Oszczędzanie energii dzięki zastosowaniu miedzi

Oszczędzanie energii dzięki zastosowaniu miedzi

Koszty energii z roku na rok są coraz wyższe. Tego nie zmienimy. Możemy jednak zmniejszyć jej zużycie. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie sprawdzonych materiałów takich jak miedź.

miedźOszczędzanie energii dzięki zastosowaniu miedzi nie jest wcale tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Czerwony metal ma wiele właściwości, które przekładają się na bezpośrednie korzyści finansowe. Poniżej podpowiadamy co robić, aby zyskać dzięki miedzi.

Świadectwa energetyczne

Takie świadectwo powinni mieć wszyscy, którzy budują nieruchomość lub ją modernizują. Obowiązuje również tych, którzy chcą sprzedać lub wynająć budynek, który już istnieje. Świadectwo to pisemny dokument, zaczął obowiązywać w 2009 r. i jest po to, by w sposób klarowny i jasny określić, ile energii zużywa dany budynek. Na skali umieszczone są poziomy, do których przyporządkowuje się daną nieruchomość. Dla ułatwienia używa się kolorów. jeżeli zużycie energii jest niskie, budynek zakwalifikuje się do zielonego obszaru. Jeżeli dom wykazuje wysokie zużycie energii, zostanie przyporządkowany do czerwonego.
Dokument ten pozwala także w miarę szybko oszacować, jakie czekają nas koszty związane z eksploatacją budynku, czyli mówiąc inaczej – ile zapłacimy za rachunki. Świadectwo zawiera m.in. dwa ważne wskaźniki:

  • EP – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną , jest to informacja o tym, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych (węgla, gazu, ropy naftowej) będzie potrzebne do tego konkretnego budynku (m.in. na ogrzanie wody, domu, chłodzenie – jeśli jest klimatyzacja). Jest to ilościowa ocena zużycia energii. Małe wartości tego wskaźnika wskazują na wysoką efektywność i użytkowanie energii chroniącej jej zasoby oraz środowisko naturalne.
  • EK – wskaźnik zapotrzebowanie na energię końcową budynku, określa zapotrzebowanie na energię, którą trzeba kupić, by ogrzać lub ochłodzić budynek (jeśli jest klimatyzacja) korzystać z wentylacji i przygotować ciepłą wodę użytkową. Wskaźnik EK jest miarą efektywności energetycznej budynku i jego techniki instalacyjnej. Małe wartości EK świadczą o niskim zapotrzebowaniu energii, a więc wskazują na wysoką efektywność energetyczną budynku czy lokalu.

Jeśli ze świadectwa wynika, że budynek jest mało efektywny energetycznie, warto w miarę możliwości jak najszybciej przystąpić do jego modernizacji.
Dane o tym, w jaki sposób przygotować świadectwa charakterystyki energetycznej zawarte są w rozporządzenie ministra infrastruktury, który dokładnie określi metody obliczania charakterystyki energetycznej, zasady określania klasy energetycznej budynku, przedstawił wzory takich świadectw.
Świadectwo jest ważne 10 lat. Ale tylko wtedy, gdy w tym czasie nie modernizujemy domu, czyli nie zmieniamy jego cech energetycznych.
Najlepiej, gdy wykona je firma, która ma uprawnienia do tego i jest zarejestrowana w Ministerstwie Infrastruktury. Dzięki temu z Funduszu Termomodernizacyjnego można uzyskać dotację w wysokości 10% zaciągniętego kredytu.
Jak w tej sytuacji zaoszczędzić dzięki miedzi? Można w miarę szybko zmodernizować ogrzewanie, szczególnie jeśli rozbudowujemy lub modernizujemy instalację w starych budynkach. Zaletą instalacji miedzianej jest to, że łatwo się ją montuje i można ją stosować we wszystkich typach instalacji. Miedziane rury i złączki łatwo dostać w sprzedaży i są zamienne, ponieważ wszystkie elementy instalacji produkuje się i oznacza zgodnie
z normami europejskimi. Daje to także gwarancje dostępności elementów instalacji
w przyszłości.

