Piece wolnostojące - koza nie tylko do bagażnika

Piece wolnostojące - koza nie tylko do bagażnika

Jeszcze niedawno Internet huczał na temat historii kozy, której właściciel zafundował przejażdżkę w bagażniku samochodu osobowego. W przypadku zwierząt jest to nielegalne. Jednakże są pewne kozy, które bez konsekwencji prawnych w bagażniku samochodu przewozić można i bez problemu się w nim zmieszczą!

piec wolnostojący - koza K7

Mowa tu o małych, wolnostojących piecykach o prostej konstrukcji i montażu, które dawniej spotykane były praktycznie w każdym wiejskim domostwie, a w latach 90. w warsztatach samochodowych i halach magazynowych, służąc jako ogrzewacz. Ostatnimi czasy kozy stają znów popularne zarówno wśród prywatnych, jak i komercyjnych odbiorców - są instalowane w domach, restauracjach, a nawet biurach. A wszystko dzięki temu, że współczesne piece wolnostojące - kozy znacznie odbiegają od swoich poprzedniczek, zarówno pod względem estetycznym, jak i wydajnościowym.

piec wolnostojący - koza K9

Dzięki szerokiej gamie dostępnych modeli, o nowoczesnej, ale też tradycyjnej stylistyce, są one instalowane nie tylko w domkach letniskowych, znajdujących się na obrzeżach miast, a także w luksusowych i modnych restauracjach zlokalizowanych w centrach dużych metropolii, czy  nowoczesnych loftach o industrialnym charakterze, jak również w prywatnych domach. Ponadto zyskały one także uznanie wśród prywatnych przedsiębiorców i biznesmenów, którzy coraz częściej instalują je w swoich biurach, jako element dekoracyjny oraz źródło ciepła. Dzięki temu słowo ‚koza’ przestało kojarzyć się z małymi, niezgrabnymi piecykami. Zaczęły natomiast stanowić cenny element wystroju wnętrza, idealnie dogrzewający pomieszczenie i nadający mu niezapomnianą atmosferę palącego się żywego ognia. Ponadto ogień ten można obserwować poprzez przeszkolone drzwiczki, w które większość kóz jest wyposażona. Szyby mogą być płaskie lub zaokrąglone, gładkie lub ze szprosami. Są również dostępne modele z szybą na przestrzał, które dają możliwość oglądania ognia z dwóch stron i lepszej jego ekspozycji.

Dla kogo ta koza?

Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na klasyczny kominek - czy to ze względów ekonomicznych czy technicznych. Dla tej grupy konsumentów kozy stanowią idealne rozwiązanie jako alternatywne źródło dogrzewania domu w sezonie jesienno-wiosennym. Szczególnie przy dogrzewaniu pojedynczych pomieszczeń. Niezależnie od tego, czy jest to salon, biuro czy sypialnia, jedynym ograniczeniem jest dostępność przewodu kominowego w danym pokoju.

piecyk wolnostojący - koza K10
koza K10
piecyk wolnostojący - koza model K10
piecyk wolnostojący - koza K6
piec - koza K6
koza K6
piecyk wolnostojący - koza K7
piecyk wolnostojący - koza K8
piec - koza model K8
koza K8
koza K8 - tunel
piecyk wolnostojący - koza K9


Co więcej, niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ich łatwy i szybki montaż. Po podłączeniu do przewodu kominowego są praktycznie od razu gotowe do pracy. Ponadto zajmują relatywnie mało przestrzeni, w porównaniu do klasycznych kominków, nie wymagają dodatkowej zabudowy, szybko się nagrzewają i są wyjątkowo wydajne. Dzięki temu koszty zarówno zakupu, instalacji jak i eksploatacji takiego urządzenia są dużo niższe niż w przypadku zwykłych wkładów kominkowych. Dla użytkowników mających potrzebę ogrzania również pomieszczeń sąsiadujących z miejscem instalacji kozy, dostępne są piece z wbudowanym panelem wodnym, który umożliwia podłączenie do kozy do systemu C.O i rozprowadzenie ciepła po domu przy wykorzystaniu grzejników.

Materiał stosowany do produkcji pieców wolnostojących to zazwyczaj żeliwo lub stal. Kozy żeliwne lepiej akumulują i dłużej oddają ciepło, ponadto surowiec ten umożliwia formowanie rozmaitych wzorów dekoracyjnych, które nadają im elegancki i klasyczny wygląd.

Piece wykonane ze stali mają zazwyczaj bardziej nowoczesny design. Największą zaletą zastosowania stali jest to, że koza znacznie szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło, wadą jest natomiast to, że wytraca je szybciej, niż kozy żeliwne. Ale i na to producenci pieców znaleźli sposób, w postaci wyłożenia komory spalania różnymi materiałami ceramicznymi, jak Acumotte czy Wermikulit, które pełnią funkcje izolatorów cieplnych i zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury spalania, co przekłada się na lepszą efektywność grzewczą pieca. Ponadto akumulują i oddają ciepło przez znacznie dłuższy czas. Dostępne są również piece wykonane z połączenia obydwu tych materiałów - stali i żeliwa. W kozach tego typu korpus pieca oraz komora spalania wykonane są ze stali, natomiast elementy paleniska, takie jak płyta górna, drzwi oraz ruszt są żeliwne. Zestawienie tych surowców sprawia, że nie jesteśmy w stanie ich wizualnie rozróżnić, a piec zachowuje wszelkie właściwości pieca żeliwnego, czyli świetnie akumuluje i oddaje ciepło, a stalowa obudowa zapewnia modny design.

Jedyne, o czym należy pamiętać decydując się na zakup kozy, to bezpieczeństwo - piec należy ustawić na specjalnym niepalnym podeście lub szklanej podstawie. Ponadto, z uwagi na to, że korpus pieca nagrzewa się, należy się upewnić, czy zachowane zostały bezpieczne odległości od przedmiotów i materiałów łatwopalnych oraz zadbać, aby piec nie znajdował się w zasięgu małych dzieci.

Piece wolnostojące - zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także