Oszczędzanie energii zacznij od ogrzewania

panel sterowania w kotle kondensacyjnymNajprostszą drogą jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja.

Oszczędne kotły kondensacyjne

Kto ma w kotłowni stary kocioł, w którym straty energii są bardzo wysokie, powinien jak najszybciej zainwestować w efektywną technikę kondensacyjną. W ofercie Junkersa znajduje się kilka typów kotłów kondensacyjnych wiszących i stojących, przeznaczonych do ogrzewania, w zależności od modelu, od niewielkich powierzchni mieszkalnych aż do średnich i większych budynków wielorodzinnych i przemysłowych.

Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne Junkersa oszczędzają do 40% energii w porównaniu do kotłów starego typu. Okres zwrotu nakładów na zakup kotła kondensacyjnego wynosi około 2-3 lat. Jest to naprawdę niewiele przy najkrótszym średnim czasie eksploatacji kotła wynoszącym 16 lat.

Ciepła woda dzięki kolektorom słonecznymkolektory słoneczne
Uzupełnieniem istniejącej instalacji grzewczej może być układ solarny służący do przygotowania ciepłej wody. Można go zainstalować w prawie każdym gospodarstwie domowym, zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Pięć metrów kwadratowych kolektora wystarczy do efektywnego zaopatrzenia w ciepłą wodę gospodarstwa domowego składającego się z czterech osób. Przy całorocznym okresie użytkowania kolektory słoneczne zapewniają 65% zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a w okresie letnim wskaźnik ten dochodzi do 90%.
Junkers oferuje kolektory do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach. Przeznaczona do podgrzewania wody linia Classic to rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Eleganckie wykończenie kolektorów linii Comfort sprawia, że można je zamontować także na konstrukcji wolnostojącej przed budynkiem lub na tarasie. Można je stosować zarówno do ogrzewania wody, jak również jako wspomaganie ogrzewania. Natomiast kolektory z linii Excellence są przeznaczone nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale też do wspomagania centralnego ogrzewania czy ogrzewania basenu.
Kolektory Junkersa posiadają znacznie większą powierzchnię czynną (2,23 m²), niż wyroby innych producentów, dzięki czemu są w stanie odebrać więcej energii słonecznej. Wskaźniki cen za 1 m² powierzchni kolektorów są obecnie bardzo korzystne, a w przypadku modelu Classic należą do najniższych na rynku polskim - metr kwadratowy kosztuje tylko 713 zł netto.

Technika kondensacyjna z instalacją solarną
Jeszcze większe oszczędności uzyskamy dzięki przejściu na technikę kondensacyjną w połączeniu z instalacją solarną. W przypadku planowanego montażu systemu solarnego (z kolektorami słonecznymi) warto zwrócić uwagę, czy i jak kocioł będzie współpracował z tym systemem. Obecnie wszystkie nowo wprowadzane do sprzedaży urządzenia grzewcze Junkersa z automatyką Bosch Heatronic 3 (Cerapur Comfort, Cerapur Smart, Cerapur Acu, Ceraclass Excellence) mają wbudowaną funkcję SolarInside, czyli inteligentnej współpracy z systemami solarnymi. W porównaniu do kotłów nie posiadających tej funkcji, pozwalają one na uzyskanie dodatkowych oszczędności podczas produkcji ciepłej wody nawet do 15% i do 5% w przypadku centralnego ogrzewania.
Przykładem urządzenia, które łączy dotychczasowe zalety techniki kondensacyjnej z nowoczesną technologią solarną, jest Cerasmart Modul Solar posiadający wbudowane komponenty solarne, regulację oraz biwalentny solarny zasobnik ciepłej wody, które umożliwiają podgrzewanie wody energią dostarczaną przez kolektory słoneczne umieszczone na dachu.

wiszący kocioł kondensacyjny stojący kocioł kondensacyjny model wiszącego kotła kondensacyjeng

Bezpłatne ciepło z wnętrza ziemi
Ogromne rezerwy energetyczne kryją się we wnętrzu ziemi. Właściciele domów mogą je wykorzystać do własnych celów dzięki pompom ciepła, które przez cały rok ogrzewają pomieszczenia i podgrzewają wodę. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW „za darmo”.

pompa ciepła instalacja z pompą ciepła

Junkers ma w swojej ofercie dwa typy pomp ciepła – pozyskujących ciepło z ziemi lub powietrza. Atutem pomp typu „solanka – woda” pozyskujących energię z ziemi jest przewidywalna i stała moc cieplna źródła dolnego, związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, w których znaczącą pozycję stanowią roboty ziemne, układanie kolektorów rurowych i koszty wiercenia otworów pod sondy pionowe. Klienci mają do wyboru pompy z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub bez zasobnika.
Instalacja pomp „powietrze-woda”, pozyskujących energię z powietrza, jest bardzo prosta, a w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie są potrzebne kosztowne odwierty ani kolektory gruntowe. Skraca to czas montażu oraz znacznie redukuje koszty inwestycyjne. Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, które tworzą powietrzno-wodne urządzenie do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody. Moduł wewnętrzny zawiera podgrzewacz c.w.u. i regulator pogodowy.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także