Pompa ciepła – przełom w ogrzewaniu? Poznaj nowe pompy ciepła

Pompa ciepła – przełom w ogrzewaniu? Poznaj nowe pompy ciepła

pompa ciepłaUpalne lato i polska złota jesień rozpieszczały nas przez ostatnie miesiące, jednak nieuniknione chłody nadchodzą i zaraz koniecznością okaże się podłączenie ogrzewania. Coraz częściej mówi się o przełomie w technologii ogrzewania mieszkań i domów za pomocą pomp ciepła. Jednak jak to działa i czy faktycznie się sprawdza?

Pompy ciepła to urządzenia, które przekształcają energię z naturalnych źródeł ciepła, tj. z ziemi, wody lub powietrza, w ogrzewanie domu, chłodzenie wnętrz i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie komfortu mieszkania i życia. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, odpowiednio przystosowanych do różnych rodzajów powierzchni i zapotrzebowań - możliwości jest wiele, a parametry urządzeń są doskonalone z roku na rok.

sterowanie pompą ciepłaPompy ciepła - dodatkowe możliwości i akcesoria

Także akcesoria, o jakie można poszerzyć system ogrzewania pompami ciepła poddawane są udoskonaleniom. Świetnym przykładem może być moduł zdalnego sterowania pompą poprzez sieć GSM. Komendy wysyłane przez sms pozwalają na przykład podnieść temperaturę w mieszkaniu lub odbierać powiadomienia od systemu o przerwie w dostawie prądu czy o temperaturze. Następnym przykładem jest wielofunkcyjny zbiornik buforowy charakteryzujący się bardzo niską własną utratą ciepła, do którego oprócz pompy można podłączyć także inne źródła ciepła takie jak solary, istniejące już ogrzewanie tradycyjne oraz odbiorniki, jak choćby ogrzewanie podłogowe. Odpowiedni dobór akcesoriów pomoże lepiej dostosować urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika.

wydajna pompa ciepłaNowe modele pomp ciepła – jeszcze tańsze ogrzewanie

Ciekawym rozwiązaniem jest model pompy ciepła powietrze-woda 9 kW. Pompa ciepła może pokryć do 70% całkowitego zapotrzebowania na energię cieplną. Pompa wyposażona jest w łatwy w obsłudze panel sterujący do ustawienia temperatury panującej w domu. Część zewnętrzna to inwerterowa pompa ciepła, gdzie współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) uległ podwyższeniu w stosunku do poprzedniego modelu i wynosi 4,2. Także zakres temperatur, w których urządzenie może pracować został zwiększony i wynosi od -25oC do +45oC. Markowa sprężarka firmy Panasonic zapewnia nam optymalnie niskie zużycie prądu przy bardzo dużym odzysku ciepła ze środowiska zewnętrznego.
Kolejną propozycją jest pompa typu powietrze-powietrze 5,5 kW w zestawie z klimakonwektorem, którą można zastosować w dużych pomieszczeniach do 130 m². Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się także w domkach na działkach. Latem może służyć jako klimatyzator utrzymując przyjemny chłód. Pompa Anslut posiada zdolność odprowadzania wilgoci aż do 33 l na dobę. Zakres temperatury pracy to od -20oC do +30oC, a wskaźnik sezonowej efektywności (SCOP) wynosi 4,6. Urządzenia wyposażone zostały w szereg funkcji chroniących je w trakcie pracy w niskich temperaturach, takich jak funkcja odszraniania i podgrzewania wstępnego, co przekłada się na bezawaryjność serca pompy, jakim jest sprężarka, objęta 5-letnią gwarancją.

pompa ciepła z klimakonwektorem

Montaż pompy ciepła

Istotą sprawą jest również umiejętne i fachowe zamontowanie urządzenia, dlatego warto korzystać z firm, które w swojej ofercie proponują także tę usługę. W Jula dostępna jest już usługa montażu wszystkich rodzajów pomp ciepła, które są w sklepie, jak również możliwość dopasowania do nich odpowiednich urządzeń dodatkowych.

Oceń artykuł
4,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jula

Polecamy Ci również

Zobacz także