Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie

Oszczędzanie wody w domu i ogrodzie

oszczędzanie wody Przeciętne zużycie wody w gospodarstwie domowym to od 150 do 200 lirów dziennie. Nawet jeśli do oszczędzania wody nie przekonują nas argumenty ekologiczne, wodę warto zacząć oszczędzać z przyczyn ekonomicznych, bo jej ceny rosną.

Oszczędność wody pozwala realnie zmniejszyć koszty utrzymania domu. Sposobów oszczędzania wody jest wiele. Niby wszyscy wiemy, że krótki prysznic jest bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie i że trzeba zakręcać wodę, lejącą się niepotrzebnie kiedy myjemy zęby oraz. Co jeszcze możemy zrobić, żeby w nieuciążliwy sposób oszczędzać wodę? Poniżej kilka porad.

bateria z perlatoremOszczędzanie wody w łazience i kuchni

Pod specjalnym nadzorem powinny być baterie łazienkowe i kuchenne – sprawdźmy, czy są szczelne. Kapanie wody z baterii to nie tylko irytujący dźwięk i zacieki, ale i strata wody rzędu 17 litrów na dobę (czyli ponad 500 litrów miesięcznie). Dobrym pomysłem są baterie z perlatorem, czyli drobnym sitkiem, mocowanym na końcu wylewki. Perlator napowietrza wodę i „zwiększa” objętość strumienia wody. Co ważne – pozwala zaoszczędzić co najmniej 15% wody.
W kuchni naszym sprzymierzeńcem w oszczędzaniu wody są też zmywarki. Ekologiczne modele, dzięki nowoczesnym rozwiązaniem zużywają tylko 7 litrów na jeden cykl mycia. Pozwalają zaoszczędzić do 51% wody i 31% energii. Jeśli nie planujemy zakupu zmywarki – zmieńmy sposób mycia naczyń. Zamiast myć je pod bieżącą wodą, napełnijmy jedną komorę zlewozmywaka wodą z płynem do naczyń, a drugą przeznaczmy na płukanie.
Zwróćmy uwagę tez na to, jak robimy pranie. Piorąc w pralce, dopilnujmy, żeby bęben był zapełniony do pełna. Wpłynie to nie tylko na oszczędność wody, ale i żywotność pralki. Inżynierowie odradzają pranie w niezapełnionym bębnie z przyczyn technicznych – urządzenia po prostu szybciej się psują. Ponadto dobierzmy program odpowiednio do prania – dla ubrań mniej zabrudzonych wystarczy krótszy program. Jeśli pierzemy ręcznie, to warto to zrobić w miednicy, czy misce, a wodę po praniu wykorzystać do spłukania toalety. Nie warto też wyrzucać żadnych resztek, czy środków higienicznych to toalety, bo to najprostsza droga do zapchania kanalizacji, a dodatkowe spłukiwanie powoduje kolejne straty wody.

podlewanie deszczówkąOszczędzanie wody w ogrodzie

W ogrodzie niezwykle prostym i skutecznym sposobem na oszczędzanie wody jest wykorzystanie deszczówki. Deszczówka doskonale nadaje się do podlewania trawników i grządek, ale można ją też wykorzystać do mycia samochodu, tarasów, podjazdów i ścieżek ogrodowych. Deszczówka nie zawiera związków wapnia i magnezu, dzięki czemu nie pozostają po niej białe zacieki.
Pamiętajmy, by rośliny podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem – woda wsiąknie w ziemię, a nie wyparuje (nie spowodujemy też uszkodzeń roślin,które powstaną jeśli będziemy podlewać kiedy są nasłonecznione). Lepiej też nie ścinać zbyt nisko trawy, a pokrycie grządek cienką warstwą kory zmniejszy parowanie wody. Sadząc rośliny dobrze jest wymieszać wodę z torfem, wtedy woda będzie dłużej się utrzymywała w górnej warstwie podłoża (musimy jednak pamiętać o zachowaniu odczynu gleby odpowiedniego dla roślin, które sadzimy).
Warto też zadbać o oszczędność wody i energii w altankach czy domkach ogrodowych. Nowoczesne przepływowe ogrzewacze wody są bardziej oszczędne od bojlerów elektrycznych. Pobierają one energię elektryczną tylko w czasie pobierania wody i podgrzewają tylko taką ilość, która jest rzeczywiście wykorzystana.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dafi

Zdjęcia: Dafi, Gardena, e3living.com

Polecamy Ci również

Zobacz także