Oszczędzanie energii w domu

Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za energię, jeśli byłaby wytwarzana ze źródeł odnawialnych – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych.

Eksperci kampanii podkreślają, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków.

„Rynek odnawialnych źródeł energii w krajach europejskich znacznie się rozwinął w ostatnich latach. W Polsce postęp w zakresie wykorzystania ekologicznych rozwiązań i inwestycji w odnawialne źródła jest zbyt powolny, pomimo korzystnych warunków naturalnych” – mówi dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Pomimo rosnącej liczby gospodarstw domowych, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, nadal wielu Polaków nie decyduje się na nie w obawie o zbyt wysokie koszty – wynika z raportu kampanii. Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne. Tymczasem korzystanie z nich ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię.

Zadbaj o energooszczędne ogrzewanie
Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii, gazem ziemnym lub gazem płynnym i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60% kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody. Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na  okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii w zakresie zaspakajania zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego.

kuchenka gazowaDostępne na rynku materiały i technologie zastosowane w nowoczesnym budownictwie pomagają uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym i zminimalizować naszą zależność od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak energia elektryczna czy węgiel. Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność oraz termoizolacyjność pomaga bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%. Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł. Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Przy budowie lub remoncie budynku ważne jest zadbanie o ciągłość termoizolacji i nie dopuszczenie do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej,
a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Mostki termiczne znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu, dlatego tak ważne jest, aby zachować ciągłość termoizolacji oraz zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.

Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, które możemy zastosować w naszym domu dla większej oszczędności energii, jest wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25% w skali rocznej. „Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności” – ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz.

Jak oszczędzać energię na co dzień?
Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale i codzienne małe czynności, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach:

  • Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
  • Gotuj pod przykryciem (gotując bez pokrywki zużywasz o 30 % więcej energii).
  • Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów i laptopów - nie używane, lecz podłączone wciąż pobierają energię.
  • Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry – wyłączone jedynie z trybu czuwania nadal korzystają z energii elektrycznej.
  • Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej.
  • Korzystaj ze światła punktowego – np. czytając w fotelu, staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
  • Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju, a także o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
  • Dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperaturę niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych.
  • Obniż temperaturę w domu w ciągu do minimum, gdy np. jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, aby temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.
Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także