Oświetlenie domu – już tylko LED. Koniec żarówek halogenowych

0
Lampy LED
Żarówki halogenowe podzieliły los tradycyjnych żarówek. Mają je zastąpić bardziej energooszczędne lampy LED.

Żarówki halogenowe można nazwać udoskonaloną wersją żarówki tradycyjnej. Jednak i one podzieliły jej los. Od 1 września 2018 roku nie mogą być produkowane w krajach Unii, ani do nich sprowadzane.

Żarówki halogenowe – lepsza wersja żarówek tradycyjnych

Żarówki halogenowe na napięcie sieciowe (230 V) do złudzenia przypominają tradycyjne żarówki wolframowe, wycofywane oficjalnie z rynku w latach 2009-12. Oficjalnie, bo nieoficjalnie bywały sprzedawane pod inną nazwą, czy z informacją, że nie nadają się do przeznaczenia domowego.

Jednocześnie ich miejsce zajmowały m.in. właśnie żarówki halogenowe 230 V. Miały one kształt i gwint dokładnie taki jak tradycyjna żarówka – występowały z bańką w formie gruszki, kuli lub świecy, dużym lub małym trzonkiem (E27 i E14), jak również w matowym lub przeźroczystym szkle. Jednak różniły się nieco sposobem działania.

Sprawdź: Ile prądu zużywają różne domowe sprzęty RTV i AGD i ile to kosztuje

Podobnie jak w tradycyjnej żarówce, w żarówce halogenowej stosowano żarnik wolframowy, który rozgrzewając się, emitował światło. Jednak dodatkowo wnętrze bańki żarówki było wypełnione gazem szlachetnym z dodatkiem halogenu (określonego pierwiastka chemicznego). Reakcje zachodzące we wnętrzu żarówki halogenowej sprawiały, że była ona bardziej trwała niż żarówka tradycyjna, miała lepszą wydajność świetlną, a także – była bardziej energooszczędna.

Żarówki halogenowe nie dość dobre

Jednak te zalety okazały się niewystarczające w porównaniu ze źródłem światła, które rewolucjonizuje oświetlenie domowe (i nie tylko) czyli lampami LED, zwanymi popularnie żarówkami LED. Działają one na zupełnie innej zasadzie emisji światła czyli elektroluminescencji.

Dzięki temu zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, są trwałe, nie nagrzewają się, mają też znacznie większe możliwości jeśli chodzi np. o dostarczenie światła o zróżnicowanej barwie. Szacuje się, że dobrej jakości lampy LED mogą działać do pięciu razy dłużej niż żarówki halogenowe i zużywać do 70% mniej energii niż one.

Sprawdź: Jak dobrze oświetlić mieszkanie i płacić niższe rachunki za prąd

Koniec z produkcją żarówek halogenowych

Właśnie ze względu na oszczędność energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla Unia Europejska wydała zakaz produkcji żarówek halogenowych oraz ich importu w celu sprzedaży w państwach unijnych. Obowiązuje on od 1 września 2018 roku. Żarówki, które są obecnie w sklepach i magazynach będą mogły być sprzedane, jednak nie mogą ich już uzupełnić nowe dostawy.

Decyzja Unii wynika z chęci ograniczenia emisji dwutlenku węgla (szacuje się, że dzięki zastąpieniu żarówek halogenowych ledowymi, zmniejszy się ona o 15 mln ton).

Co to oznacza dla konsumentów

Zakaz produkcji i sprowadzania żarówek halogenowych oznacza dla konsumentów konieczność stopniowego przejścia na oświetlenie LED. Obecnie bez problemu kupimy lampy LED, wyglądające jak „normalna”, tradycyjna żarówka i pasujące do standardowych opraw. Ale ich oferta jest znacznie szersza i do wyboru mamy także lampy LED, które jednocześnie są dekoracyjnym oświetleniem.

Za ledy zapłacimy więcej, ale za to mniej będzie nas kosztować energia elektryczna. Według firmy Signify wymieniając 1 halogenową żarówkę 75 W na 13 W LED, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 35 zł na opłatach za prąd. W dodatku ledy są znacznie trwalsze – ich żywotność szacuje się nawet na 15 lat.

Przeczytaj koniecznie: Jak kupować lampy LED czyli lumeny zamiast watów

Jednak tak jest w przypadku żarówek LED dobrej jakości. Niestety zdarzają się również ledy znacznie mniej trwałe i emitujące mniej światła niż zapowiadają to informacje na opakowaniu. Dlatego kupując żarówki LED warto wybierać renomowanych producentów i uważać na produkty tanie. Na nich rzadko zaoszczędzimy.

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także