Pompy ciepła do c.w.u.

Na rynku dostępne są pompy ciepła, które do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystują tzw. powietrze odlotowe. Ale nie jest to jedyna funkcja tych urządzeń. Umożliwiają one także wentylowanie pomieszczeń mieszkalnych, jak również chłodzenie i osuszanie powietrza. Jednym słowem gwarantują zdrowy, optymalny klimat w domu. Mowa o urządzeniach wielofunkcyjnych typu Europa firmy Ochsner.

Kilka słów o pompach ciepła

Pompa ciepła może korzystać z trzech podstawowych rodzajów źródła ciepła: powietrza, gruntu lub wód gruntowych. Najwyższe sprawności pracy uzyskują pompy ciepła pobierające ciepło z wody, a także z gruntu. Pompy pobierające ciepło z powietrza uzyskują niższe sprawności pracy, ale pozwalają zmniejszyć koszty związane z inwestycją dzięki uniknięciu prac ziemnych.

pompa ciepłaPompy ciepła stanowią najbardziej energooszczędne rozwiązanie techniki grzewczej. Niewątpliwie koszt inwestycji zazwyczaj przewyższa koszty dla innych systemów, ale rosnące ceny paliw, a w szczególności oleju opałowego sprawiają, że ta nadwyżka inwestycji zwraca się już po kilku latach. Warto też pamiętać, że decydując się na nowoczesną kotłownię z pompą ciepła, unika się za to szeregu kosztów związanych z budową elementów niezbędnych przy tradycyjnej kotłowni, takich jak: komin, system doprowadzenia gazu, zbiorniki oleju opałowego, itd. W sytuacji coraz częstszego budowania domów w oddaleniu od skupisk miejskich, gdzie brak jest dostępu do gazu ziemnego, pompa ciepła może okazać się dobrym rozwiązaniem. Systemy pomp ciepła mogą dzisiaj stworzyć też o wiele lepszy, ekonomiczniejszy oraz bardziej przyjazny klimat mieszkalny oraz zagwarantować dobre samopoczucie, a także poprawić warunki życia. Niskie temperatury pracy ogrzewania, regulacja pogodowa, regulacja temperatury dla poszczególnych pomieszczeń, wentylacja pomieszczeń ogrzewanych sprawiają, że w domu z pompą ciepła mieszka się naprawdę komfortowo.
Pompy ciepła są także pod wieloma względami korzystniejsze dla otaczającego nas środowiska naturalnego, aniżeli większość innych urządzeń grzewczych. Ogrzewanie za pomocą węgla, gazu czy oleju powoduje 40% tzw. efektu cieplarnianego wskutek wydzielania dwutlenku węgla. Do tego dochodzi świadomość, że pompy ciepła gwarantują niskie koszty ogrzewania, klimatyzacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jak to działa

Pompa ciepła działa wykorzystując przemiany czynnika chłodniczego (parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie). Właściwości czynnika chłodniczego np. niskie temperatury parowania umożliwiają odbiór ciepła ze środowiska, w którym średnio roczna temperatura jest stosunkowo niska np. grunt poniżej granicy przemarzania ma temperaturę około 0°C, a woda około 8°C. Instalacja grzewcza z pompami ciepła składa się z dolnego źródła ciepła (WQA), pompy cieplnej (WP) oraz górnego źródła ciepła (WNA). Wszystkie elementy instalacji muszą być do siebie dopasowane, by zagwarantować nienaganną pracę oraz wysokie współczynniki efektywności. Obowiązuje wykorzystanie źródła ciepła o możliwie najwyższym poziomie temperatury. W ten sposób można osiągnąć najwyższe współczynniki efektywności i przez to - najniższe koszty ogrzewania.

Woda
Jeżeli woda gruntowa występuje na odpowiedniej głębokości i ma właściwą jakość, to tak można osiągnąć najwyższy roczny współczynnik efektywności (obowiązek uzyskania zezwolenia). Stała temperatura +8°C do +12°C gwarantuje optymalny tryb pracy grzewczej. Woda gruntowa pobierana jest ze studni zasilającej i doprowadzana do pompy ciepła, a stamtąd odprowadzana do oddalonej o ok.15 m studni zrzutowej.

Ciepło z gruntu
W gruncie zgromadzonych jest do 98% energii słonecznej. Także w czasie bardzo chłodnych dni zimowych grunt utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie dla ekonomicznie optymalnej eksploatacji. W gruncie zakopuje się tzw. kolektory ziemne, przez które pobierane jest ciepło. W kolektorach tych cyrkuluje medium przenoszące ciepło, które to dalej oddawane jest do pompy ciepła. W zależności od medium przenoszącego ciepło w kolektorze gruntowym rozróżnia się system solanka/woda oraz bezpośrednie parowanie/woda.

Powietrze
Jeżeli nie można wykorzystać gruntu, to zawsze mamy do dyspozycji jeszcze powietrze jako dolne źródło ciepła. Szczególnie nadaje się ono w przypadku dodatkowego wyposażenia instalacji oraz w systemach pracujących w trybie biwalentnym (równoległy monoenergetyczny (pompa ciepła i grzałka) – pompa ciepła pokrywa ok. 90% zapotrzebowania na ciepło, grzałka elektryczna będzie załączana równolegle w przypadku zapotrzebowania). Dzięki zintegrowanemu w pompie ciepła urządzeniu odszraniającemu nienaganne funkcjonowanie systemu zagwarantowane jest do temperatur nawet poniżej -18°C. W systemie tym można wykorzystać urządzenie kompaktowe albo urządzenie typu Split (rozdzielone): pompę ciepła ustawia się w domu, a parownik na wolnym powietrzu. Zalety: nie potrzeba kanałów powietrznych, urządzenie bardzo ciche, długa żywotność urządzenia.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także