Opłaty za ogrzanie pomieszczeń w zimie stanowią aż 50% całych kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Nic zatem dziwnego, że niemal każdy z nas myśli o tym, aby było jak najtaniej. Jednak oprócz oszczędności szukamy także coraz bardziej komfortowych rozwiązań. Czy wymiana pieca opalanego węglem na piec gazowy jest dobrym pomysłem?
Jak wiadomo, węgiel jest najtańszym paliwem na rynku. Jest tak zwłaszcza w tych rejonach Polski, które mogą go wydobywać na swoich terenach. Kotły węglowe stają się coraz bardziej oszczędne i ekologiczne, ale w dalszym ciągu wymagają obsługiwania ich przez człowieka. Wprawdzie obsługa ta staje się coraz mniej uciążliwa i nie wymaga już takiej ilości poświęconego czasu, jak niegdyś – ale węgiel do pieca i tak trzeba wsypać. To zwłaszcza wobec tego utrudnienia wiele osób postanawia przejść na droższe w eksploatacji, ale wygodniejsze - piece gazowe.
Nowoczesne piece gazowe
Aktualnie, piece gazowe działają całkowicie bezobsługowo. Proces pobierania i spalania paliwa odbywa się automatycznie. Problem może stanowić jedynie wysoki koszt ogrzewania pomieszczeń. Najrzadziej, ale jednak stosowanymi kotłami gazowymi są kotły na gaz ziemny. Powodem tego jest stale utrzymujący się wysoki wzrost tego paliwa. Jednak piece gazowe mogą być zasilane różnymi rodzajami gazu, w tym także gazem płynnym z własnego zbiornika. Sposób zasilania zawsze można zmienić, dokonując jedynie niewielkich przeróbek lub odpowiednio regulując piec.
Decydując się na kupno nowego kotła gazowego trzeba wiedzieć, jaką powinien on posiadać moc. Zależy to przede wszystkim od wielkości pomieszczeń, które potrzebujemy ogrzać, a mówiąc ściślej – od ich kubatury. Piece gazowe, które najczęściej stosuje się w przypadku domów jednorodzinnych mają moc 10, 15 lub 30 kW. Można ogólnie założyć, że do ogrzania domu o powierzchni około 100 m² potrzebny jest kocioł średniej wielkości, choć wpływ na powyższe ma szereg wielu innych czynników, tj. izolacja domu, szczelność okien i drzwi, itd.
Przed podjęciem decyzji o kupnie nowego pieca gazowego trzeba także uwzględnić sposób, w jaki zamierzamy podgrzewać wodę użytkową. Doskonałym rozwiązaniem do tego celu są nowoczesne dwufunkcyjne kotły gazowe. Są one wyposażone w programatory, dzięki którym można poczynić spore oszczędności. Dobrze ustawiony programator przesuwa potrzebną do podgrzania wody moc na czas kiedy jest to potrzebne. Kotły takie działają ekonomicznie, a związku z powyższym są najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie jednorodzinnym.
Dowiedz się Czy warto wybrać kocioł z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.
Komin do pieca gazowego
Wysokość komina oraz jego przekrój wewnętrzny zależą przede wszystkim od rodzaju kotła gazowego, który zamierzamy zastosować. Kotły z otwartą komorą spalania potrzebują do sprawnego funkcjonowania odpowiedniego ciągu powietrza. W związku z powyższym komin do takiego pieca powinien mieć wysokość przynajmniej 4 - 5 m i średnicę 120 mm. Kotły kondensacyjne oraz z zamkniętą komorą spalania można podłączać do bardzo krótkich lub długich przewodów powietrzno – spalinowych. Ich rodzaj określają przeważnie poszczególni producenci kotłów. Proponują oni na ogół kilka wariantów odprowadzenia spalin i poboru powietrza. Można to robić w następujących systemach:
- poziomym,
- pionowo współśrodkowym,
- rozdzielczym,
- szlachtowym.
Wszystkie przewody kominowe użytkowane do pracy kotłów gazowych muszą być odporne na działanie kwaśnego kondensatu, który powstaje w kominie. Dlatego też wytwarza się je ze stali lub ceramiki kwasoodpornej. Do kotłów z zamkniętą komorą spalania – kominy robi się ze stopu aluminiowo – krzemowego. Jeśli zatem posiadamy tradycyjny komin murowany – koniecznie trzeba wyposażyć go w specjalny wkład kwasoodporny.
