Promienniki sufitowe

Promienniki sufitowe sprawdzają się w ogrzewaniu i chłodzeniu obiektów wielkokubaturowych, takich jak biura, hale produkcyjne i magazynowe, pomieszczenia wystawowe i handlowe, szkoły, szpitale czy hale sportowe. Zasilane są wodą. Występują w wersji grzewczej, grzewczo-chłodzącej oraz jako szacht chłodzący.

promiennik sufitowyPromienniki działają podobnie jak słońce. Większość ciepła oddają poprzez promieniowanie – a zatem fale elektromagnetyczne – zaś tylko niewielką część na drodze konwekcji. Dzięki temu energia oddziałuje bezpośrednio na ciała znajdujące się w pomieszczeniu, bez potrzeby używania powietrza jako nośnika energii. Promieniowanie cieplne osiągane jest w ten sposób, że ogrzana woda prowadzona jest rurami zintegrowanymi z blachami promieniującymi. Cały system płyt oddaje ciepło do pomieszczenia, ku dołowi, dzięki specjalnej izolacji. W przypadku chłodzenia ciepło nie jest emitowane, lecz absorbowane przez płytę promiennika, chłodniejszą niż inne powierzchnie
w pomieszczeniu.

Promienniki w wersji grzewczej mają wiele zalet m.in.: zestawienia kątowe, kolory specjalne, uniesione kolektory, zintegrowane oświetlenie lub wykroje na światło z okien dachowych,  blacha górna chroniąca prze kurzem oraz odbój piłek mocowany odgórnie. Ze względu na niewielką masę mogą być stosowane w obiektach o mniejszym, dopuszczalnym obciążeniu konstrukcyjnym stropu. Montaż jest prosty i szybki, ponadto wszystkie elementy składowe są zabezpieczone antykorozyjnie, dzięki czemu promienniki te można stosować w obiektach o podwyższonej wilgotności.

promienniki grzewczo-chłodzącePromienniki grzewczo-chłodzące polecane są szczególnie do obiektów biurowych. Ponieważ działają na zasadzie promieniowania, w fazie ogrzewania dostarczają przyjemne ciepło, zaś w fazie chłodzenia nie wytwarzają niezdrowego ciągu powietrza.

Szacht chłodzący służy natomiast do chłodzenia i jednoczesnego osuszania powietrza w pomieszczeniu.
Pracuje zgodnie z zasadą siły ciężkości w sposób cichy, bez zastosowania wentylatorów i praktycznie bez użycia energii poza agregatem wywołującym ruch cieczy w rurach szachtu. To bezgłośne chłodzenie z funkcją utrzymania klimatu w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie nadaje się do obiektów typu biurowego, przychodni, pokoi hotelowych, jak również do prywatnych apartamentów. Dostępny jest w wielu kolorach lub ze szlachetnym frontem szklanym.

Promienniki  już po 20-30 minutach osiągają temperaturę roboczą i są – podobnie jak zwykłe grzejniki – w pełni sterowalne. Produkowane są w odcinkach o maksymalnej długości 7,5 m i łączone poprzez spawanie lub za pomocą kształtek zaciskowych albo skręcanych. Ich konstrukcja sprawia, że możliwe jest montowanie taśm o długości do 120 metrów. Promienniki dostępne są w różnych szerokościach, co odpowiednio przekłada się na ich moc. Wysokość podwieszenia, wykonywanego za pomocą zestawów łańcuchowych, waha się między 3 a 30 metrów.

Ogrzewanie promiennikami ma wiele zalet: zapewnia temperaturę na odpowiednim poziomie, jednocześnie wysoka efektywność systemu pozwala zaoszczędzić energię  nawet do 40%. Równomierne rozprowadzenie ciepła bez wymuszonego ruchu powietrza, brak unoszenia się kurzu gwarantują komfort cieplny, a także eliminują ryzyko zachorowań na alergie i przeziębienia. Ponieważ stropowe ogrzewanie promiennikowe nie ma części ruchomych, z reguły jego żywotność jest dwa razy dłuższa niż przy ogrzewaniu powietrznym i wynosi nawet 20-25 lat.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Zehnder

Polecamy Ci również

Zobacz także