Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za energię, jeśli byłaby wytwarzana ze źródeł odnawialnych – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych.
Eksperci kampanii podkreślają, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków.
„Rynek odnawialnych źródeł energii w krajach europejskich znacznie się rozwinął w ostatnich latach. W Polsce postęp w zakresie wykorzystania ekologicznych rozwiązań i inwestycji w odnawialne źródła jest zbyt powolny, pomimo korzystnych warunków naturalnych” – mówi dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Pomimo rosnącej liczby gospodarstw domowych, które korzystają z ekologicznych rozwiązań, nadal wielu Polaków nie decyduje się na nie w obawie o zbyt wysokie koszty – wynika z raportu kampanii. Ekologiczne rozwiązania w naszym domu postrzegane są często jako drogie i niepraktyczne. Tymczasem korzystanie z nich ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię.
Zadbaj o energooszczędne ogrzewanie
Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii, gazem ziemnym lub gazem płynnym i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60% kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody. Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii w zakresie zaspakajania zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego.
Dostępne na rynku materiały i technologie zastosowane w nowoczesnym budownictwie pomagają uczynić nasz dom bardziej energooszczędnym i zminimalizować naszą zależność od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak energia elektryczna czy węgiel. Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność oraz termoizolacyjność pomaga bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%. Prawidłowa izolacja budynku jest też niezbędna dla skutecznego zastosowania innych rozwiązań, takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe czy wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł. Dodatkowe oszczędności zapewni nam instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.
Przy budowie lub remoncie budynku ważne jest zadbanie o ciągłość termoizolacji i nie dopuszczenie do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. W takich miejscach, najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej,
a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Mostki termiczne znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu, dlatego tak ważne jest, aby zachować ciągłość termoizolacji oraz zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.
Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, które możemy zastosować w naszym domu dla większej oszczędności energii, jest wymiana tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej na wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25% w skali rocznej. „Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności” – ostrzega dr inż. Arkadiusz Węglarz.
Jak oszczędzać energię na co dzień?
Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale i codzienne małe czynności, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy więc o kilku podstawowych zasadach:
- Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
- Gotuj pod przykryciem (gotując bez pokrywki zużywasz o 30 % więcej energii).
- Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów i laptopów - nie używane, lecz podłączone wciąż pobierają energię.
- Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry – wyłączone jedynie z trybu czuwania nadal korzystają z energii elektrycznej.
- Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej.
- Korzystaj ze światła punktowego – np. czytając w fotelu, staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
- Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju, a także o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
- Dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperaturę niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych.
- Obniż temperaturę w domu w ciągu do minimum, gdy np. jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, aby temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.
kutzzz
Zgadzam się w 100% - na prowadzeniu i utrzymaniu domu można bardzo dużo zaoszczędzić, to jest kwestia tego, jak korzystamy z powszechnych urządzeń, czyli tak naprawdę chodzi o nawyki. Czasem wystarczy wymiana żarówek na energooszczędne lub baterii do laptopa na bardziej wydajne: http://www.kuzniewski.pl/i175,baterie-do-laptopa.html żeby na koniec miesiąca zobaczyć oszczędności. A przecież w roku jest 12 miesięcy - to wszystko się kumuluje.
aseba
Za duzo oszczędzć nie ma co,bo jak wiemy na rynku jest monopolista i jak prezes elektrowni zobaczy niższą premię to nam dojebią! To jest polska,liczy się tylko KASA,na domiar tego my nie umiemy produkować energii elektrycznej a czasów kiedy nadwyżki z naszych prywatnych wiatraków i ogniw będziemy mogli 'oddać' do elektrowni to chyba nie dożyję....
Tomasz_Brzeczkowski
Zgadzam się w 100% - na prowadzeniu i utrzymaniu domu można bardzo dużo zaoszczędzić, to jest kwestia tego, jak korzystamy z powszechnych urządzeń, czyli tak naprawdę chodzi o nawyki. Czasem wystarczy wymiana żarówek na energooszczędne lub baterii do laptopa na bardziej wydajne: http://www.kuzniewski.pl/i175,baterie-do-laptopa.html żeby na koniec miesiąca zobaczyć oszczędności. A przecież w roku jest 12 miesięcy - to wszystko się kumuluje.
Po co płacić więcej za energię? Gdyby nie zwalczanie oszczędzania przez tych co się do OZE "przykleili i ciągną kasę, już dawno można by za 2-3 złote ogrzewać dom, lub za zero jak ktoś woli.