Energia z ziemi

W ziemi ukryte są potężne niewyczerpane zasoby energii. Wie o tym każdy, kto widział naturalne gejzery z gorącą wodą. Dzięki obecnej technologii można wykorzystać tą energię. Służą do tego pompy ciepła. Mogą być różnego rodzaju:

  • Pompy woda-woda: sięgają bezpośrednio do źródła ciepła, czyli wody. Najczęściej są to wody gruntowe, które nawet jeżeli panuje mróz, mają średnią temperaturę7-10 °C. Jeśli w pobliżu domu jest jakiś zbiornik - jezioro, rzeka - można skorzystać z niego.
  • Pompy solankowo-wodne wykorzystują energię geotermalną zmagazynowaną w glebie (na głębokości 2 m jest około 7-13°C). Mają specjalny obieg solanki, czyli mieszanki wody i środka chroniącego przez zamarzaniem. Solanka przejmuje ciepło z gleby i miedzianymi rurami prowadzi je do wymiennika ciepła, zintegrowanego w systemie grzewczym. Musi też przepłynąć przez kolektory, które mogą być albo poziome powierzchniowe (zajmują dużo miejsca, ale układa się je zazwyczaj na głębokości 1,3-2 m), albo kolektory pionowe (zajmują niewiele miejsca, ale wierci się je na głębokości około 100 m).

Jak w takiej sytuacji zaoszczędzić dzięki miedzi? Aby pompy ciepła mogły osiągnąć wysoki stopień efektywności, warto je połączyć z ogrzewaniem płaszczyznowym: ściennym i podłogowym. Takie systemy niskotemperaturowe pracują najlepiej w przypadku zastosowania miedzi. Podwyższa to wydajność cieplną ogrzewania płaszczyznowego, redukując jednocześnie prąd zużywany przez pompę cyrkulacyjną i zapewnia efektywne wykorzystanie energii cieplnej.

Efektywność energetyczna

Uzyskuje się ją na różne sposoby: dzięki izolacji cieplnej budynku lub np. właściwej technice grzewczej. Duże znaczenie ma też instalacja doprowadzające ciepło do grzejników. Podczas przepływu wody przez przewody dochodzi do straty ciśnienia, jeśli średnica rur i złączek jest zbyt mały, Elektryczna pompa cyrkulacyjna musi pracować niezwykle intensywnie. W efekcie pompa cyrkulacyjna w przykładowym domu jedno- lub dwurodzinnym musi wytworzyć ok. 40 W więcej energii, aby wprowadzić określoną ilość wody w ruch cyrkulacyjny.
Jak w takiej sytuacji zaoszczędzić dzięki miedzi? Wybrać dobry miedziany system instalacji grzewczej. Warto wybrać złączki z miedzi, bo mają duże przekroje rur, dzięki czemu zmniejsza się straty ciśnienia.

grzejnik pokojowy


Można także pokusić się o zastosowanie miedziowego bardzo trwałego ogrzewania płaszczyznowego. Czerwony metal jest szczelny i antydyfuzyjny. Dzięki temu do wnętrza rur nie wnika tlen i nie miesza się z wodą grzewczą. W efekcie stalowy kocioł nie koroduje - co wyklucza dodatkowe koszty związane z jego ewentualną wymianą. Poza tym w systemach ogrzewania płaszczyznowego wykonanych z rur miedzianych nie odkładają się osady. Pod względem energetycznym systemy ogrzewania płaszczyznowego również przynoszą korzyści, bo są niskotemperaturowe. Temperatura pomiędzy 25 a 28°C wystarcza, gdy na dworze jest mróz. Ponieważ rolę grzejnika spełnia cała powierzchnia ściany lub podłogi całkowicie wystarcza, gdy woda płynąca przez rury ma temperaturę 40°C. Poza tym rury miedziane przewodzą ciepło tysiąc razy lepiej od rur z tworzyw sztucznych. Zwiększa to efektywność energetyczną. Technologia ta jest również korzystna dla alergików: powietrze nie unosi się tylko promieniuje, dlatego kurz nie może intensywnie się unosić i krążyć po pomieszczeniu. Ważne jest również to, że temperatura jest prawie identyczne na całej powierzchni, od podłogi do sufitu, co przyczynia się również do komfortowego odczuwania ciepła.

Oceń artykuł
2,45 / 22 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także