewania pomieszczeń – tłumaczy Błażej Wojciechowski. – Ale to nie jest jedyna korzyść. Regulator bardzo często jest wyposażony w wiele funkcji chroniących źródła ciepła lub sterujących cyrkulacją w instalacjach wody użytkowej.

Ciepło-zimno

Warto wprowadzać do swojego domu nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki regulatorowi pogodowemu zabawa w ciepło-zimno może pozostać wyłącznie grą towarzyską. W domu zaś panują odpowiednie temperatury, zdecydowanie zdrowsze i dla nas, i dla systemu grzewczego naszego domu. A także korzystne dla naszego domowego budżetu.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Afriso

Polecamy Ci również

Zobacz także