Prawdziwe kino w domu

Określenie kino domowe powstało w Stanach Zjednoczonych, gdzie prywatne, domowe sale kinowe budowano w wielkich rezydencjach. Dzisiaj kino domowe, zapakowane w karton oferują nam w supermarketach i zalecają podłączyć do telewizora - to nie jest prawdziwe kino domowe.

kino domoweKino domowe z prawdziwego zdarzenia urządza się zazwyczaj w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. Wyposażone jest w taki sposób, aby dostarczyć jak najlepszych wrażeń podczas oglądania filmu.  Pomieszczenie to ma służyć relaksowi i dobrej zabawie.
Miejsce na kino domowe dobrze jest zaplanować już na etapie budowy lub projektowania domu. Najczęściej zlokalizowane jest w podziemiu lub na poddaszu.
Ważna jest aranżacja sali kinowej -  musi mieć swój styl, często nawiązujący do wnętrza całego domu, ale z zachowaniem pewnych cech multipleksu. W zależności od powierzchni pomieszczenia i przewidywanej ilości miejsc siedzących trzeba dokładnie rozplanować ekran, fotele, głośniki oraz miejsca techniczne na urządzenia. Trzeba pamiętać, że minimalna zalecana powierzchnia to ok. 25 mkw, przy wysokości minimum 2,60 m. W pomieszczeniach mniejszych bardzo trudno uzyskać dobre efekty dla niskich tonów. Lepiej więc przeznaczyć większą powierzchnię.
Kolejnym etapem urządzania kina w domu jest zaprojektowanie i rozprowadzenie całej instalacji, czyli okablowanie. Dotyczy ono zarówno instalacji audio/wizualnej, jak i elektrycznej. Światło jest niezwykle istotnym elementem dostarczającym specjalnych efektów przed, w trakcie i po seansie. Może stworzyć niepowtarzalny nastrój, zwłaszcza gdy współpracuje np. z kotarą odsłaniającą automatycznie ekran, jak w teatrze.
Należy też zadbać o dobrą akustykę pomieszczenia i jednocześnie jego wyciszenie z zewnątrz. Ściany, sufit, czy podłoga są najczęściej wykańczane miękkimi materiałami, pod którymi umieszcza się specjalne płyty wygłuszające. To dosyć trudny etap prac, gdyż łatwo o efekt przytłumienia. Podstawowym zadaniem akustyka jest tutaj uzyskanie naturalnego pogłosu, bez efektów odbicia fal dźwiękowych, a jednocześnie bez efektu martwego i głuchego dźwięku.

Prawdziwe kino domowe to oczywiście duży ekran i projektor. Tylko ten sposób odtwarzania filmów  nie powoduje zmęczenia oczu dwugodzinnym seansem. W oddzielnych salach kinowych stosujemy ekrany ramowe. Zapewniają najlepszy naciąg płótna projekcyjnego i jego trwałość. Tworzą też odpowiedni nastrój. Najczęściej są w kolorze białym, ale coraz częściej stosuje się też szare powłoki. Są to specjalne płótna, skonstruowane tak, aby uzyskać najlepszy efekt propagacji światła. Warto zainwestować w dobry ekran.

kino w domuProjektory kina domowego znacznie różnią się od tych najpopularniejszych, czyli prezentacyjnych. Przede wszystkim nie świecą mocno i jasno, co jest oczywiste w zaciemnionych podczas projekcji salkach kinowych. Są korzystne dla naszych oczu i sprawiają wrażenie wielkiego kina. Aktualnie produkowane projektory wysokiej rozdzielczości zapewniają niezwykle wyraźny i dokładny obraz zarówno z płyt BluRay DVD, jak i podczas transmisji telewizyjnych HD. Jest to obraz nieporównywalny jakościowo do tego, który większość ludzi widziało dotąd z projektorów.
Bardzo ważnym elementem kina są zestawy głośnikowe. Podstawowy - 5.1 - to głośniki lewy i prawy przednie, głośnik centralny (DIalogowy), głośniki lewy i prawy tylne (Efektowe) oraz głośnik niskotonowy (Subwoofer). Istnieją jeszcze systemy 6.1 i 7.1 z kolejnymi głośnikami centralnymi lub efektowymi oraz systemy z podwójnymi subwooferami. Wszystkie są instalowane w specjalnych obudowach lub specjalnie przygotowanych miejscach w ścianach lub zabudowach drewnianych. Są prawie lub całkowicie niewidoczne. Mają dostarczać efektów dźwiękowych i przestrzennych, pozostając jednocześnie niezauważalne.

Wykończenie i wyposażenie dodatkowe dopełnia nastrój sali kinowej. Możliwe jest zamówienie wygodnych i eleganckich foteli instalowanych w dowolnych konfiguracjach. Ściany ozdobione tkaniną, drewnem lub stalą szlachetną, właściwie oświetlone wprawiają w odpowiedni nastrój zarówno domowników, jak i zaproszonych gości. Seans filmowy nie może się obyć bez popcornu i zimnych napojów, serwowanych np. z automatu przy wejściu. Niektórzy instalują nawet kasę, aby "sprzedawać" bilety. A rządzi ten, kto trzyma pilota.

Alternatywą dla właścicieli mniejszych mieszkań lub domów są "elektroniczne sale kinowe". Działają one w taki sposób, że za przyciśnięciem jednego guzika inteligentnego pilota zamieniają np. salon w salę kinową. Opadające rolety i kotary zaciemniają i wygłuszają pomieszczenie, gaśnie jednocześnie oświetlenie używane na co dzień, a zapala się specjalne oświetlenie kinowe. Z sufitu rozwija się elektryczny ekran, zasłaniający telewizor, a winda wysuwa i uruchamia projektor. Głośniki ukryte w ścianach i meblach dostarczają dźwięk wysokiej jakości, a BluRay DVD uruchamia seans. Tylko zamiast foteli kinowych pozostaje kanapa.

kino domowe - aranżacjadomowe kino

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Arkadiusz Walus

Źródło: Klinika Dźwięku

Polecamy Ci również

Zobacz także