Zrobiłem tani system ustawiania temperatury latem i zimą nie wymagający zewnętrznego zasilania do domów izolowanych. Zaprezentowałem go na Nowowiejskiej 21/25 ITC - po prezentacji - dostałem odpowiedź, że z oczywistych względów "nieogrzewania" promować nie mogą. Podobnie było u prof. Sabiniaka kierownika Katedry Ogrzewnictwa PŁ... ale tam się prezentacja odbyła. Natomiast odmówili zapoznania się nawet - Instytut Budownictwa Pasywnego, Ministerstwo Ochrony Środowiska, NFOSiGW
Fundacje Poszanowania Energii ---
Ile jeszcze palanty z OZE będą blokować izolowanie domów i nowe technologie w ogrzewaniu!!!
TEPIDO
Nie ukrywam, ze poza charakterystycznym dla Krakusów skąpstwem, do budowy domu izolowanego popchnęły mnie drzemiące we mnie resztki anarchisty. Niestety - coraz bardziej zaczynam widzieć, że nie możemy liczyć na żadną akcje popularyzacji czy pomocy dla energooszczędnego budownictwa. Wyobraźcie sobie sytuację, gdy milion domów w ciągu kilku lat ogranicza konsumpcję energii o 70%,
zamiast bulić po 3-4 tys. za sezon grzewczy płacą 700, 900 zł. Biorąc pod uwagę ilość podatków ujawnionych i nieujawnionych w cenach energii, oznacza to spadek wpływów do budżetu o circa półtora miliarda złotych rocznie. Kto z rządu na to się zgodzi? Tak, zaczynam wierzyć ze rząd będzie z czasem przeszkadzał w budowie tanich w utrzymaniu domów. Jeszcze nie daj Bóg kto zacznie sobie robić sam prąd, - przecież nie będzie go można inwigilować licznikiem prądu on - line !!!. Może to brednie, - mam nadzieję. Ale skończę swój dom i kiedyś się odetnę od sieci energetycznej. A jeśli kto dał się zwieść obietnicami dopłat do budownictwa energooszczędnego - życzę powodzenia w zbieraniu WSZYSTKICH faktur i atestów do KAŻDEGO materiału wykorzystanego w budowie.
Enerbau
TEPIDO, plus od nas. Potrzeba świeżej krwi na tym forum.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
EcoEnergyPower
Tak sie składa,ze ten temat to dla mnie strzał w dziesiątkę,ponieważ na co dzień zajmuje się właśnie produkcją energii,gdybym mógł w czymś pomóc na forum,to bardzo chętnie,służę swoją radą.
Tomasz_Brzeczkowski
Tak sie składa,ze ten temat to dla mnie strzał w dziesiątkę,ponieważ na co dzień zajmuje się właśnie produkcją energii,gdybym mógł w czymś pomóc na forum,to bardzo chętnie,służę swoją radą.
To może Pana zainteresuję. Opracowałem tani ( tańszy od zrobienia centralnego ogrzewania na paliwa stałe )system ustawiania temperatury latem i zimą nie pobierający energii - prezentowałem to w KAPE w Katedrze Ogrzewnictwa PŁ ( prof H. Sabiniak ) poza przerażeniem z wiadomych względów zero zainteresowania . Nie dostałem zgody na prezentacje w Instytucie Budownictwa Pasywnego dr Schlagowskiego - Ministerstwo Ochrony Środowiska i NFOŚiGW
- Nikt nie jest zainteresowany faktami i oszczędzaniem energii tylko kasą za pisanie o oszczędzaniu
Pana temat poważnie interesuje?
Lutek
...
- Nikt nie jest zainteresowany faktami i oszczędzaniem energii tylko kasą za pisanie o oszczędzaniu
...
Panie Maciere...czkowski. Teorie spiskowe a moze po prostu zaprezentowal Pan cos co po prostu jest g... warte? Czy sie kiedys Pan nad tym zastanawial?
Gdyby faktycznie mial Pan cos interesujacego to zapewne niejedna osoba by sie tym zainteresowala. Po to chocby tylko by zainwestowac a potem na tym zarobic. Z Pana wypowiedzi wynika ze traktuje ludzi jak glupkow bo mysla inaczej niz Pan. Poza tym czytajac Pana wypowiedzi i "madrosci na temat Pana fizyki budowli", ktora wyklucza sie nawzajem, nikt logicznie myslacy nie bierze Pana na serio.
