Oświetlenie LED

0
Oświetlenie LED

Odkąd technologia LED pojawiła się na rynku znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w: architekturze, RTV, a nawet medycynie. Co sprawia, że jest tak chętnie wykorzystywana?

oświetlenie LEDTechnologia LED (czyli Light Emitting Diode - dioda emitująca światło) to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych ostatnich dziesięcioleci. Imponująca żywotność sprawia, że żarówki diodowe mogą być eksploatowane co najmniej cztery razy dłużej niż tradycyjne świetlówki kompaktowe. Diody umożliwiają oświetlenie całych ciągów komunikacyjnych i mogą pozostać zapalone bez przerwy - w dzień i w nocy. Stąd znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim - we wnętrzach komercyjnych czy obiektach użyteczności publicznej, gdzie światło potrzebne jest przez 24 godziny na dobę.

Trwałość i oszczędność

Oprócz tego, że oświetlenie LED charakteryzuje się długą żywotnością i możliwością bezustannego świecenia, jest też przy tym niezwykle oszczędne. Odpowiednik żarówki 40-watowej cechuje kilkuwatowe zużycie energii. Ten niski pobór mocy przy jednoczesnym długim okresie eksploatowania sprawia, że diody elektroluminescencyjne konkurują zarówno ze świetlówkami kompaktowymi, jak i żarówkami halogenowymi.
Bardzo chętnie i często żarówki diodowe instaluje się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, ponieważ nie powodują zjawiska oślepiania, nie wytwarzają promieniowania nadfioletowego UV oraz podczerwonego IR. Dzięki temu, że diody nie emitują fal radiowych, które mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu innych urządzeń, są rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale i ekologicznym.
Trwałość, jaką osiągają diody LED, nie jest w stanie uzyskać żadna tradycyjna żarówka czy świetlówka kompaktowa. Dodatkowo, jeśli oprawa jest wykonana z wysokiej jakości podzespołów, możemy uznać cały produkt za długowieczny. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że coraz częściej producenci oferują na diody pięcioletnią gwarancję. Wysoka intensywność światła przy niskim poborze prądu to kolejna niezaprzeczalna zaleta żarówek diodowych. Mają one jeszcze tę przewagę nad tradycyjnymi, że nie przepalają się. Diody LED świecą jednostajnie przez około 50 tysięcy godzin. Później zmieniają natężenie światła. Wybierając LED, mamy spokój na wiele lat.

Podkreślenie charakteru wnętrza

Modne oprawy LED dają pole do popisu architektom i dekoratorom wnętrz, umożliwiając realizację nawet najbardziej wyrafinowanych i skomplikowanych projektów wykorzystujących niemal każdy rodzaj oświetlenia ściennego, schodowego, meblowego. Łatwość montażu, ekonomiczność
i estetyka diod sprawiają, że coraz więcej osób docenia ten rodzaj rozwiązania na etapie aranżacji wnętrz. Dzięki takim oprawom możemy podkreślić wnęki, obniżone sufity, dekoracje na ścianach, elementy zabudowy mebli, a także stworzyć akcenty świetlne i kolorystyczne w miejscach, które chcemy wyeksponować. Niedrogie w użytkowaniu, wielobarwne, o niewielkich rozmiarach - 
z powodzeniem mogą posłużyć do zaprezentowania towaru na półkach sklepowych lub wyeksponowania ulubionej kolekcji w domowej gablotce.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: SKOFF

Polecamy Ci również

Zobacz także