Palnik uniwersalny do kotła

Palnik jest sercem każdego urządzenia grzewczego, dlatego niebagatelne znaczenie ma jakość tego produktu. Przemyślana koncepcja i opatentowana konstrukcja palnika umożliwia jego wszechstronne wykorzystanie.

Palniki uniwersalne mogą spalać różne rodzaje olejów, zarówno w postaci jednorodnej, jak i mieszanej. Poza olejem przepracowanym, opałowym, roślinnym surowym i posmażalniczym, palniki uniwersalne spalają też oleje opałowe średniociężkie, a nawet mazut i przeznaczone do zwykle do stosowania w piecach grzewczych nadmuchowych oraz w kotłach c.o. i c.w.u.

palnik uniwersalnyOdpowiednie paliwo pozwala zaoszczędzić
Palniki uniwersalne, takie jak np. SAYMON-Kroll, to nowoczesne i zaawansowane technologicznie produkty, które charakteryzują się wszechstronnością zastosowań oraz wysoką efektywnością i skutecznością. Zastosowanie palników uniwersalnych w kotłach i piecach grzewczych pozwala znacznie obniżyć koszty grzewcze. Możliwość wykorzystania do spalania dostępnego w handlu oleju opałowego średniociężkiego, pozwala uzyskać oszczędności średnio 30% z uwagi na wyższą wartość opałową i znacznie niższą cenę tego oleju w stosunku do oleju opałowego lekkiego. Ciepło niemal za darmo zapewnia możliwość zagospodarowania przepracowanych - zużytych olejów silnikowych i maszynowych, mineralnych i syntetycznych oraz znacznych ilości odpadowych tłuszczów zwierzęcych i roślinnych – posmażalniczych. Ponadto doskonałym paliwem jest surowy olej roślinny pozyskany z bezpośredniego tłoczenia nasion oleistych, w tym rzepaku. Możliwość stosowania paliwa biologicznego uwydatnia ekologiczny charakter grzewczy w zakresie technologii energii odnawialnej. Zmiana rodzaju paliwa wymaga tylko zmiany ustawienia regulatora powietrza. Zbędny jest demontaż oraz jakakolwiek wymiana części lub podzespołów.

Przeprowadzone badania przez jednostki akredytowane nie tylko potwierdziły zachowanie wszelkich norm emisyjnych, ale także wykazały, że spalanie w nadmienionej technologii jest czyste i pełne – olej zostaje spalany efektywnie oraz prawie bezwonnie i bezdymnie. Specjalistyczna technologia wykorzystująca zjawisko inżekcji pozwala na szerokie wykorzystanie różnych olejów, a co za tym idzie redukcję kosztów grzewczych. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych, zastosowanie tego typu jest inwestycją rentowną, gdyż koszt inwestycyjny zwraca się w krótkim czasie zapewniając ciepło niemal za darmo.

Stosowanie uniwersalnych palników jest wielkim krokiem w jutrzejszą dziedzinę techniki grzewczej, gdyż zapewnia:

  • ekologiczne, czyste spalanie,
  • ciepło pozyskiwane z olejów opałowych, średnio-ciężkich, przepracowanych i źródeł odnawialnych,
  • liczne korzyści dzięki uniezależnieniu od jednego rodzaju paliwa,
  • oszczędności dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Na rynku występują kotły centralnego ogrzewania oraz piece nadmuchowe przystosowane do współpracy z palnikami uniwersalnymi. Palniki uniwersalne mogą być stosowane w piecach grzewczych nadmuchowych, jak i w kotłach c.o. i c.w.u., zarówno ze sterowaniem podstawowym, jak i w pełni automatycznym – pogodowym, a do swojej pracy wymagają jedynie zasilania elektrycznego, sprężonego powietrza z instalacji sieciowej lub sprężarki.

Co oprócz palnika?
W technologii spalania olejów przepracowanych, roślinnych i opałowych średniociężkich znaczącą rolę odgrywa oprzyrządowanie uzupełniające, takie jak:

  • agregat - pompa paliwowa, pozwala na dostarczenie do palnika różnorodnego paliwa ze zbiornika, także z odległego magazynu oleju,
  • filtr olejowy podgrzewany z termostatem - pozwala na skuteczną filtrację i wyeliminowanie zakłóceń pracy urządzeń,
  • układ pływakowo-ssawny - pozwala na przedłużenie żywotności urządzeń i podzespołów w wyniku pobierania frakcji olejowej spod górnego lustra po sedymentacji w zbiorniku,
  • katalizator - wkład ceramiczny do komory spalania kotłów i pieców grzewczych, pozwala na skuteczne dopalanie, poprawienie parametrów spalania i zwiększenie sprawności urządzeń.
Oceń artykuł
3,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Saymon

Polecamy Ci również

Zobacz także