Owalne wkłady kominowe

Owalne wkłady kominowe

Coraz popularniejsze stają się kominki oraz kotły na paliwa stałe. Takie kotły wymagają zazwyczaj stosunkowo dużej średnicy przekroju komina. Co zrobić, gdy stary komin jest już zniszczony i trzeba zastosować wkład kominowy?

Stare kominy budowane były zazwyczaj w formie prostokątów. W przypadku zastosowania wkładów okrągłych, średnica nie mogłaby przekroczyć długości mniejszego boku tego prostokąta, co w wielu przypadkach jest niewystarczające. Należy więc znaleźć rozwiązanie, które lepiej pozwoli wykorzystać przekrój prostokątnego komina.

Dlatego zaczęto stosować wkłady o przekroju prostokątnym, takim jak przekrój szachtu kominowego. Te wkłady okazały się jednak też niedoskonałe, gdyż w rogach prostokąta zbierały się sadze, co na dłuższą metę zmniejszało przekrój wkładu, a w skrajnych przypadkach nawet groziło bardzo niebezpiecznym pożarem sadzy w kominie.

zastosowanie wkładu okrągłego i owalnego w kominie prostokątnym.

Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzony przed laty przez firmę Jawar system owalnych wkładów kominowych. W przypadku przekroju owalnego nie ma rogów, w których mogą zbierać się sadze. Jest to obecnie najlepszy sposób renowacji starych kominów do kotłów opalanych paliwami stałymi.


elementy wkładu owalnego

Jawar ma swojej ofercie wkłady owalne ze stali kwasoodpornej oraz żaroodpornej. Dysponuje różnymi wymiarami owali, dopasowanymi do typowych wymiarów kominów stosowanych w polskim budownictwie.

Wymiary wybranych wkładów owalnych i średnice ich odpowiedników okrągłych.

Owalne wkłady kominowe - zdjęcie 3

Oceń artykuł
3,43 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Jawar

Polecamy Ci również

Zobacz także