Oświetlenie mieszkania

Przeciętnie człowiek spędza w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem około 2000 godzin rocznie. W tym świetle odpoczywa, pracuje. Ważne jest więc, by światło zarówno tworzyło atmosferę,  pozostawało w harmonii z otoczeniem, jak i stwarzało odpowiedni klimat do pracy i koncentracji.

Bogata oferta rynku oświetleniowego stwarza warunki do dowolnej aranżacji wnętrza i użycia wielu źródeł światła i opraw w celu wykreowania odpowiedniej atmosfery. Światło pełni nie tylko swą oczywistą funkcję (rozpraszanie ciemności), ale i zapewnia bezpieczeństwo, poprawia samopoczucie oraz tworzy odpowiedni nastrój zarówno w domu, jak i w jego otoczeniu. W każdym domu są pomieszczenia przeznaczone do pracy, nauki, odpoczynku. Wybierając oświetlenie należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia oraz rodzaj światła, jaki zastosujemy.

Nie każde światło jest jednakowe - światło jasne inspiruje i stymuluje do wykonywania zadań, poprawia koncentrację. Światło ciepłe, rozproszone - relaksuje, uspokaja, ułatwia odpoczynek.

Planując przeznaczenie pomieszczeń w naszych mieszkaniach, trzeba też pomyśleć o sposobie oświetlenia. Wybierać można między oświetleniem ogólnym, miejscowym i dekoracyjnym. Zacznijmy więc od przestrzeni wielofunkcyjnej, ogólnodostępnej. Zastosujemy w nim oświetlenie ogólne, zastępujące naturalne światło. Ten rodzaj oświetlenia ma zapewnić dobrą orientację we wnętrzu, dlatego należy zastosować tu światło rozproszone i stonowane. Uzyskamy wówczas efekt równomiernego, łagodnego oświetlenia, bez  zbędnych cieni i obszarów kontrastowych. Do oświetlenia ogólnego nadają się oprawy sufitowe świecące w dół, na ściany lub do góry. Jako źródeł światła używa się tradycyjnych żarówek lub świetlówek kompaktowych.

Wyodrębniamy funkcjonalną część pomieszczenia
Aby wyodrębnić funkcjonalną część pomieszczenia, zainstalować można oświetlenie miejscowe. Służy ono nie tylko dobremu oświetleniu wybranych punktów w mieszkaniu, ale też zapewnia bezpieczne wykonanie różnych czynności. Doskonale nadaje się do oświetlania miejsc przeznaczonych do spożywania posiłków, kącika do pracy lub oglądania telewizji.
W oświetleniu miejscowym zastosowanie znajdują lampy umożliwiające ustawienie kierunku światła. Funkcjonalność i bezpieczeństwo oświetlenia jest szczególnie istotne przy takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka.
Oświetlenie kuchni  powinno mieć przede wszystkim praktyczny charakter. Jako główne źródło światła doskonale sprawdzi się lampa umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak w miejscach, gdzie najczęściej wykonuje się prace, warto doposażyć kuchnię w dodatkowe źródła światła, np. reflektorki zamontowane pod szafkami. Oddzielne oświetlenie zamontować można nad stołem kuchennym. Jest do doskonały sposób na wyodrębnienie części jadalnianej. Można to zrobić poprzez zawieszenie lamp kloszowych.
Oświetlenie łazienki poza estetyką i funkcjonalnością powinno spełniać normy bezpieczeństwa. Głównym źródłem światła może być górne oświetlenie sufitowe. Dodatkowo zamontować można oświetlenie przy lustrze. Wybierając oświetlenie ścienne pamiętać należy o tym by światło to nie było światłem oślepiającym a oprawy zamontowane zostały na odpowiedniej wysokości – wysokości głowy, co ułatwi golenie, wykonywanie makijażu. Doświetlając część prysznicową należy pamiętać o zachowaniu wymagań dotyczących bezpieczeństwa – oprawy muszą być wodoodporne.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także