Oświetlenie przedpokoju i schodów

2
Oświetlenie przedpokoju i schodów

Rola światła w pomieszczeniach domowych jest ogromna. Najlepiej jeśli do wnętrz dociera jak największa ilość naturalnego światła dziennego. Jednak przedpokoje, hole, korytarze oraz schody – to przeważnie miejsca, do których promienie słońca docierają z pewnym ograniczeniem. Dodatkowo miejsca te, to tzw. ciągi komunikacyjne. Aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne i komfortowe – konieczny jest dobór odpowiedniego oświetlenia sztucznego.

Ponad istotną rolę estetyczną, oświetlenie przedpokoju i schodów musi spełniać również funkcje typowo użytkowe. Dodatkowo, wobec ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej – powinno być też jak najtańsze w eksploatacji. Sklepy z artykułami oświetleniowymi oferują aktualnie ogromny wybór lamp i świetlówek, które są w stanie sprostać założonym powyżej wymogom. Jakie zatem produkty będą najlepsze właśnie do naszego domu?

Światło na miarę przedpokoju

Niestety w wielu przypadkach, powierzchnia użytkowa przedpokoju jest bardzo ograniczona. Kłopotliwe w aranżacji bywają najczęściej przedpokoje mieszkań usytuowanych w budynkach wielorodzinnych starszego typu. Niegdyś, nie przywiązywano bowiem zbyt dużej wagi do funkcjonalności tego wnętrza. Tymczasem przedpokój – to przecież wizytówka domu. Pomieszczenie to powinno być zatem funkcjonalne, jak i reprezentacyjne oraz zachęcające do przejścia w głąb domowych pieleszy.

W sytuacji, gdy przedpokój nie jest zbyt przestronny, a ma za zadanie dobrze spełniać przypisane mu funkcje – lepiej jest zrezygnować z oświetlenia w postaci dużych lamp wiszących. Nisko zawieszone źródło światła sztucznego sprawia, że przestrzeń wydaje się na mniejszą niż jest w rzeczywistości. Ponadto zwisające lampy w małym przedpokoju, mogą zwyczajnie przeszkadzać w jego codziennym użytkowaniu, np. podczas otwierania drzwi do innych pomieszczeń lub w czasie chowania odzieży wierzchniej do szafy. W ciasnych przedpokojach źródło światła powinno znajdować się tuż pod sufitem. Do powyższego celu doskonale nadają się plafoniery, które dobrze oświetlą przedpokój, ale nie będą rzucać się w oczy i narzucać sposobu jego aranżacji. Plafoniery można montować do sufitu lub jako dodatkowe, boczne punkty świetlne. Należy jednak unikać kloszy ze szkła strukturalnego i alabastrowego. Takie szkło pochłania bowiem zbyt dużą ilość światła. Dobrym pomysłem jest montaż takiej plafoniery, która ma budowane oprawy ruchome. Wówczas możliwe jest skierowanie źródła światła w pożądanym przez nas kierunku. Wielu inwestorów w dalszym ciągu stosuje w domowych przedpokojach sufity podwieszane. Wówczas oświetlenie montuje się w suficie lub nad nim. Doskonałe efekty wizualne daje szczególnie drugie rozwiązanie.

Tak ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych w przedpokoju dobrze jest stosować lampy z wbudowanymi czujnikami ruchu. Wmontowane w nich detektory włączają światło, kiedy korzystamy z tego wnętrza, wyłączając je automatycznie, gdy opuszczamy przedpokój. Lampy te są nieco droższe od tradycyjnych, ale w ogólnym rozrachunku przyczyniają się do oszczędzania coraz bardziej kosztownej energii elektrycznej. Lampy mogą być również wyposażone w czujnik zmierzchu, co sprawi, że zapalą się automatycznie po każdorazowym zapadnięciu zmroku. Dają jasne i przyjemne światło, które daje poczucie bezpieczeństwa i pełnego komfortu. Jeśli w przedpokoju są szafy, wnęki, czy schowki – warto także pomyśleć o dobrym oświetleniu ich wnętrza. W tych przypadkach ważne jest, aby świetlówki nie miały tendencji do nagrzewania się. Takich tendencji nie mają innowacyjne diody LED.

Bezpieczne i rozświetlone schody

Właściwe oświetleniu ciągu komunikacyjnego, jakim są domowe schody jest jeszcze bardziej istotne niż oświetlenie przedpokoju. Chodzi tu bowiem przede wszystkim o bezpieczeństwo. Na schody powinien padać dwojaki rodzaj światła. W czasie ich intensywnego eksploatowania światło powinno być jasne i wyraziste. Natomiast nocą – schody wystarczy oświetlić światłem stłumionym i dającym jedynie efekt półmroku. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względów ekonomicznych i praktyczne w aspekcie użytkowym. Dodatkowo, jeśli umiejscowienie opraw oświetleniowych zostanie rozsądnie przemyślane – schody mają szansę stać się elementem prawdziwie dekoracyjnym. Oświetlenie jest w stanie podkreślić kształt schodów oraz uwypuklić piękno zastosowanych do ich wykończenia materiałów.

Mając na uwadze względy użytkowe – do włączania i wyłączania światła na schodach należy stosować przełączniki schodowe. Umożliwiają one bowiem włączenie światła na dole schodów i wyłączenie go na górze. Ponadto, natężenie światła na schodach nie powinno być wyższe niż, np. w salonie, do którego się z nich przechodzi. Nie powinno także oślepiać osoby poruszającej się po schodach.

Najbardziej tradycyjnym sposobem na oświetlenie schodów wewnętrznych jest równomierne rozmieszczenie kinkietów na przylegającej do nich ścianie. Jeśli ciąg komunikacyjny jest niewielki – przeważnie wystarcza jeden kinkiet, dający rozproszone światło na przestrzeń schodową. Kinkiety zawsze powinny być umieszczone wyżej, aniżeli znajduje się głowa dorosłej osoby schodzącej po schodach. Ciekawie prezentują się kinkiety, które kierują strumień światła na stopnie i sufit jednocześnie.

Nowocześniejszy i bardziej innowacyjny efekt wizualny dają oprawy oświetleniowe, które montuje się w ścianie lub stopniach schodów. Tzw. oczka świetlne można montować co każdy lub co kilka stopni. Należy jednak dobrać je w taki sposób, aby dawały światło rozproszone bądź kierowały jego strumienie na stopnie poniższe. Oprawy, które montuje się w stopniach są świetnym sposobem na oświetlenie schodów, które nie są usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie ściany. Dają one wręcz wyśmienite efekty wizualne, ale podczas zakupu należy zwracać uwagę na ich poziom ochrony IP. Trzeba bowiem uwzględnić, że po oprawach będziemy stąpać. Świetną rolę dekoracyjną i jednocześnie funkcję nocnego oświetlenia schodów mogą pełnić specjalne paski lub taśmy LED. Niektóre z nich wystarczy przykleić do schodów. Dobór opraw i źródeł światła należy jednak zawsze dostosować do rodzaju schodów, uwzględniając przy tym charakter pomieszczenia, w którym ciąg komunikacyjny jest ulokowany.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także