Oszczędne ogrzewanie – 7 prostych kroków

Nowoczesny grzejnik w domu.
Oszczędne ogrzewanie jest naprawdę łatwe!

Wszyscy marzymy, żeby koszty ogrzewania domu lub mieszkania były niższe. Wprawdzie nie mamy wpływu na cenę energii, czy opału, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.

oszczędne ogrzewanie

Oszczędne ogrzewanie oczywiście nie polega na tym, by marznąć we własnym domu lub mieszkaniu. Ale wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów, często przez nas lekceważonych. Oto oszczędne ogrzewanie w siedmiu prostych krokach, dostępnych dla każdego:

  1. Odsłoń grzejniki. Nie zastawiaj ich meblami, nie zasłaniaj grubymi zasłonami. Dzięki odsłonięciu grzejników możesz zaoszczędzić do 20% energii.
  2. Zamontuj folię odbijającą ciepło. Folia na ścianie za grzejnikiem poprawi wydajność ogrzewania o 5%.
  3. Zainstaluj zawory termostatyczne. Pozwoli Ci to regulować temperaturę odpowiednio do potrzeb, a nie „grzać z pełną mocą”.
  4. Reguluj temperaturę. Każdy stopień mniej to 4-5% mniejsze zużycie energii, a zapotrzebowanie na ciepło zależy od rodzaju pomieszczenia i naszej aktywności w nim.
  5. Wietrz z głową. W sezonie grzewczym wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Długotrwałe otwieranie okna to większe straty ciepła.
  6. Postaw na ciepłe okna. Uszczelnij je i zamontuj termoizolacyjne rolety wewnętrzne lub zewnętrzne i opuszczaj je na noc. Jeśli planujesz wymianę okien – pomyśl o energooszczędnych.
  7. Wyjeżdżasz – obniż temperaturę. Na czas dłuższej nieobecności zmniejsz temperaturę do 12-15°C, ale nie wyłączaj ogrzewania w ogóle.
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także