Zobacz Jak uniknąć niebezpiecznych błędów podczas wyboru i eksploatacji komina
Kotłownia pod nadzorem
Pomieszczenie, w którym pracował dotychczas nasz piec węglowy nie musiało posiadać jakichś szczególnych parametrów. W przypadku zmiany pieca na gazowy – jest już zupełnie inaczej. Kotłownia gazowa powinna posiadać kubaturę nie mniejszą od 8 m³. W przypadku instalacji pieca z zamkniętą komorą spalania kubatura ta może wynosić 6,5 m³. Wysokość pomieszczenia to przynajmniej 1,9 m. Podstawę stanowi sprawna wentylacja, która powinna posiadać dwa otwory.Jeden z nich to otwór wywiewny podłączony do komina, a drugi to otwór nawiewny, którym napływa świeże powietrze. Powinien on być usytuowany przy podłodze. Podłoga pomieszczenia, w którym zamierzamy instalować piec na gaz płynny nie może znajdować się poniżej poziomu terenu. Jest to spowodowane zasadami bezpieczeństwa w przypadku rozszczelnienia instalacji. Gaz, który jest cięższy od powietrza nie mógłby wówczas wypłynąć poza budynek. Na wysokości podłogi w jednej ze ścian kotłowni trzeba zrobić otwór, umożliwiający wypłynięcie gazu w awaryjnych sytuacjach. W przypadkach, w których pod kotłownią znajdują się jakieś pomieszczenia podziemne – instalacja przechodząca przez podłogę musi być gazoszczelna.
Wymiana rur i grzejników
Do ogrzewania gazowego stosuje się najczęściej grzejniki płytowe lub aluminiowe, w których mieści się niewielka ilość wody. Zachodzi zatem konieczność wymiany dotychczas używanych grzejników żeliwnych starszego typu. Wato też wymienić rury na takie, które posiadają mniejszą średnicę. Zabiegi te umożliwiają wydajniejszą pracę nowego pieca gazowego. Jest to szczególnie istotne, kiedy planujemy instalację kotła kondensacyjnego. W jego przypadku wymiana całej instalacji jest wręcz nieodzowna. Bowiem tylko wówczas urządzenie jest w stanie pracować ekonomicznie.
Podsumowanie
Nie potrzeba większej filozofii, aby dojść do wniosku, że za komfort trzeba płacić. Dla niektórych cena wygody jest jednak kwestią względną. Takie osoby z pewnością zdecydują się na wymianę pieca węglowego na gazowy i uznają inwestycję za całkowicie opłacalną. Inni natomiast skreślą powyższy pomysł już na samym wstępie. Powód – gaz jest paliwem droższym od węgla, a jego ceny wciąż rosną. Dodatkowe koszta to modernizacja lub nawet całkowita zmiana dotychczasowej instalacji grzewczej oraz pomieszczenia, w którym usytuuje się piec. Z drugiej jednak strony może kusić całkowita bezobsługowość pieców gazowych. Piece węglowe bowiem – pomimo ich ciągłego udoskonalania – bez ingerencji człowieka w ich funkcjonowanie – po prostu nie działają.
Szacuneczek Kuba
No cóż ze zdaniem : "... Aktualnie, piece gazowe działają całkowicie bezobsługowo ..." nie do końca się zgodze.
Zauważyłerm że zwłazcza w okolicach Bozego Narodzenia ... piece gazowe stają sie nagle "obsługowe" i wymagają wizyty serwisantów. ( ale to taka złoścliwośc pieców)
Pozatym, przy nowoczesnych piecach trzeba się liczyć z tym że po 10-15 latach trzeba kupić nowy piec bo cena napraw/serwisów dziesięcioletniego pieca będzie niewiele niższa od kupna nowego.
Kondite
A ja planuję kominek na pellet z DGP... Pełen automat...
Greengaz
Automatyczne podawanie pelletu ze zbiornika na strychu?
W pozwoleniu na budowę masz kominek jako jedyne źródło ciepła?
Kociol_net
Wszystko zalezy od budżetu,powierzchni domu i szeregu innych czynników które mają wpływ na wybór pieca. Moim zdaniem najlepiej sprawdzą się węglowe,moze ich obsług anie jest do końca automatyczna,ale za to wygodna dla każdego użytkownika.
