Piecyk wolnostojący Koza AB - co za koza!

Piecyk wolnostojący Koza AB - co za koza!

Małe wolnostojące piecyki, potocznie nazywane kozami wracają ostatnimi czasy do łask zarówno prywatnych, jak i komercyjnych odbiorców. Dzięki temu możemy je znowu spotkać w domach, restauracjach i biurach.

piec wolnostojący - koza AB

Dzieje się tak dlatego, że obecnie piece wolnostojące tego typu odbiegają od przyjętych stereotypów, przede wszystkim pod względem wizualnym, ale również wydajnościowym. Ponadto stanowią cenny element wystroju wnętrza, idealnie dogrzewający pomieszczenie i nadający mu niezapomnianą atmosferę palącego się żywego ognia. Ogień można obserwować poprzez przeszkolone drzwiczki, które większość kóz posiada. Szyby mogą być płaskie lub zaokrąglone, gładkie lub ze szprosami. Są również dostępne modele z szybą na przestrzał, które dają możliwość oglądania ognia z dwóch stron i lepszą jego ekspozycję.

Z czego są wykonane?

Materiał stosowany do produkcji pieców wolnostojących to zazwyczaj żeliwo lub stal.

  • Kozy żeliwne: Lepiej akumulują i dłużej oddają ciepło. Surowiec ten umożliwia formowanie rozmaitych wzorów dekoracyjnych, które nadają piecom elegancki i klasyczny wygląd.
  • Kozy stalowe. Mają zazwyczaj bardziej nowoczesny design. Piece te znacznie szybciej się nagrzewają i oddają ciepło. Niestety wytracają je szybciej, niż kozy żeliwne. Ale i na to producenci  pieców znaleźli sposób, w postaci wyłożenia komory spalania różnymi materiałami ceramicznymi, które pełnią funkcje izolatorów cieplnych i zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury spalania, co przekłada się na lepszą efektywność grzewczą pieca. Ponadto akumulują i oddają ciepło przez znacznie dłuższy czas.
  • Kozy stalowo - żeliwne: Nowością na rynku są piece wykonane jednocześnie z połączenia obydwu tych materiałów: stali i żeliwa. W kozach tego typu korpus pieca oraz komora spalania wykonane są ze stali, natomiast elementy paleniska, takie jak płyta górna, drzwi oraz ruszt są żeliwne. Zestawienie tych surowców sprawia, że nie jesteśmy w stanie ich wizualnie rozróżnić, a piec zachowuje wszelkie właściwości pieca żeliwnego, czyli świetnie akumuluje i oddaje ciepło, a stalowa obudowa zapewnia trendy design.

piecyk wolnostojący Koza AB - przekrójKoza inna niż wszystkie

Świetnym przykładem stalowo-żeliwnego pieca jest Koza AB, która dzięki swojej nowoczesnej konstrukcji i innowacjom technicznym, w postaci chociażby potrójnego dopowietrzenia komory spalania, wyznacza nowe standardy rynkowe. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania powietrze pierwotne dostarczane jest pod ruszt znajdujący się w podłodze komory spalania, natomiast powietrze wtórne doprowadzane jest do paleniska specjalnym kanałem (znajdującym się na tylnej ścianie pieca), poprzez wbudowany system otworów. Wszystko to uzupełnia system kurtyny powietrznej, który sprawia, że powietrze skierowane przez kierownicę ‚omiata’ szybę powodując odsuwanie od niej ognia i dymu, co znacznie ogranicza osadzanie się na niej sadzy, dzięki czemu szyba pozostaje czysta.
Piec ten posiada również możliwość zamontowania wylotu spalin z tyłu obudowy bądź na górze, a komora pod paleniskiem wyposażona jest w mechanizm ‚push to open’ umożliwiający otwieranie drzwiczek poprzez docisk.
Kolejnym udoskonaleniem Kozy AB jest wbudowany w standardzie króciec dolotu, który umożliwia doprowadzanie powietrza do komory spalania z zewnątrz budynku, zamiast zużywać je z pomieszczenia, w którym koza się  znajduje. Co więcej komora spalania wyłożona jest materiałem o nazwie Accumotte - jest to specjalna ceramika ogniotrwała, która bardzo dobrze absorbuje i akumuluje ciepło. Następnie oddaje je do pomieszczania przez znacznie dłuższy czas niż standardowe paleniska. Ponadto w połączeniu z półokrągłą szybą, którą Koza AB posiada, nadaje on komorze spalania wyjątkowych walorów wizualnych oraz sprawia, że palenisko wydaje się optycznie dużo większe, a ogień jest lepiej wyeksponowany. Natomiast stalowa obudowa zapewnia nowoczesny design, dzięki czemu Koza AB świetnie wkomponuje się zarówno w wystrój nowoczesnego loftu, industrialnego wnętrza, jak i eleganckiego gabinetu.

Piece wolnostojące - zobacz więcej

Koza AB - zobacz więcej

Oceń artykuł
2,95 / 40 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także