Podział grzewczych urządzeń gazowych

Urządzenie z komorą zamkniętą jest też bardziej bezpieczne - rura odprowadzająca spaliny jest ukryta w rurze powietrznej. Dzięki temu zmniejszone jest zagrożenie, że spaliny wydostaną się do pomieszczenia (np. gdy rura jest nieszczelna).
Przewód powietrzno-spalinowy jest wyposażony jest w wentylator, który wymusza przepływ spalin (dlatego urządzenie z komorą zamkniętą nazywa się często urządzeniem z wymuszonym obiegiem spalinowo – powietrznym). Dzięki temu kocioł nie musi być podłączony do komina - wyprowadzenie spalin można zrealizować za pomocą krótkiego przewodu wyprowadzonego przez dach lub nawet ścianę, przy zachowaniu odpowiednich zasad.

maksymalna moc urządzenia dla wolno stojących budynków jednorodzinnych [kW] 21
maksymalna moc urządzenia dla budynków pozostałych [kW] 5
min. wysokość wylotu przewodu nad poziomem terenu [m] 2,0
min. odległość między wylotami przewodów [m] 3,0
min. odległość od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających [m] 0,5

Porównajmy...
Wymagania, które stawiane są pomieszczeniom, w których mogą być instalowane kotły typu B i C:

wyznacznik typ B typ C
minimalna kubatura pomieszczeń [m³] 8,00 6,50
minimalna wysokość pomieszczeń [m] 2,20 2,20
obciążenie cieplne pomieszczenia [kW/m³kubatury] nieprzeznaczonego na stały pobyt ludzi 0,93 brak ograniczeń
można instalować w pomieszczeniu mieszkalnym nie tak (warunek: zastosowanie koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych)
konieczne odprowadzanie spalin (własny przewód  kominowy) tak nie (warunek: zastosowanie koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych)
przykładowa cena dla 20 kW (zł, brutto) 1500 2500

Inne podziały urządzeń
Oprócz podanego podziału, gazowe urządzenia grzewcze można też podzielić tak, jak urządzenia na każdy rodzaj paliwa: na jedno- i dwufunkcyjne; na wiszące i stojące; na tradycyjne i kondensacyjne.

Urządzenia wiszące i stojące.
Podstawową cechą różniącą urządzenia wiszące od stojących jest ich pojemność wodna. W urządzeniach stojących przewyższa ona wielokrotnie pojemność wiszących:

  • pojemność wodna urządzenia wiszącego - od 0,02 do 0,20 dm³/kW;
  • pojemność wodna urządzenia  stojącego - 0,3-0,7 dm³/kW.

Urządzenia wiszące mają ograniczenia maksymalnego natężenia przepływu wody grzejnej. Przystosowane są zazwyczaj dla jednego obiegu. Mają one jednak wielu zwolenników ze względu
na to, że są mniejsze i tańsze. Wyposażone są we wszystkie elementy niezbędne do właściwego funkcjonowania, posiadają palniki o płynnej regulacji, które szybko dopasowują wydajność do zmieniającego się ciepła. Maja jednak mniejszą trwałość niż urządzenia stojące.

Uwaga! Urządzenia z zamkniętą komorą spalania produkowane są tylko jako urządzenia wiszące.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne
Urządzenia jednofunkcyjne przeznaczone są do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Chcąc jednocześnie podgrzewać wodę użytkową należy zastosować kocioł dwufunkcyjny lub do kotła jednofunkcyjnego dołączyć zasobnik ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne produkowane są najczęściej jako stojące. Ich podstawowym zadaniem jest ogrzanie wody rozprowadzającej w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny ma istotne ograniczenia: mały zakres regulacji wydatku ciepłej wody użytkowej, ograniczony z jednej strony progiem startowym kotła,
z drugiej strony mocą.

Kotły tradycyjne i kondensacyjne
Cechą charakterystyczną kotłów kondensacyjnych jest to, że ciepło pary wodnej w spalinach, które są wytwarzane podczas pracy kotła, przejmowane jest przez specjalny wymiennik o znacznej powierzchni. W ten sposób skondensowana para wodna oddaje temperaturę wodzie grzewczej. Dzięki temu wykorzystana jest dodatkowa energia dla efektywnego ogrzewania.
Kotły kondensacyjne produkowane są tylko jako kotły wiszące.

Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także