Program Prosument: czym jest i jak działa

Dom z odnawialnymi źródłami enerii

Przygotowując program „Prosument” stawiano przed nim wiele różnych celów. Pierwszy i podstawowy to promowanie nowoczesnych technologii opartych na odnawialnych źródłach energii (słońca, wiatru czy wody) i osiągnięcie efektu ekologicznego. Efektem „ubocznym” miał być rozwój świadomości ekologicznej, promowanie technologii i firm zajmujących się dostawami na rynek odpowiednich urządzeń, a dzięki temu wzrost liczby miejsc pracy.

Co najważniejsze, zgodnie z założeniami „Prosumenta”, wziąć udział w programie mogły nie tylko samorządy, ale również, a może przede wszystkim osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie.

Warto jednak wyjaśnić, co właściwie oznacza słowo prosument, które dla wielu nadal jest niezrozumiałe. Prosument (z angielskiego słowa prosumer) to ktoś, kto produkuje na własne potrzeby. W kontekście energii odnawialnej prosument to osoba lub grupa osób, która produkuje energię i wykorzystuje ją do własnego użytku, stając się pod tym względem samowystarczalnym. Dzięki programowi „Prosument” każdy może w prostszy i tańszy sposób stać się właścicielem np. niewielkiej instalacji fotowoltaicznej (czyli wytwarzającej prąd z energii słonecznej przy pomocy specjalnych paneli). Co więcej, program pozwala również odsprzedać uzyskane dzięki instalacjom nadwyżki.

Łatwiej o dotację w mikroinstalacje fotowoltaiczne

Po wielu prawnych modyfikacjach obecnie inwestycja w mikroinstalacje fotowoltaiczne jest łatwiejsza. Całkiem niedawno każdy oddający nadwyżki energii do sieci był traktowany jak duży inwestor, co wiązało się z koniecznością uzyskania wielu zezwoleń. Ograniczało to rozwój takich instalacji. Teraz gospodarstwa domowe czy wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają mikroinstalacje o mocy do 40 kW, nie muszą w ogóle rejestrować działalności gospodarczej, a kolejnym ułatwieniem jest brak konieczności uzyskiwania pozwolenia budowlanego na taką instalację. Nie trzeba też już obecnie podpisywać z operatorem energetycznym umowy o dystrybucję energii, obecnie wystarczy jedynie promesa, że umowa zostanie zawarta – i można starać się o dotację.

Warto przeczytaćJaki rodzaj paneli fotowoltaicznych wybrać do domu

Pieniądze w Prosumencie są, ale warto się spieszyć

Program „Prosument” pozwala na dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, które mogą być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych jak i w budownictwie wielorodzinnym. Wsparcie finansowe można uzyskać również na wymianę starych instalacji na bardziej ekologiczne i efektywne. W całym programie przewidziano aż 800 milionów złotych na wsparcie. Mimo, że program będzie funkcjonował do roku 2022 (choć umowa o pożyczkę i dotację będzie mogła zostać zawarta do 2020 roku) to warto się pospieszyć.

– Wsparcie w programie „Prosument” nie zostało wyczerpane. Zakończony został drugi nabór wniosków dla banków i obecnie finalizujemy zawarcie nowej umowy z BOŚ Bankiem. Należy się spodziewać, że w styczniu 2016 roku BOŚ uruchomi nabory w oparciu o nową umowę z NFOŚiGW. Ponadto wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu oraz gminy, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem – wyjaśnia Magdalena Skłodowska, rzecznik NFOŚiGW. – Nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy i jednostek samorządu terytorialnego jest kontynuowany. Do programu wejdzie także WFOŚiGW w Białymstoku, a kolejne wojewódzkie fundusze zgłaszają do nas wnioski o przystąpienie do realizacji programu (np. WFOŚiGW w Zielonej Górze). Jeśli któryś z wymienionych WFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie wniosków to oznacza to, że wykorzystał pulę pieniędzy i rozpocznie nabór wniosków po podpisaniu nowej umowy z NFOŚiGW.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także