Ot sekret Pana porazki.
Enerbau
Panie Lutek, a może Pan jako pierwszy zainteresuje się co Pan Tomasz ma do zaprezentowania? Przecież Pan nie wie o co chodzi, ale już wie o co chodzi. Przecież to Pan prezentuje (cytat) "Panie Maciere...czkowski. Teorie spiskowe"
Czy potrafi Pan odpowiedzieć "Kto ma interes w naszym kraju na oszczędzaniu energii?" Sprzedawcy energii? Chyba nie!
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
bachus
No to ja jeszcze dorzucę jeden kamyk do tego ogródka. To wręcz perełka. Szukając materiałów na ten temat natrafiłem na jak znajomy tekst umieszczony tu: http://wentylacja.com.pl/Forum/tania-in ... 84216.html
To może warto się zainteresować dla czego się tak dzieje, że nikt nie chce budować według Pańskich teorii i każdy je olewa. Mając takie asy w rękawie nawet KAPE się nie interesuje? A przecież nr 1 w KAPE robi projekty domów i też nic? A może podejść bardziej z pokorą do problemu i w całkiem inny sposób je przedstawiać, mniej agresywny, szukając w czytelnikach sprzymierzeńców a nie wrogów. W innym temacie opisywałem, że mam trzech kumpli, którzy zaczęli budowę. Był to bardzo dobry moment aby sprawdzić ich podejście do poruszanych przez Pana tematów. Wytłumaczyłem im jak na temat budowy trzeba spojrzeć szczególnie pod względem energochłonności budynku, tak jak Pan. Nawet się zapalili i przyznali mi rację. Następnie Tu na tym forum poprosiłem ich aby rozszerzyli swoją wiedzę i sami poznali co autor miał na myśli. Raczej nie będę przytaczał tego co od nich usłyszałem bo inni już się wielokrotnie wypowiadali. Pozwoliłem sobie na to socjotechniczne doświadczenie bo akurat zdarzyła się okazja a i ubaw miałem po pachy, choć mało nie dostałem w gębę, że kumpli pakuję w maliny.
Ja również jak Pan kombinuję jak by tu zmniejszyć koszta, choć Pan ma o mnie jak najgorsze zdanie, opracowałem taką to pierdołe, może nie tak epokową jak Pana sposób budowy ale zawsze. To odzysk ciepła ze ścieków. Urządzenie tanie, nawet szybko się zamortyzuje, opisałem, nawet tu, rozpiepszyłem pół łazienki na parę tygodni, poprawiłem co się dało, powtykałem czujniki celem opomiarowana i to wszystko opublikowałem. I co z tego, prócz paru zamówień na początku roku nic. Ale na Boga nie wykrzykuję, że wszyscy, którzy się budują to debile bo nie stosują takich przecież fantastycznych zabawek oszczędzających energie.
Ma rację TEPIDO, że warto by utrzeć nosa tym w Sejmie i ograniczyć wpływy za sprzedaż energii. Głowę daje, że znalazło by się tysiące takich ale trzeba ich do tego przekonać. Pan Panie Tomku natomiast wydaje mi się robi wręcz coś odwrotnego swoim stylem pisania i pogardy do czytelnika.
Ot takie moje spostrzeżenia. Zgadzać się przecież nie zawsze musimy ale szacunek nie zależnie od poglądów powinniśmy mieć do siebie jak i do naszych czytelników.
TerrLen
Jak w temacie uważam że bardzo dużo ludzi popełnia ciągle te same błędy z ogrzewaniem. Wolą dokładać do różnego paliwa niż zadbać o odpowiednie przygotowanie obiektu pod grzanie poprzez izolację i wybór odpowiednich systemów grzewczych. Można na tym bardzo dużo zaoszczędzić. A teorie spiskowe to nic nowego, wiadomo że każdy chce zarobić często kosztem innych.
Tomasz_Brzeczkowski
A co za problem sprawdzić i się przekonać!!!
Można wstukać w google Ministerstwo Ochrony Środowiska , NFOŚiGW, Instytut Budownictwa Pasywnego Pana G. Schlagowskiego KAPE - co tam jeszcze - można napisać maila lub zadzwonić:
Opracowałem tani system utrzymujący stała temperaturę latem i zimą z transferem nadmiaru ciepła do innych pomieszczeń, nie pobierający energii ( na dom 120 m2 ) całość 20 000 zł
Można sie przekonać, że te instytucje jak i setki innych - nie są zupełnie zainteresowane - by inwestor płacił jak najmniej a tylko kasa z UE. Powstała cała gama "pasywnych" stron www... tylko po to by pokazać, że coś za pobrane fundusze robią.
