Pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej

Pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej

Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, jednak równie dobrze sprawdzają się jako systemy grzewcze w budynkach użyteczności publicznej. Potwierdza to przykład dużej inwestycji w Pałecznicy, w województwie małopolskim. W trzech obiektach zastosowano tam pięć ekologicznych pomp ciepła Caliane marki Sofath.

pompy ciepła - kotłownia

Głównym założeniem inwestycji była kwestia likwidacji tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń oraz obniżenie kosztów  poprzez zastąpienie istniejących już kotłowni na paliwo stałe energią pozyskaną z odnawialnych źródeł. W rezultacie tych działań  szacuje się uzyskanie znacznych  oszczędności pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym. Dodatkowo, raz zainstalowana i dobrze wyregulowana instalacja jest systemem bezobsługowym. Nie trzeba pamiętać o zaopatrywaniu go w paliwa kopalne. Efektem jest komfortowe zarządzanie dostawą ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków w zimie.

Inwestycja w Pałecznicy

Pałecznica to malownicza wieś położona w województwie małopolskim. Dzięki staraniom władz lokalnych, a w szczególności wójta, Marcina Gawła, z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w lecie zeszłego roku wykonano w niej instalacje grzewcze oparte na bezglikolowych pompach ciepła marki Sofath w trzech budynkach użyteczności publicznej, w których skład wchodzą m.in. Obiekt Wielofunkcyjny i Remiza OSP, Gminne Centrum Kultury i Promocji Gminy Pałecznica oraz Biblioteka i Biuro Informacji Turystycznej. Firma Argus Sp. z o.o. z Jasła, Autoryzowany Koncesjoner Sofath, dostosowała moc pomp ciepła do poszczególnych budynków w oparciu o technologię pomp ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w technologii bezpośredniego odparowywania.

pompy ciepła - odwierty

Zastosowane rozwiązania

Budynki użyteczności publicznej w gminie, w której zostały zainstalowane pompy, mają łącznie 4 258,50 m².  Do tej pory wszystkie obiekty były zasilane kotłami na paliwo stałe. Pracowały one na parametrach 70°/60°C. Inwestor zainstalował w nich pięć pomp ciepła Caliane o łącznej mocy
87,3 kW. Łącznie wykonano dla nich 27 pionowych odwiertów o głębokości 30 metrów każdy.
Ze względu na obecność w niedalekiej odległości ujęć wody pitnej władze Gminy zdecydowały się zastosować pompy ciepła Caliane w technologii bezpośredniego odparowania, czyli takie, które nie wykorzystują szkodliwego dla otoczenia glikolu jako czynnika grzewczego.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest brak wymiennika ciepła wraz z pompą obiegową po stronie kolektora gruntowego, co zwiększa sprawność instalacji. Efektem są mniejsze koszty ogrzewania. Takie rozwiązania można stosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.
Wybrane rozwiązania grzewcze oferowane przez markę Sofath zamiast glikolu wykorzystują ekologiczny, nietoksyczny czynnik R410A. Zaletą jego stosowania jest prostsza obsługa instalacji, ponieważ czynnik nie starzeje się i nie zachodzi konieczność jego okresowej wymiany. Montaż systemów najwyższej jakości przez profesjonalne firmy instalatorskie daje pewność bezawaryjnej, prawidłowej i ekonomicznej pracy instalacji grzewczej.

pompa ciepła CelianeEfekt ekonomiczny i ekologiczny

Inwestycja w pompy ciepła ma na celu znaczne zmniejszenie rocznych kosztów eksploatacyjnych. W 2012 roku wydatki na ogrzewanie za pomocą miału węglowego sięgały 25 000 złotych. Dzięki instalacji systemów, wykorzystujących odnawialne źródła energii, rachunki za ogrzewanie obniżyły się  prawie o połowę i będą wynosić około 13 500 złotych w skali roku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że inwestor uniknie również nakładów finansowych, związanych z magazynowaniem opału i obsługą.
– Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w systemach grzewczych obiektów użyteczności publicznej naszej gminy, znacznie zostaną zmniejszone koszty eksploatacyjne budynków. Inwestycja wpłynie również na obniżenie lokalnej emisji zanieczyszczeń powietrza  szacujemy, że emisja CO₂ zmniejszy się o blisko 180 ton rocznie  wylicza Marcin Gaweł, Wójt Gminy Pałecznica.

Dzięki pompom ciepła zmaleje ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, czyli niebezpiecznych pyłów zawieszonych, dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla oraz tlenków azotu. Szacunkowo, zawartość CO₂ w ciągu roku z poziomu 190 spadnie do 13  ton, CO z wartości początkowej niemal trzech ton zmniejszy się do 0,19 tony, natomiast emisja SO₂  w wysokości
1,2 będzie niższa o około 90%, dając 0,08 tony.
Inwestowanie w pompy ciepła jest opłacalne nie tylko w domach jednorodzinnych. Jak pokazuje przykład Pałecznicy, są one również odpowiednim rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej.
Uroczyste otwarte inwestycji w Pałecznicy odbyło się w październiku 2014 roku. W ceremonii  wzięły udział władze Województwa Małopolskiego, Gminy, pracownicy AGH nadzorujący projekt oraz przedstawiciele wykonawców i dostawcy sytemu.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sofath

Polecamy Ci również

Zobacz także