Oszczędny pomiar energii

Minimum wysiłku przy maksymalnej skuteczności i dokładności to standardy, które dotyczą wielu nowoczesnych urządzeń i rozwiązań. Odnoszą się one również do liczników energii elektrycznej. Od liczników wymagamy nie tylko dokładnego pomiaru, ale również dostępu do danych w każdej chwili i redukcję kosztów ich uzyskania.

Nowoczesny system zarządzania energią elektryczną zapewnia nie tylko dokładny pomiar zużytej energii, ale również umożliwia transmisję danych, służących do zdalnego monitorowania oraz indywidualnego rozliczania odbiorców energii elektrycznej w sposób automatyczny. Korzyścią płynącą z takich rozwiązań jest uproszczenie i skrócenie czasu uzyskania danych, gdyż wymaga to jedynie naciśnięcia jednego przycisku na klawiaturze komputera, który obsługuje system. Dostęp do danych jest możliwy w każdej chwili, niezależnie od obecności użytkownika licznika, co powoduje duże oszczędności w procesie uzyskiwania danych.
Liczniki energii elektrycznej firmy SAIA-Burges posiadają certyfikat PTB i są przeznaczone do stosowania w nowoczesnych instalacjach pomiaru energii elektrycznej. Jedynym przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem produktów SAIA-Burgess w Polsce jest SABUR Sp. z .o.o.

jednofazowy licznik energii elektrycznejAAE1 (65A)
Z początkiem 2006 roku firma SAIA-Burgess wprowadziła do swojej oferty nowy, jednofazowy licznik energii elektrycznej AAE1. Licznik ten jest wykonany w standardowej dla aparatury kontrolno-pomiarowej obudowie modułowej o szerokości 35 mm (2x”s”) i jest przystosowany do bezpośredniego montażu na szynie DIN (35 mm). Pozostałe wymiary obudowy to: wysokość – 85 mm, głębokość – 58 mm. Licznik AAE1 służy do bezpośredniego pomiaru zużycia energii elektrycznej.
Urządzenie zapewnia precyzję pomiaru zgodnie z klasą dokładności 1, jego nominalny prąd pomiarowy wynosi 10 A, natomiast prąd maksymalny może osiągać nawet 65 A (zgodnie z normą EN 61036). Pojemność mechanicznego wskaźnika pomiarowego wynosi 999.999,9 kWh. Dodatkowo, urządzenie jest wyposażone w cyfrowe wyjście impulsowe (SO+/SO-) typu OC, generujące impulsy w rozdzielczości 1000 imp/kWh. Rozwiązanie to umożliwia zdalne (on-line) monitorowanie zużycia energii przez nadrzędne, automatyczne systemy pomiarowo-rozliczeniowe, które są obecnie nieodłączną częścią składową nowoczesnych (tzw. inteligentnych) budynków.

licznik energii elektrycznej - AAD1AAD1 (32A)
Równocześnie, z AAE1 (65A) SAIA-Burgess wprowadza zmodernizowany jednofazowy licznik energii elektrycznej AAD1, który
w nowej wersji wykonania umożliwia pomiary w obwodach o prądzie maksymalnym do 32 A. Urządzenie to cechują bardzo małe wymiary obudowy: szerokość – 17.5 mm (1x”s”), wysokość – 85 mm, głębokość – 58 mm. Licznik AAD1 jest przystosowany do montażu na szynie DIN, służy do pomiarów bezpośrednich, jego prąd nominalny wynosi 5 A, klasa dokładności – 1, pojemność wskaźnika pomiarowego (w układzie pionowym) – 999.999,9 kWh. Został on – podobnie jak licznik AAE1 – wyposażony w wyjście impulsowe OC (1000 imp/kWh).

Liczniki AAD1 i AAE1 odpowiadają w pełni wymaganiom współpracy z nowoczesnymi systemami zarządzania energią.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: SABUR Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także