Greengaz
Możesz więcej o wygodzie korzystania z kotła węglowego w porównaniu z kotłem gazowym
anna2
Węglowe z paleniskiem retortowym działają świetnie. Takie znalazłam w ofercie Carbotherm.pl i właśnie zastanawiam się nad wyborem. Przekonało mnie też to, że ich kotły są ekologiczne i redukują wysyłanie zanieczyszczeń do atmosfery.
Greengaz
Witamy nowego spamera piszącego głupoty.
romuald
"Bez ingerencji" to żadne kotły nie działają. Jak chcesz zmienić starego węglaka na coś nowszego to pomyśl o jakimś nowym zgazowującym, będzie dużo czyściej i dużo wydajniej. I nie będziesz zależny od drożejącego gazu ze wschodu. A obsługa (choćby pozbywanie się popiołu) jest już i tak znacząco zautomatyzowana.
Greengaz
"Bez ingerencji" to żadne kotły nie działają.
Porównaj proszę stopień ingerencji przy kotle węglowym vs. kocioł gazowy.
Ciekaw jestem twoich doświadczeń.
Konsultant Viessmann
"Bez ingerencji" to żadne kotły nie działają. Jak chcesz zmienić starego węglaka na coś nowszego to pomyśl o jakimś nowym zgazowującym, będzie dużo czyściej i dużo wydajniej. I nie będziesz zależny od drożejącego gazu ze wschodu. A obsługa (choćby pozbywanie się popiołu) jest już i tak znacząco zautomatyzowana.
Tyle, że programy ograniczania niskiej emisji i krajowy program ochrony powietrza działają coraz efektywniej. Co mam na myśli?
Ze za niedługo nawet zgazowujące kotły będą zabronione - jak np w Krakowie od 2019roku. W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o tym, by wyeliminować całkowicie spalanie węgla i drewna. Jeśli instalacja w domu jest wysokotemperaturowa to rzeczywiscie kocioł kondensacyjny sprawdzi się dobrze. Dla pompy ciepła - którą również mógłbym polecić konieczne byłoby przerobienieni instalacji, ale jak najbardziej można to zrobić!
Więc rozważając w dzisiejszych czasach wymianę ogrzewania warto pomyśleć o ekologii i śledzić postępowania władz w województwie - ustawa antysmogowa daje im taką samą możliwość jak sejmikowi województwa małopolskiego!
Centymetr
Ja mam ogrzewanie gazowe i kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny od naszej polskiej marki Termet https://www.termet.com.pl/kategoria/kot ... nsacyjne/2. Dla mnie najważniejsza była wygoda. Ogrzewanie gazem to dobre rozwiązanie, bo po instalacji i ustawieniach nie musimy o nic się martwić. Nie ma tyle brudu co przy węgle
Rafał Cichocki
Witam,
Zdecydowanie zachęcam do wyboru ogrzewania gazowego z zastosowaniem kotła kondensacyjnego zamiast kotła na paliwa stałe. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe, ponieważ nie wymagana jest żadna praca przy eksploatacji kotła. Nie będzie potrzeby podkładania paliwa oraz czyszczenia kotła oraz pomieszczenia kotłowni. Ogrzewanie gazowe cechuje się nieznacznie wyższymi kosztami ogrzewania w porównaniu do kotła stałopalnego, lecz otrzymujemy wysoki komfort użytkowania oraz znaczne polepszenie jakości powietrza w otoczeniu budynku.
W sprawie doboru odpowiedniego kotła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści pomogą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Więcej informacji o naszych kotłach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/ko ... ensacyjne/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch
olgax7
Moim zdaniem najlepszy jest piec na ekogroszek. http://www.mobidat.pl/rodzice-zamontowa ... owym-domu/ tutaj podano dużo zalet
mazi88
piec gazowy to lepsze rozwiązanie. Patrząc na jakość powietrza w okresie grzewczym to gaz lepsze wyjście niż węgiel.
Tomasz_Brzeczkowski
piec gazowy to lepsze rozwiązanie. Patrząc na jakość powietrza w okresie grzewczym to gaz lepsze wyjście niż węgiel. A dlaczego nie tańsza instalacja
zeroenergetyczna? Jaki sens inwestować większą kasę, by więcej płacić za niższy komfort?
To nie jest głupotą?
bachus
To nie jest głupotą?
Ale i też nie jest mądrością zastosować rozwiązania Brzęczkowskiego.
