Pellet do ogrzewania domu

0
Pellet
Wartość opałowa pelletu drzewnego wynosi ponad 18 MJ/kg. Niska zawartość wilgoci w pellecie drzewnym sprawia, że jest on bardziej efektywnym paliwem niż drewno.

W dobie poszukiwania oszczędności, właściciele domów jednorodzinnych mogą dziś wybierać z szerokiego spektrum materiałów energetycznych, którymi można ogrzewać pomieszczenia – gaz ziemny i płynny, olej opałowy, węgiel, energia elektryczna, drewno lub biomasa. W tym materiale omówimy zalety stosowania paliwa ekologicznego – biomasy. Zalicza się ona do najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej w Polsce,  która jest  siódmym w Europie producentem pelletu drzewnego.

Pellet jako konkurencja dla tradycyjnych źródeł energii

Ekologicznie czyste paliwa z biomasy są konkurencyjne w porównaniu z tradycyjnymi materiałami energetycznymi, już choćby dlatego, że pozyskiwanie  z nich energii jest najmniej kosztownym procesem spośród innych form OZE.

Dowiedz się: Czym są i jak działają odnawialne źródła energii (tzw. OZE)

Biomasa charakteryzuje się zerowym bilansem emisji CO2 podczas spalania oraz niższą zawartością siarki i popiołu w porównaniu do węgli. Dzięki temu jest paliwem atrakcyjnym pod względem ekologicznym. Wartością dodaną jest także aspekt społeczny; współcześni konsumenci coraz częściej są w stanie płacić za dobra środowiskowe, w tym wypadku za czyste powietrze, co sprawia, że inwestycje w nowoczesne, wydajne  kotły na biopaliwa są bardzo perspektywiczne.

Pellet - alternatywa dla kotłów olejowych i węglowych

Pellet drzewny jest wysokoenergetycznym materiałem grzewczym, powstającym w wyniku ciśnieniowego prasowania trocin i wiórów pochodzących z do niedawna marnotrawionych odpadów powstałych podczas  obróbki drzew iglastych i liściastych. Co bardzo istotne; cały proces odbywa się bez udziału środków chemicznych. To czyste pod względem ekologicznym biopaliwo ma bardzo wysoką wartość energetyczną, która w przypadku produktu najwyższej jakości przekracza 70% kalorycznej wartości węgla kamiennego.

Możliwość wyboru każdego paliwa jest determinowana m.in. przez zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz dostęp do sieci gazowej lub jej brak. Decydując się na ogrzewanie domu paliwem stałym warto upewnić się, czy plan nie obejmuje ograniczeń stosowania kotłów na tą formę grzewczą. Inwestor rozważający wybór pelletu powinien dodatkowo zadbać o miejsce do jego magazynowania. Zaletą pelletu jest to, że jest on niekłopotliwy w przechowywaniu i zajmuje relatywnie mniej miejsca od innych paliw stałych. Dodatkowo jest materiałem niebrudzącym, o przyjemnym, leśnym zapachu a powstały w wyniku jego spalania popiół zawiera wyłącznie składniki mineralne, przez co doskonale nadaje się jako nawóz w przydomowych ogródkach. Garaże, piwnice lub przybudówki idealnie nadają się do składowania pelletu, chroniąc go przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. To przydatne pomieszczenie może jednocześnie spełniać rolę małej kotłowni.

Istnieje wiele typów kotłów i kominków na pellet drzewny, dlatego przed zakupem należy dostosować plany konstrukcyjne do rodzaju opału, mocy grzewczej oraz do specyfiki budynku. Poniżej opisana jest skrócona charakterystyka segmentów użytkowników kotłów:

Moc (kW) Opis segmentu
<15 Domy jednorodzinne budowane obecnie i te o wyższych standardach energetycznych (pasywne i energooszczędne)
15 – 25 Domy starsze ocieplone i inne budynki o wyższych standardach energetycznych
25 – 30 Starsze domy nieocieplone i inne o wyższych standardach energetycznych

Kotły na paliwo stałe oprócz wydzielonego pomieszczenia, wymagają także wentylacji grawitacyjnej oraz komina wyprowadzonego ponad dach. Przepisy nie określają jak duże powinno być to pomieszczenie, jednak wspominają, że dostęp do kotła i komina powinien być wygodny, a odstęp między ścianą i przodem kotła to minimum 1 m. Dodatkowo trzeba pamiętać o wygospodarowaniu miejsca na zbiornik ciepłej wody użytkowej, ponieważ wszystkie kotły na paliwo stałe są jednofunkcyjne i wymagają tego zabiegu. Właściwa instalacja kotła i zasobnika na pellet zapewniają jego niekłopotliwą, bezobsługową pracę przez co najmniej kilka dni.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Stelmet

Polecamy Ci również

Zobacz także