Oświetlenie w ogrodzie

Ogród z prawdziwego zdarzenia wymaga specjalistycznego oświetlenia. A tym samym właściwego i bezpiecznego doprowadzenia energii elektrycznej do źródła światła, które będzie nam umilać wieczory.

Najpierw wybieramy rodzaj oświetlenia: tradycyjne, zasilane prądem, stojące, wiszące i naścienne, lampy solarne, lampy LED, umieszczane na brzegu lub na dnie zbiornika oprawy do oczek wodnych, montowane na drodze płaskie lampy, wytrzymujące ciężar samochodu oprawy najazdowe, słupki ogrodowe, reflektory nagruntowe lub chroniące przed komarami lampy owadobójcze. Należy też zastanowić się nad miejscem rozmieszczenia opraw świetlnych: wzdłuż ciągów komunikacyjnych, w miejscach odpoczynku lub jako dekorację w interesujących zakątkach działki. Kiedy zaś zdecydujemy się na styl i wygląd opraw, warto skupić się na kwestiach technicznych. Oprawy, oczywiście, powinny być odporne na czynniki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr) i uszkodzenia mechaniczne, dobrze też zastanowić się nad zastosowaniem energooszczędnych źródeł światła. Równie ważna staje się kwestia do prowadzenia kabli do wybranego miejsca w ogrodzie – przecież większość lamp jest zasilana prądem. W sytuacji gdy projekt ogrodu jest dopiero w realizacji,
możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, do prowadzających prąd w potrzebne miejsce. Rozwiązanie to nie jest najwygodniejsze na dłuższą metę, ale za to gwarantuje szybki dostęp do prądu.

Alternatywnym i z pewnością lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne, jak i kurz. Większość puszek możemy zamontować nie tylko w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie), ale także w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych lub drewnianych (tarasy, baseny itp.). Puszki, w przeciwieństwie do przedłużaczy, są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele mają zamknięcie, chroniące urządzenie przed dziećmi (a także przed wandalami), oraz dodatkowe gniazda teleinformatyczne, umożliwiające podłączenie np. komputera czy telefonu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: hometools.onsugar.com, mydeco.com

Polecamy Ci również

Zobacz także