Podgrzewacze wody

pogdrzewacz wodyCiepła woda płynąca z kranu to już dla nas standard. Podgrzanie jej zapewnia wiele rodzajów urządzeń. Należy tylko dobrać odpowiedni podgrzewacz wody, żeby ciepłą wodę mieć od razu po odkręceniu kranu.

Przed podjęciem decyzji jaki podgrzewacz kupić – przepływowy czy pojemnościowy – należy porównać oba rozwiązania i dopasować podgrzewacz do naszych potrzeb. Jeśli lubimy długie kąpiele w wannie pełnej gorącej wody lepszy będzie podgrzewacz pojemnościowy.

W sytuacji kiedy mamy niewiele miejsca i nie chcemy wydzielać specjalnego pomieszczenia na bojler, świetnie sprawdzą się niewielkie podgrzewacze przepływowe instalowane na lub pod zlewem.

Podgrzewacze pojemnościowe
Podgrzewacz pojemnościowy podgrzewa i następnie magazynuje ciepłą wodę. Jego zaletą jest możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku miejscach domu jednocześnie – np. do relaksującej kąpieli w łazience i zmywania naczyń w kuchni. Należy jedynie odpowiednio dobrać wielkość zbiornika. Termostat zainstalowany w podgrzewaczu zapobiega przed wystudzeniem wody i utrzymuje jej stałą temperaturę. Uruchamia on podgrzewacz gdy temperatura w zasobniku spadnie poniżej wartości, na którą ustawiony jest termostat. Przed wystudzeniem zapobiega również warstwa izolacji, którą stanowi kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej. Podstawowymi wartościami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze podgrzewacza są moc i pojemność. Od ich relacji zależy czas podgrzewania wody do oczekiwanej temperatury.

elektryczny podgrzewacz wodyElektryczne...
Podgrzewacze pojemnościowe mogą podgrzewać wodę dla jednego punktu lub dla kilku punktów poboru wody w domu. W pierwszym przypadku będzie to podgrzewacz bezciśnieniowy, w drugim – ciśnieniowy.

Podgrzewacze bezciśnieniowe (czyli otwarte) możemy zamontować bezpośrednio nad lub pod kranem. Nie zajmują one dużo miejsca, gdyż są niewielkie dlatego też sprawdzają się w sytuacjach, gdy potrzeba niewielkiej ilości wody, ale w małych odstępach czasu. Podgrzewacze bezciśnieniowe mają zbiorniki wiszące, pionowe. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Mają pojemność 5-15 litrów.

podgrzewacz wody z zasobnikiemPodgrzewacze ciśnieniowe mają dużo większą pojemność niż podgrzewacze bezciśnieniowe i przeznaczone są do podgrzewania takiej ilości wody, która będzie mogła być używana w kilku miejscach jednocześnie. Szybkość ogrzania wody w zbiorniku zależy od mocy podgrzewacza i jego pojemności. Podgrzewacze ciśnieniowe mogą być wykonane ze stali nierdzewnej zwykle pokrytej emalią. Zbiorniki występują w wersji pionowej i poziomej. Zasada działania podgrzewacza ciśnieniowego opiera się na tym, że podczas ogrzewania wody następuje wzrost ciśnienia w zbiorniku. Podgrzewacze zaopatrzone są w specjalne zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają przed przekroczeniem ciśnienia dopuszczalnego, a w rezultacie rozsadzeniem zbiornika. Podgrzewacze ciśnieniowe mogą mieć pojemność od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.

Maksymalna temperatura wody w zbiorniku wynosi najczęściej 80°C. Moc elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych wynosi: 1,5-2 kW.

...i gazowe
Podgrzewacze pojemnościowe gazowe umożliwiają pobór ciepłej wody z kilku kranów jednocześnie. Składają się z komory spalania z palnikiem gazowym, która znajduje się w dolnej części urządzenia oraz pionowego kanału spalinowego, którym przepływają spaliny. Mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Uruchamia się je zapalarką.

Podgrzewacz gazowy musi być podłączony do osobnego przewodu spalinowego. Kanał wentylacyjny nie może być oddalony od podgrzewacza o więcej niż 1,8 metra. Gaz ziemny jest tanim paliwem, dlatego też zastosowanie podgrzewacza gazowego może obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody.

Podgrzewacz gazowy nie może być zamontowany w pomieszczeniu przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, czyli takim, w którym czas przebywania ludzi wynosi więcej niż 2 godziny. Jest to zabezpieczenie przed zaczadzeniem osób w przypadku awarii urządzenia. Przepis ten nie dotyczy jedynie podgrzewaczy z zamkniętą komora spalania. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może być zainstalowany podgrzewacz z otwartą komorą spalania to 8 m³. Dla podgrzewaczy z zamkniętą komorą – 6,5 m³. Wysokość pomieszczenia to minimum 2,2 m.

Podgrzewacze pojemnościowe gazowe mogą mieć pojemność od 80 do 200 litrów. Jako wiszące mogą występować te do 120 litrów. Większe występują tylko w wersji stojącej. Moc podgrzewaczy nie przekracza 10 kW.

Podgrzewacz dwuzakresowy
Dostępne są również podgrzewacze pojemnościowe zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają one wodę korzystając z drugiej, tańszej taryfy – nocnej. Istnieje możliwość podgrzania wody również w dzień, gdy okaże się, że ilość wody podgrzanej w nocy jest niewystarczająca. Można ją szybko podgrzać za pomocą wysoko wydajnej grzałki. Po zakończeniu dogrzewania przełącza się z powrotem na działanie w taryfie nocnej.

Podgrzewacze przepływowe
Podgrzewacz przepływowy uruchamia się, gdy zaczyna płynąć przez niego woda. W zależności od rodzaju podgrzewacz zużywa taką ilość energii lub gazu, która potrzebna jest do ogrzania wody, jaką w danej chwili zużyjemy. Wyłącza się, gdy zakręcimy kran. Jeśli odkręcimy kran ponownie dopiero po upływie jakiegoś czasu, woda, która pozostała między podgrzewaczem a kranem, nie zostanie już podgrzana. Z kranu popłynie zimna woda, a dopiero po chwili podgrzana.

Oceń artykuł
3,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także