Pleszewski Klaster Kotlarski

Pleszewski Klaster Kotlarski

W południowej części Wielkopolski istnieje wyjątkowe, w skali całego kraju, zgrupowanie ponad stu firm branży grzewczej, produkującej kotły, podzespoły, a także elektroniczne regulatory sterujące procesem spalania. Firmy te tworzą Pleszewski Klaster Kotlarski.

kocioł

O Powiecie Pleszewskim i mieście Pleszew mówi się, że jest zagłębiem kotlarskim, a produkt regionalny pod nazwą „Kocioł Pleszewski” jest znany i rozpoznawany nie tylko w regionie, ale całym kraju. Tak duża liczba przedsiębiorstw o tym samym profilu produkcji, skupionych na stosunkowo niewielkim obszarze, stwarza doskonałe warunki współpracy, jak również motywuje do ciągłego udoskonalania swoich wyrobów.

Czynniki te stanowią siłę napędową rozwoju pleszewskich producentów kotłów grzewczych, szkół i centrów kształcenia, w których przygotowuje się przyszłych specjalistów zawodowych, a także dostawców materiałów, automatyki i podzespołów elektronicznych dla tej branży. Na rozwój Klastera Kotlarskiego ogromny wpływ ma również stała współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi, wyższymi uczelniami technicznymi i samorządami lokalnymi.kocioł grzewczy

Pleszewscy producenci kotłów grzewczych od kilku lat wspólnie z Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości  (koordynator Klastera Kotlarskiego) oraz Samorządem Powiatu Pleszewskiego konsekwentnie realizują strategię rozwoju klastera. Razem pracują nad nowymi innowacyjnymi wyrobami, razem szkolą się i współpracują z ekspertami uczelni wyższych, wreszcie wspólnie organizują wystawy oraz realizują działania marketingowe wzmacniające markę.

Grupa pilotażowa
"Innowacyjny Kocioł Pleszewski"

Liderzy Pleszewskiego Klastera Kotlarskiego skupieni są w grupie pilotażowej „Innowacyjny Kocioł Pleszewski”, obejmującej 30 najbardziej aktywnych firm klastera.

Są to firmy nowoczesne, produkujące kotły nowej generacji o wysokiej sprawności energetycznej, posiadające certyfikaty ekologiczne i jakościowe.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Pleszewski Klaster Kotlarski

Polecamy Ci również

Zobacz także