Programy do projektowania instalacji

Projektant instalacji - sanitarnych, wentylacyjnych, grzewczych czy elektrycznych - ma liczne możliwości wspomagania swojej pracy. Komputerowe programy typu CAD, kojarzone głównie z grafiką inżynierską, dzięki nowym opcjom i specjalistycznym nakładkom pozwalają zoptymalizować proces projektowania.

program do projektowania instalacji

Obok najbardziej znanych na rynku wersji programu AutoCAD, coraz większą popularność i uznanie wśród projektantów znajdują konkurencyjne systemy - funkcjonalne edytory graficzne, który pozwalają na projektowanie zarówno w dwóch i w trzech wymiarach (np. BricsCad).

Format rysunków
projektowanie instalacjiWśród innych programów będących alternatywą dla najpopularniejszego edytora BricsCad wyróżnia się zgodnością z AutoCAD'em pod względem obsługi formatu .dwg. Dzięki temu możliwe jest  korzystanie z plików utworzonych przez alternatywny  program. Najnowsze programy BricsCAD V6) pozwalają na eksport rysunków także do formatu .dwf (bez konwersji, na podstawie istniejących rysunków .dwg). Format ten jest stosowany do wymiany informacji między projektantami. Usprawnia archiwizację i przechowywanie danych; ułatwia korzystanie z funkcji: podgląd, drukowanie i pracę w środowisku sieciowym; umożliwia edycję i zapisywanie złożonych projektów.

edycja blokówREFEDIT: Edycja  bloków i odnośników
Jedną z cenniejszych dla projektanta możliwości jest tworzenie własnych bloków bądź korzystanie z bloków zebranych w bibliotece dostarczonej przez producenta. Do tej pory zdefiniowany blok był monolitem, a chęć jego ponownej edycji wiązała się z koniecznością rozbicia go. Nowe polecenie Refedit pozwala na bezpośrednią edycję bloków, a także pozwala edytować odnośnik z poziomu bieżącego rysunku. W przypadku wybrania bloku lub odnośnika wyświetlane jest specjalne drzewo, które pozwala na wybór odpowiedniego elementu do edycji.

Wizualizacja
Możliwe jest  generowanie powierzchni trójwymiarowej, co z kolei pozwala na tworzenie zaawansowanych modeli 3D. Modele wyświetlane mogą być jako obrazy szkieletowe, z usuniętymi liniami ukrytymi, z cieniowaniem powierzchni oraz jako w pełni renderowany fotorealistyczny materiał ilustracyjny. W gestii projektanta leży wzmocnienie realizmu powierzchni strukturalnych, wybór efektów oświetlenia, materiałów tła (materiały można też przypisać do warstw wyszukanych w spisie). Umożliwiają to profesjonalne narzędzia - zawiera je na przykład oprogramowanie LightWork Design 3D (licencja BricsCAD).

przenoszenie obiektówWażne dla projektantów
Często zdarza się, że projektant pracuje na kilku dokumentach podczas jednej sesji. Wówczas bardzo przydaje się funkcja MDI (równoczesnego otwarcia kilku dokumentów). Dzięki temu można np. przenosić obiekty z jednego rysunku do drugiego. Ze względu na coraz większą dostępność dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, projektanci zainteresowani są zarządzaniem i wykorzystaniem obiektów rastrowych: mapy, zdjęcia, rysunki, dokumenty. Niezwykle ważna jest możliwość wprowadzania do środowiska projektowego zeskanowanych dokumentów takich jak zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, rysunki projektowe lub mapy. Przykładem zaawansowanego zarządzania dokumentami rastrowymi jest Raster Image Support, który pozwala też na ustawienia rastra oraz operowanie kolorem, skalą szarości i jednokolorowymi widokami.

Adaptacja do różnych potrzeb
Potrzeby projektantów używających systemu operacyjnego Linux spełnia BricsCad dla Linuksa - wersja ta "omija" ograniczenia, które do tej pory narzucał format .dwg. BricsCad dla Linuksa pracuje na dystrybucjach RedHat 9 i Fedora w wersji 1, 2 i 3. BricsCad posiada też liczne  możliwości tworzenia aplikacji automatyzujących prace rysunkowe. Obsługa języków programowania: LISP, Visual Basic, C/C++ umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji. Bezpośrednio uruchamiana jest większość procedur AutoLISP, dostępny jest także Microsoft Visual Basic for Applications. Jest to środowisko programowania wykorzystujące interfejs COM, umożliwiający użytkownikom rozwijanie własnych aplikacji. Biblioteka COM Object została powiększona o nowe obiekty do obsługi obszernej konfiguracji drukowania. Zawiera ona również obiekty Solid3D.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także