A może podejść bardziej z pokorą do problemu i w całkiem inny sposób je przedstawiać, mniej agresywny To Pan był na prezentacji w KAPE? Gdzie Pan siedział?
A co do wrogów... Tanie w montażu ( tańsze nawet od CO opartego na węglu ) ustawianie temperatury latem i zimą - bedzie naturalnym wrogiem wszystkich zajmujących się ogrzewaniem centralnym ( Vissmann Buderus, danfoss...Wydziały ogrzewnictwa itp) dlatego nie muszę wrogów szukać - Ilość wrogów jest miarą sukcesu!
Takim ogrzewaniem i chłodzeniem mogą być zainteresowani - WYŁĄCZNIE INWESTORZY
Ministerstwo i NFOŚiGW są rozliczani z wydanej kasy i sprawozdań A NIE Z EFEKTÓW.
Od lat próbuje się zrobić domy pasywne na bazie kolektorów, zasobników ciepła, gruntowych wymienników ciepła , pomp ciepła z gruntowym dolnym źródłem... Efekty? Drogo w inwestycji i wcale nie pasywnie w eksploatacji . Pomyślałem, że skoro ten kierunek się nie sprawdza, podszedłem do tematu zupełnie odwrotnie - i się udało.
Przerażenie po prezentacji profesora Henryka Sabiniaka ( kierownika Katedry Ogrzewnictwa PŁ) --- bezcenne!!!
miki_110
Ja to Panu TB zazdroszczę. Zazdroszczę takiego bezkrytycznego patrzenia na siebie pomimo uwag tak wielu osób.
to chyba objaw ....
Lutek
...
Opracowałem tani system utrzymujący stała temperaturę latem i zimą z transferem nadmiaru ciepła do innych pomieszczeń, nie pobierający energii ( na dom 120 m2 ) całość 20 000 zł
Można sie przekonać, że te instytucje jak i setki innych - nie są zupełnie zainteresowane - by inwestor płacił jak najmniej a tylko kasa z UE. Powstała cała gama "pasywnych" stron www... tylko po to by pokazać, że coś za pobrane fundusze robią.
Widocznie uwazaja Pana rewelacje za idiotyczne. A z idiota nikt nie chce wspolpracowac.
Czy Amerykanie i Skandynawowie tez byli na "prezentacji"?
Tomasz_Brzeczkowski
Tak samo było 20 lat temu z wentylacjami z odzyskiem ciepła. Wie Pan, jak ktoś projektuje izolację termiczną za murem na fundamencie, to do inteligentnych nie należy. Trudno więc takiemu coś wytłumaczyć - Prawda?
Siedzą ludzie na posadkach w Politechnikach w Agencjach , i dlaczego mają coś zmieniać . Wolą milczeć a zawsze w Polsce zajdą się tacy co skrytykują - nie znając,
Powracając do tematu oszczędzania energii - bo idiotami szkoda się zajmować.
Instalacje w domach izolowanych na poziomie 10-30kWh /m2 rocznie ( czyli normatywne i energooszczędne ) robimy od ponad 20 lat.
Czyli dom 120m2 to 1600 kWh - 10 kWh dziennie - Przez trzy ostanie zimy testowałem powietrzne pompy ciepła z bezpośrednim skraplaniem do niecentralnego ogrzewania . Pracują one do -36 st. C ( wg producenta - bo najzimniej było -23 st.C więc nie mogłem zweryfikować)i mają COP większy niż minimum deklarowane w katalogu . - Nigdy COP nie spadł poniżej 3 - a średnioroczny było ponad 4.
daje to 400kWh na ogrzewanie - taką ilość uzyskuję z hybrydy FV + mała witrownia - prezentowane w wątku temu tematowi poświęconym. Dla ułatwienia - to 4kWh dziennie.
Problemem był tylko sposób dystrybucji, tak by nie było to centralne ( czyli opłata za ciepło ODEBRANE a nie wytworzone) i.... wzrostu temperatury z nadmiaru ciepła bytowego.
Ale sobie z tym poradziłem system transferuje nadwyżki do innych pomieszczeń.
Panie Lutek Panu już zostało tylko krytykowanie ma Pan dom spieprzony a krytykować coś co się nie zna jest najprościej .
