Pompy ciepła do ciepłej wody

Pompy ciepła do ciepłej wody

Wybór systemu do przygotowania c.w.u. to decyzja na lata. Pod uwagę należy wziąć koszt inwestycji i komfort użytkowania. Dostarczenie wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze po niskich kosztach gwarantują niezależne pompy ciepła Sofath  - BECT i MI134.

Pompy ciepła oprócz ogrzewania budynku świetnie sprawdzą się jako urządzenia do przygotowania c.w.u. Eksploatacja takich systemów jest konkurencyjna względem innych dostępnych na rynku rozwiązań. Mimo że koszta użytkowania pomp możemy porównać do działania kolektorów słonecznych, to w odróżnieniu od nich, są one w znacznie niższym stopniu zależne od warunków atmosferycznych i pory roku. Dodatkowo, panele solarne są narażone na awarie spowodowane ubytkiem czynnika roboczego, zapowietrzeniem instalacji czy pęknięciem rurek kolektora słonecznego wskutek mrozu.

- W odróżnieniu od instalacji solarnych, niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u. gwarantują dostęp do ciepłej wody przez cały rok, zachowując przy tym wysoką sprawność. Ponadto, zamiast glikolu pracują na bazie czynnika R134A, który jest bezpieczny, ekologiczny, nie ulega degradacji i nie podlega okresowej wymianie – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

pompa ciepła BECT do c.w.u.Pompa ciepła BECT do c.w.u. - energia z powietrza

System BECT produkuje ciepłą wodę czerpiąc energię z powietrza. Odbywa się to na dwa sposoby - kanałem z powietrza zewnętrznego lub z wnętrza budynku, z pomieszczenia nieogrzewanego. Po transformacji pozyskanej energii do wyżej temperatury jest ona odprowadzana do c.w.u. celem podgrzania. W wyniku zintegrowania sprężarki o mocy 1,7 kW z zasobnikiem o pojemności 210 l, 260 l lub 270l powstało urządzenie o kompaktowej budowie, które zapewnia użytkownikom ciepłą wodę o temperaturze do 65°C. O stanie wody i ilości możliwych kąpieli informuje na bieżąco nowoczesny sterownik z wyświetlaczem, który można umieścić  w dowolnym pomieszczeniu w domu.

pompa ciepła MI134 do c.w.u. z zasobnikiemPompa ciepła MI134 do c.w.u. - energia z gruntu

Systemem przeznaczonym do przygotowania c.w.u. jest również niezależna pompa ciepła MI134, która energię pozyskuje z gruntu. Niewielki, poziomy wymiennik o powierzchni 30 m² oraz sprężarka o mocy 2kW w połączeniu z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300l dostarczają użytkownikom ciepłą wodę o temperaturze do 60°C.

Przy zachowaniu stałego współczynnika sprawności, pompa ciepła MI134 gwarantuje ciepłą wodę przez cały rok w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych. Te ostatnie, aby całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na c.w.u., wymagają zastosowania dodatkowego źródła ciepła, zwłaszcza w miesiącach mniej słonecznych.

Ciepła woda użytkowa o każdej porze

Całkowita kontrola nad  zapotrzebowaniem, efektywna praca, niskie koszty eksploatacji, łatwy i szybki montaż, również w budynkach modernizowanych, zapewniają komfort użytkowania niezależnych pomp ciepła Sofath. W ten sposób stają się one konkurencyjną alternatywą w zakresie przygotowania c.w.u. dla kolektorów słonecznych. Efektywność solarów jest uzależniona od warunków zewnętrznych - podczas pochmurnych dni nie zagwarantują użytkownikom wymaganej ilości ciepłej wody. Ponadto, ich użytkowanie wiąże się również z wyższymi kosztami spowodowanymi zakupem dodatkowych źródeł ciepła.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sofath

Polecamy Ci również

Zobacz także