Elzza
Ja tam powiem z własnego doświadczenia. Rodzice dwa lata temu wymienili kocioł na węgiel, na kocioł gazowy (dobrej polskiej firmy http://termet.com.pl). Domek mają niewielki (100 m2), dobrze ocieplony i takie ogrzewanie u nich sprawdza się rewelacyjnie. W domu ciepło, bez żadnego rozpalania, dokładanie i wynoszenia popiołu, a rachunki (wbrew temu, co niektórzy mówili) w normie.
Rafał Cichocki
piec gazowy to lepsze rozwiązanie. Patrząc na jakość powietrza w okresie grzewczym to gaz lepsze wyjście niż węgiel.
Witam,
Dokładnie. Spalanie gazu jest znacznie bardzie ekologiczne w porównaniu do spalania paliw stałych. Spaliny z gazu nie zawierają pyłów PM10 oraz PM2,5 oraz zawierają mniejszą ilość dwutlenku węgla. Wpływa to na polepszenie jakości powietrza w otoczeniu budynku oraz jest to jedna z metod ograniczenia występowania smogu. Wybór kotła kondensacyjnego na gaz jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie bezobsługową pracę instalacji, jednocześnie przy niskich kosztach ogrzewania. W porównaniu do kotłów na paliwa stałe nie będzie wymagana żadna praca związana z dostarczaniem paliwa oraz czyszczeniem kotła i kotłowni.
Więcej informacji o naszych kotłach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/ko ... ensacyjne/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch
Jarecki79
Prosze pokazać atest z wynikami badań emisji dla danej mocy np. 20kW, to będzie można dyskutować o czyms w liczbach wymiernych. Tak to tylko paplanina. Dziwne rzeczy,że kotła gazowego nie trzeba czyścić, tak się składa, że użytkuję kocioł gazowy i dziwnym trafem wymaga on wizyt serwisu, czyszczenia.... odpłatnych oczywiście
Monika Zafira
Ja polecam piec na węgiel jakiś eco groszek bo mając piec gazowy zawsze jesteś uzależniony od cen gazu a ceny gazu zawsze skaczą
Tomasz_Brzeczkowski
Ja polecam piec na węgiel jakiś eco groszek bo mając piec gazowy zawsze jesteś uzależniony od cen gazu a ceny gazu zawsze skaczą Dlaczego wydawać więcej kasy na kocioł? Tańsza jest komfortowa instalacja HVACPV poza komfortem cały rok, opłaty wynoszą 0zł!
Jest sens wydawać więcej by potem płacić i szuflować? I jeszcze smog.
Pan Adam
A ja polecam piec kominkowy wolnostojący typu koza, długo oddają ciepło nawet po wygaszeniu paleniska, wiadomo chodzi o wygodę, żeby nie obsługiwać tylko żeby grzało. Ale to może być dodatkowe ogrzewanie domu i ten mega klimat. Stają się ponownie coraz bardziej popularne, te klasyczne żeliwne toporne jak i nowoczesne jak falcon, czy koza ab.
https://bofoco.pl/piec-wolnostojacy-koza
Rafał Cichocki
Prosze pokazać atest z wynikami badań emisji dla danej mocy np. 20kW, to będzie można dyskutować o czyms w liczbach wymiernych. Tak to tylko paplanina. Dziwne rzeczy,że kotła gazowego nie trzeba czyścić, tak się składa, że użytkuję kocioł gazowy i dziwnym trafem wymaga on wizyt serwisu, czyszczenia.... odpłatnych oczywiście
Witam,
Nie trzeba odnosić się bezpośrednio do spalania kotła danej mocy. Wystarczy, że porówna Pan emisję spalania samego paliwa gazowego i węglowego, które bez problemu można znaleźć w internecie. Emisja zanieczyszczeń przy spalaniu gazu ziemnego jest znacząco niższa w każdym rodzaju związków (CO2, CO, Pył, SO2 oraz NOx). Oczywiście kocioł gazowy wymaga serwisowania przed każdym sezonem grzewczym, jak każde urządzenie grzewcze. Jednakże przy kotle gazowym nie jest Pan zmuszony do czyszczenia paleniska kotła oraz usuwania popiołu, co jest wymagane przy kotle stałopalnym.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch
Konsultant Viessmann
W najbliższym czasie startuje program "Czyste Powietrze", który ma na celu m.in. wyeliminowanie starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. Myśląc już teraz o zbliżającym się sezonie grzewczym myślę, że warto już dziś bliżej przyjrzeć się programowi. Zapowiada się obiecująco.