Podłogówka - zalety i wady

Decyzję o tym, czy w domu chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe powinno się podjąć na etapie projektowania domu. Poznajmy więc zarówno walory tego typu instalacji, jak i jej wady.

Przy wyborze rodzaju ogrzewania podstawowym kryterium są zawsze koszty, zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Największe nakłady inwestycyjne, o około 40% wyższe w porównaniu
z instalacją grzejnikową, niesie za sobą wodne ogrzewanie podłogowe i jest to niewątpliwie największą jego wadą. Natomiast koszty jego eksploatacji są najniższe, nawet w porównaniu z tradycyjną instalacją grzejnikową. Z kolei instalacja ogrzewania elektrycznego jest prostsza do wykonania i najtańsza, ale z powodu wysokich kosztów energii elektrycznej jej użytkowanie jest zdecydowanie najdroższe ze wszystkich systemów ogrzewania.

ZALETY

Energooszczędność wodnej instalacji. Trzeba wiedzieć, że temperatura wody zasilającej instalację waha się między 40 a 50°C, a w instalacji z grzejnikami między 70-90°C. Pozwala to
na znaczną oszczędność energii. Emisja ciepła przez promieniowanie umożliwia uzyskanie takiego samego komfortu cieplnego jak w przypadku systemów tradycyjnych, przy temperaturze powietrza niższej o 2°C, co z kolei daje oszczędność około 6% energii na 1°C.

Komfort cieplny. W przypadku ogrzewania podłogowego funkcje grzejnika przejmuje cała powierzchnia podłogi, zapewniając równomierny rozkład temperatury. Nie ma więc stref bardziej ciepłych lub niedogrzanych. Ponadto ten rodzaj ogrzewania daje komfortowy rozkład temperatur
w pionie, najkorzystniejszy dla organizmu człowieka – powietrze jest najcieplejsze tam, gdzie najszybciej marzniemy, czyli w stopy, natomiast chłodniejsze w wyższych partiach pomieszczenia.

grzejniki - rozkład temperatur ogrzewanie podłogowe - rozkład temperatur

Funkcjonalność.
Zarówno elektryczne, jak i wodne ogrzewanie podłogowe można zastosować jako system podstawowy ogrzewania lub uzupełniający. Aby podłogówka dobrze sprawdzała się jako podstawowe źródło ciepła, dom musi być ciepły. Domy są obecnie budowane lub modernizowane z materiałów o coraz lepszych właściwościach cieplnych. Ogrzewanie wodne może współpracować z niemal każdego typu urządzeniem grzewczym – kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe. Do jego zasilania polecane są jednak niskotemperaturowe, nowoczesne źródła energii, takie jak kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Z kolei atutem grzewczej instalacji elektrycznej jest fakt, że nie wymaga ona urządzeń grzewczych, a więc i miejsca na kotłownię.

mata grzewczaPodłogówkę można z powodzeniem stosować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w salonie, holu czy łazience, ale także w sypialni (specjaliści twierdzą, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu śpiąc tuż nad ciepłą podłogą), zarówno na parterze, jak i piętrze.

Nie jest do końca prawdą, że tego typu ogrzewanie ogranicza wybór materiału wykończeniowego podłogi. Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepiej sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło i nie odkształcają się pod wpływem wyższej temperatury. Trzeba pamiętać, że materiał wykończeniowy nie może stanowić izolacji dla przenikania ciepła, aby nie ograniczyć jego emisji. Najlepiej nadawać się będą tu płytki kamienne i ceramiczne. Okazuje się, że pod podłogówkę nadaje się także drewno. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasad wykonania instalacji i zastosowanie odpowiedniego gatunku drewna, jak i jego grubości. Podłogę można wykończyć też wykładziną dywanową lub z tworzywa sztucznego oraz laminowanymi panelami, ale muszą być one przeznaczone do układania na ogrzewaniu podłogowym.
Przed kupnem każdego materiału wykończeniowego powinno się sprawdzić u producenta,
czy nadaje się on na ciepłą podłogę i jak będzie się spisywał.

Higiena.
Ponieważ emisja ciepła przy tego typu ogrzewaniu odbywa się głównie przez promieniowanie (a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję czyli unoszenie), nie powoduje więc ruchów powietrza, a co za tym idzie ogranicza unoszenie się kurzu. Sucha podłoga nie daje też możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Rozwiązanie to z pewnością będzie sprzyjać alergikom. Ważne jest też, że z pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym znikają grzejniki, na których lubi zbierać się kurz i brud. Nie wysusza ono też tak powietrza, jak grzejniki.

Estetyka.
System jest całkowicie ukryty pod podłogą, co daje całkowitą swobodę aranżacji wnętrza i wykorzystania ścian wewnętrznych. Zastosowanie systemu ogrzewania podłogowego eliminuje także smugi powstające czasem na ścianach przy grzejnikach.

Trwałość.
Prawidłowo wykonana i eksploatowana instalacja będzie działać niezawodnie i bezobsługowo wiele lat. Producenci oferują coraz lepszą jakość materiałów instalacyjnych, a firmy montażowe wyższy poziom usług.
wodne ogrzewanie podłogowe - mocowanie rur
WADY

Trudniejsze w wykonaniu (zwłaszcza instalacja wodna). Instalacja wymaga dokładnego projektu, fachowego wykonania i dobrej jakości materiałów. Ponieważ rury zalane są w jastrychu, ich ewentualne naprawy byłyby kosztowne i trudne do wykonania.

Ostrożnie z meblowaniem.
Trzeba pamiętać, że w tym przypadku grzejnik stanowi powierzchnia podłogi. Związane są z tym pewne ograniczenia w meblowaniu. Na ogrzewanej podłodze nie zaleca się stawiać dużych powierzchniowo przedmiotów, które przylegałyby całą powierzchnią do podłogi, np. mebli bez nóżek. Są miejsca, które instalacja musi całkowicie ominąć, np. wannę, brodzik
i szafki kuchenne. Wyjątek stanowi dno kabiny prysznicowej wykonane z płytek, pod którymi można ułożyć ogrzewanie podłogowe, nawet elektryczne.

Utrudniona regulacja.
Dotyczy to tylko ogrzewania wodnego. Grzejnik podłogowy ze względu
na dużą bezwładność cieplną wolno się nagrzewa i równie wolno stygnie (zdecydowanie wolniej niż instalacja z grzejnikami ściennymi). Zanim ciepło zacznie być przekazywane do pomieszczenia, najpierw musi się nagrzać beton, w którym są zatopione rury z wodą. Rozgrzany beton pozostanie ciepły przez długi czas po odcięciu dopływu wody do instalacji. Trudno więc o szybką zmianę temperatury i precyzyjną jej regulację.

Oceń artykuł
3,84 / 32 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Purmo, Tyco Thermal Controls

Polecamy Ci również

Zobacz także