Pompa ciepła a zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Czy to się opłaca?

0
Dom z pompą ciepła
Za pompami ciepła przemawiają niskie koszty eksploatacyjne, aspekt ekologiczny i komfort ich użytkowania. Najczęściej wymienianym minusem jest wysoki koszt początkowy - wynikający z cen zakupu pomp ciepła.

Dążenie do obniżania kosztów utrzymania domu to już nie tylko moda, ale konieczność, która związana jest głównie z ciągle rosnącymi cenami nośników energii.

Do nośników energii zaliczane są: energia elektryczną i gaz (opłaty za zużycie energii elektrycznej dla celów oświetleniowych i grzewczych, opłaty za zużycie gazu ziemnego oraz za napełnienie butli gazowych dla potrzeb gospodarstwa domowego), energia cieplna (opłaty za centralne ogrzewanie oraz podgrzew wody) oraz opał (paliwa płynne np. olej opałowy, węgiel kamienny i brunatny, koks, drewno opałowe, torf, pellet, trociny i in.).

Wg opracowania GUS „Budżety gospodarstw domowych w 2018 r.” (publikacja 2019 r.), wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii zajmują drugie miejsce w strukturze wydatków gospodarstw domowych. Ich udział w wydatkach ogółem wyniósł za rok 2018 przeciętnie 18,3%. Z kolei wg opracowań Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) ten sam segment wydatków to ok. 20,5% wydatków konsumpcyjnych Polaków. Stąd wniosek, że jakby nie liczyć wydatki na utrzymanie domu to ok. 1/5 naszych wszystkich wydatków i warto się pokusić o ich zminimalizowanie.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania domu jest inwestowanie w nowe, bardziej energooszczędne technologie. Należą do nich m.in. urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE), a wśród nich pompy ciepła (PC). Zastanówmy się, czy warto zainwestować w pompę ciepła, by zmniejszyć wydatki na eksploatację domu? Producenci tych urządzeń przekonują, że wykorzystanie PC do ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej, a często też klimatyzacji domu, jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym w czasie eksploatacji ale też wygodnym i ekologicznym.

Dzięki danym uzyskanym od firmy NIBE-Biawar opracowaliśmy poniższy wykres. Przedstawia on porównanie kosztów ogrzewania domu (bez produkcji c.w.u.) różnymi urządzeniami, w zależności od jego powierzchni użytkowej. Wartości wyznaczone zostały dla typowego budynku o wartości współczynnika obciążenia cieplnego na poziomie 45 W/mkw.

Z analizy danych wynika, że roczne koszty ponoszone na ogrzewanie są najniższe w przypadku wykorzystania pompy ciepła, które na przykład w domu o powierzchni 130 mkw. wynoszą odpowiednio 1010 złotych dla gruntowej pompy ciepła lub 1360 złotych dla powietrznej pompy ciepła. Podczas, gdy zastosowanie innych źródeł ciepła to koszt ogrzewania na poziomie:

  • 2250 zł - kocioł na gaz ziemny,
  • 2450 zł - kocioł na pellet,
  • 3880 zł - kocioł gazowy na propan,
  • 4470 zł - kocioł olejowy,
  • 5240 zł - kocioł elektryczny.

Inwestycja w pompę ciepła to spory wydatek, ale...

Niestety chcąc posiadać pompę ciepła, musimy przygotować się na spory wydatek inwestycyjny. W przypadku gruntowej pompy ciepła może on sięgnąć nawet ok. 50 000 zł, a powietrznej PC – 25 000–33 000 zł. Nie zapominajmy jednak, że wybierając źródło ciepła do domu, musimy przyjrzeć się nie tylko kosztom zakupu urządzenia i materiałów pomocniczych oraz instalacji, ale również oszacować późniejsze koszty eksploatacji.

Nieodpowiednie urządzenie grzewcze może okazać się dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym w okresie grzewczym.

Warto przeczytać poradnik: Koszty inwestycji w pompę ciepła i inne źródła ciepła. Czy pompa ciepła się opłaca?

Oceniając opłacalność zakupu pompy ciepła powinniśmy przeanalizować też, w jakim czasie wyższe nakłady inwestycyjne poniesione na PC zwrócą się nam w związku z dużo niższymi kosztami eksploatacyjnymi w porównaniu z innymi źródłami ciepła. Argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest również fakt, że koszt inwestycyjny można obniżyć, ubiegając się o dofinansowanie w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze".

A do tego koszty eksploatacji pompy ciepła można obniżyć decydując się na zastosowanie miksu energetycznego, czyli montaż instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej – choć i w tym przypadku pamiętajmy o sporym koszcie inwestycyjnym. Inwestorzy zainteresowani taką inwestycją powinni przyjrzeć się warunkom rządowego programu dotacji do domowych instalacji fotowoltaicznych – Mój Prąd.

Dowiedz się również: Czy instalacja paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Współpraca: artykuł powstał we współpracy z NIBE

Polecamy Ci również

Zobacz także