Wiem też z doświadczenia że do idiotów zrozumieją ostatni.
bachus
http://wentylacja.com.pl/Forum/tania-in ... 84216.html
To może Pana zainteresuję. Opracowałem tani ( tańszy od zrobienia centralnego ogrzewania na paliwa stałe )system ustawiania temperatury latem i zimą nie pobierający energii - prezentowałem to w KAPE w Katedrze Ogrzewnictwa PŁ ( prof H. Sabiniak ) poza przerażeniem z wiadomych względów zero zainteresowania . Nie dostałem zgody na prezentacje w Instytucie Budownictwa Pasywnego dr Schlagowskiego - Ministerstwo Ochrony Środowiska i NFOŚiGW
Ja jakoś Panie T.B. w czasie Pańskiej wypowiedzi zaobserwowałem raczej nie przerażenie a politowanie na twarzach słuchających a to raczej dwie sprzeczne rzeczy.
A jak Pan sądzi, czy każdy niedorzeczny pomysł będzie wart zainteresowania przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i NFOŚiGW? Nie dziwota, że nie chcą Pana słuchać i olewają. Przykład tego mamy tu.
Ekspert FIBARO
Szanowni Państwo,
sezon zimowy to dla większości z nas czas, w którym musimy sięgnąć głębiej do kieszeni przy regulowaniu rachunków za ogrzewanie. Warto więc skorzystać ze sposobów na ich obniżenie. Jednym z nich jest korzystanie z funkcji automatycznego obniżenia temperatury na przykład w nocy czy wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Zmniejszenie temperatury o jeden stopień jest dla nas nieodczuwalne, a pozwala zaoszczędzić nawet 5-10 proc. zużywanego ciepła. Warto także eliminować sytuacje, które narażają nas na niepotrzebne koszty jak na przykład praca ogrzewania, gdy wietrzymy pokój. Żeby do tego nie dopuścić wystarczy zamontować na oknie specjalny zbliżeniowy czujnik otwarcia, który przekazuje informacje do centralki, a ta na ich podstawie podejmuje określone działania, na przykład wyłącza grzejniki w pokoju, w którym zostało otwarte okno. Na rynku są dostępne moduły i sensory wykorzystujące technologię bezprzewodową, dzięki czemu ich montaż nie wymaga położenia jakichkolwiek kabli. Inteligencja budynkowa to rozwiązanie dające komfort, ale także dbające o to, by dom zużywał tylko tyle energii elektrycznej i cieplnej, ile rzeczywiście potrzebujemy.
Tomasz_Brzeczkowski
które narażają nas na niepotrzebne koszty jak na przykład praca ogrzewania, gdy wietrzymy pokój By wietrzenie zastąpić wentylację - trzeba zimą uchylać okno na 20 sekund - powyżej tego czasu to już nie wietrzenia a wychładzanie) i tak co 20 minut.
Ale mniejsza o to - jaki jest koszt takiego systemu na np. 7 pomieszczeń?
kosmo3
Wszystko trzeba zacząć od wyboru systemu ogrzewania - wbrew pozorom taka decyzja można nas odpowiednio wiele kosztować lub też możemy sporo zaoszczędzić. Tu znajduje się ciekawy artykuł dotyczący tego tematu - http://www.mgprojekt.com.pl/blog/jak-ogrzac-dom/#axzz2kVmhhKgl Warto szczególnie zwrócić uwagę na tabele, które obrazują cenę energii w zależności od używanego paliwa oraz roczne zużycie energii.
Enerbau
Cóż za infantylny blog!!! Jak można porównywać koszt nośników energii nie uwzględniając innych faktorów. Ponadto, kto dzisiaj "strzela sobie w kolano" i buduje dom o zapotrzebowaniu 80-120 kWh/m2/rok ? Dziś już można budować tanio pod względem inwestycji i eksploatacji. Np. http://cieply-dom.net.pl/
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
romuald
Gaz, zwłaszcza po spadku cen kotłów kondensacyjnych, wciąz jednak pozostaje najbardziej chyba opłacalny, no i taki system jest b. wygodny w obsłudze i kontroli, nie brudzi również. A co do ogrzewania solarnego, to za parę lat, jak ceny pójdą w dół, do takiego system gazowego panele będzie można bez problemu przecież dołączyć.
Bolas
Tylko po co skoro sam mówisz że "gaz pozostaje CHYBA opłacalny".