Oszczędności w kosztach ponoszonych na ogrzewanie domów i budynków mieszkalnych

0
Dom z OZE

Koszty ogrzewania to spora część rocznych wydatków ponoszonych na utrzymanie budynków mieszkalnych, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych.

Pierwsza myśl, gdy zadajemy sobie pytanie o oszczędności na ogrzewaniu w już istniejących budynkach, to termomodernizacja. I faktycznie to słuszny kierunek, ale by takie działania miały sens i przyniosły spodziewane oszczędności, powinny być poprzedzone badaniami stanu budynku. Należy sprawdzić przede wszystkim przegrody zewnętrzne (np. kamerą termowizyjną), działanie i wydajność instalacji grzewczej oraz stan okien. Dopiero poprawienie i modernizacja wszystkich tych elementów da realne oszczędności w kosztach ogrzewania.

W lepszej sytuacji są osoby mieszkające w nowych budynkach lub wcześniej poddanych termomodernizacji, ewentualnie osoby planujące budowę domu. W takich obiektach najłatwiej jest uzyskać niższe koszty eksploatacji. Choćby przez wybranie systemu ogrzewania wykorzystującego odnawialne źródło energii (tzw. OZE), np. pompy ciepła lub kolektorów słonecznych (te drugie tylko do ogrzewania wody lub jako wsparcie podstawowego źródła ciepła). Dodatkowo niższe koszty ogrzewania uzyskamy, jeśli podczas budowy domu lub generalnego remontu, zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperację).

Przeczytaj równieżCzym są i jak działają odnawialne źródła energii (tzw. OZE)

Pompa ciepła, a obniżenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie

Początkowe koszty inwestycyjne w przypadku zastosowania pompy ciepła są wyższe niż przy innych systemach ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, ale oszczędzamy na kosztach eksploatacji. Urządzenia te do ogrzewania wykorzystują głównie energię, która nic nie kosztuje, ponieważ zgromadzona jest w gruncie, wodzie gruntowej i powietrzu atmosferycznym. I choć, aby energia ta zamieniła się w komfortowe ciepło do ogrzewania domu, trzeba dostarczyć pompie energię elektryczną, pompa ciepła może ogrzewać dom i wodę nawet kilkakrotnie taniej od innych źródeł ciepła.

Najwyższe oszczędności osiągniemy, jeśli spełnimy kilka warunków. Po pierwsze: pompa ciepła musi mieć dobraną odpowiednią moc grzewczą, po drugie: warto wybrać ogrzewanie niskotemperaturowe (ścienne, podłogowe lub grzejnikowe niskotemperaturowe), ponieważ pompa ciepła osiąga maksymalnie 65 stopni Celsjusza na zasilaniu systemu grzewczego.
Warto też podkreślić, że zastosowanie pompy ciepła podnosi komfort mieszkania, ponieważ urządzenia te są praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają żadnej ingerencji ze strony użytkowników.

Z pompy ciepła można korzystać zarówno w nowym, jak i starszym domu. Niestety w drugim przypadku instalacja pompy często wiąże się z remontem - chodzi m.in. o termomodernizację bardzo starych domów oraz ewentualną wymianę grzejników na takie, które dobrze pracują zasilane nośnikiem o niższej temperaturze (. Ponadto montaż gruntowej pompy ciepła nie zawsze jest możliwy - ze względu na zagospodarowaną działkę i brak zgody inwestora na prace ziemne w istniejącym ogrodzie. Dlatego przy modernizacjach centralnego ogrzewania najczęściej wybiera się pompy powietrzne. Powodem tego jest również możliwość wykorzystania istniejącego kotła jako źródła szczytowego, co pozwoli na obniżenie zarówno kosztów inwestycji (dobór pompy mniejszej mocy) jak i eksploatacji (pompa nie będzie pracowała z niską efektywnością, w najbardziej niekorzystnych warunkach atmosferycznych).

Przeczytaj: Piece rakietowe – czym są, jak działają i ile kosztują

Pamiętajmy jednak, że decydując się na pompę ciepła w starym budynku, warto wykonać termomodernizację (w celu poprawienia współczynnika przenikania ciepła U okien, ścian i pozostałych przegród, przez które następują największe straty ciepła).

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła na rzecz niższych rachunków za ogrzewanie

Urządzeniem, które umożliwia odzysk ciepła z usuwanego z pomieszczeń powietrza, jest rekuperator - element wentylacji mechanicznej. Ciepłem tym ogrzewane jest następnie świeże powietrze nawiewane z zewnątrz. Z obliczeń firmy NIBE wynika, że zastosowanie rekuperatora może przynieść ok. 25% oszczędności energii. Należy jednak wiedzieć, że wentylacja mechaniczna, by działać, musi być zasilana w energię elektryczną. To podnosi rachunek za prąd, a do tego w przypadku awarii zasilania, wentylacja przestaje działać.

Inwestorzy, którym leży na sercu środowisko naturalne i chcą mieć dom niemal bez rachunków za energię, decydują się dodatkowo na instalację fotowoltaiczną, która przetwarza energię słoneczną w prąd elektryczny, którym zasilane są domowe urządzenia.

Przy istniejącym w Polsce systemie opustów (rozliczeń dedykowanych prosumentom - jednostkom, które są jednocześnie producentami i konsumentami energii), nie musimy inwestować w drogie akumulatory energii, a oddaną do sieci energię wyprodukowaną ze słońca, możemy odebrać z sieci w 80% za darmo, o ile mamy na nią zapotrzebowanie. W związku z tym instalacja fotowoltaiczna będzie przynosić największe oszczędności przy zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku, ponieważ mamy wysokie zużycie energii elektrycznej na własne potrzeby.

Niższe koszty eksploatacji domu z kolektorami słonecznymi

Urządzeniami, które wykorzystują również bezpłatną energię są kolektory słoneczne. Mogą one obniżyć koszty utrzymania domu współpracując z zainstalowanym kotłem grzewczym lub pompą ciepła. Sama instalacja solarna nie zapewni samodzielnie ogrzewania domu, ale wspomaga podgrzewanie wody oraz sezonowo ogrzewanie domu, a latem podgrzewanie wody w basenie.

Domowe sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania

Myśląc o obniżeniu rachunków za ogrzewanie, można też skupić się na tym, co jesteśmy w stanie zrobić sami. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, zanim zacznie się sezon grzewczy, zadbajmy o szczelność okien, drzwi balkonowych i drzwi wejściowych a także bramy garażowej.

Oszczędności uzyskamy też dobierając stosowne temperatury w pomieszczeniach. Spadek średniej temperatury o jeden stopień Celsjusza, daje oszczędność na rachunkach za ogrzewanie na poziomie kilku procent. W pokojach dziennych rekomendowana temperatura to 20–21 stopni Celsjusza, w kuchni: 18–20, w przedpokoju i sypialni: 17–19, a w łazience: 23.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także