Osprzęt elektryczny na miarę

Osprzęt elektryczny na miarę

Każde pomieszczenie kieruje się własnymi prawami. Nie wynika to tylko i wyłącznie z jego uwarunkowań technicznych, lecz często także z gustów i wymagań samych mieszkańców. Należy to uwzględnić przy wyborze gniazd i kontaktów.

W ofercie producentów osprzętu elektroinstalacyjnego znalazła się bardzo szeroka gama produktów, które śmiało określić można mianem rozwiązań systemowych. Zróżnicowane funkcjonalnie produkty mają zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych, hotelach, salach konferencyjnych czy nawet szpitalach. Ich oferta umożliwia wykonanie dowolnego rodzaju instalacji - od innowacyjnego osprzętu, w tym szeroko pojętej elektroniki, po puszki podłogowe. Wybór nie ogranicza się tylko do funkcjonalności poszczególnych systemów. W ramach każdego z nich możemy sięgnąć po różne serie produktów w wielu wariantach wzorniczych i kolorystycznych. Umożliwia to znakomite dopasowanie pomieszczeń do funkcji, jaką mają pełnić, co podnosi nie tylko ich komfort i bezpieczeństwo, lecz także zaspokaja indywidualne potrzeby użytkowników.

łącznik z termostatem czujnik ruchu ściamiacz

Sypialnia
W sypialni warto zainstalować programator scen świetlnych, za pomocą którego ustalamy kilka kombinacji natężenia źródeł światła oraz pozycji żaluzji. Dzięki temu za sprawą jednego naciśnięcia klawisza domownicy budzą się lub kładą spać w najbardziej sprzyjających, wybranych przez siebie warunkach. W sypialni przydają się także budzik i radio, które można wkomponować w ścianę lub obudowę łóżka. Mało tego, urządzenia tego typu dostępne są w ramkach zgodnych ze wzornictwem włączników światła i kontaktów, co pozwala stworzyć spójną wizualnie całość.

Kuchnia i łazienka
W kuchni i łazience osprzęt elektroinstalacyjny powinien być bryzgoszczelny i odporny na zalanie wodą (miarą jest minimalny stopień ochrony IP44). Wybór gniazd i łączników, które spełniają te wymogi nie ogranicza się wyłącznie do białej lub przydymionej klapki. Na rynku dostępnych jest wiele barwnych ramek, w których umieszcza się wodoodporne mechanizmy w zgodnym bądź kontrastowym odcieniu.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo, stworzono osprzęt elektroinstalacyjny z czujnikami, które sygnalizują ulatnianie się gazu i automatycznie poprzez zawór wykonawczy zamykają główny zawór gazowy. Dostępne są także urządzenia z czujnikami wilgotności (sygnalizator wraz z sondą w podłodze) zapobiegające zalaniu pomieszczeń wodą. W ścianę łazienki wmontować można też termostat cyfrowy, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem podłogowym i klimatyzacją według indywidualnie wprowadzonych programów.
Kuchnie, szczególnie te w blokach, nie zawsze okazują się wystarczająco przestronne - często każdy centymetr kwadratowy blatu jest na wagę złota. Mnogość używanych w tych pomieszczeniach urządzeń elektrycznych nie musi jednak oznaczać zalegających na blatach listew czy kabli. Wystarczy zainstalować wysuwany z blatu kuchennego lub z wiszącej szafki teleblok z wmontowanym zespołem gniazd. Jest to rozwiązanie wyjątkowo estetyczne: wszystkie kable i wtyczki kryją się wewnątrz mebla, a widoczna pokrywa ma kolor zbliżony do blatu (producenci zapewniają możliwość wykończenia pokrywy według życzenia klienta).

ściamniacz ściemniacz na pilota łącznik elektryczny gniazdo tv

Salon
W pokoju, który pełni funkcje reprezentacyjne warto dołożyć wszelkich starań, aby każdy detal tego pomieszczenia był przemyślany. Tu właśnie można popuścić wodzy fantazji, instalując kolorowy osprzęt z pasującym do wyposażenia deseniem bądź o fakturze nawiązującej do wyglądu szkła, drewna, metalu czy kamienia. Wyjątkowo eleganckie ramki wielokrotne skupią w swoim wnętrzu zespół gniazd zasilających telewizor, radio, gniazdo internetowe itp., dzięki czemu unikniemy widoku plątaniny przewodów wystających z kilku punktów na ścianie.
Osobom, które często przebywają poza domem, do zabezpieczenia dobytku można polecić zainstalowanie ściemniacza z symulatorem obecności. Taki łącznik na co dzień służy jako regulator oświetlenia obsługiwany manualnie lub zdalnie dowolnym pilotem RTV. Uruchomienie trybu symulatora sprawia, że urządzenie odtwarza sekwencję włączania i wyłączania światła zarejestrowaną w ciągu kilku ostatnich dni, co pod nieobecność mieszkańców skutecznie zniechęci potencjalnych włamywaczy.

Pokój dziecka
Z myślą o pokoju dziecięcym stworzono włączniki z podświetlonymi klawiszami wyposażonymi w filtry obrazkowe. Dzięki temu, np. w ciągu dnia z włącznika uśmiecha się do malucha słoneczko, w nocy zaś, gdy śwłącznik elektrycznywiatło jest wyłączone, klawisz zamienia się w delikatnie rozpraszający mrok księżyc. Podobnie działają lampki umieszczane bezpośrednio w kontakcie. Mogą one jednak wzbudzić w dziecku zainteresowanie gniazdami elektrycznymi. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto zainstalować kontakty wyposażone w przesłony torów prądowych.

Młodym (choć nie tylko) osobom pełnym kreatywnego zapału z pewnością spodobają się łączniki i gniazda modułowe, których elementy można dowolnie łączyć, zmieniając np. kolor samej ramki lub klawisza. Niewątpliwie istotny jest tu aspekt ekonomiczny - modyfikacje nie wymagają zakupu całego osprzętu, lecz tylko jego wybranego elementu. Jeszcze ciekawszym pomysłem są gniazda i łączniki, na które nałożyć można kolorowe bądź wzorzyste nakładki. Dzięki temu osprzęt podlega wizualnym przemianom wraz z dorastaniem dziecka, które np. z czasem nakładkę z nadrukiem komiksu zamieni na „poważniejszą”, o jednolitym kolorze. Przykładowo, seria łączników Simon 27 Play daje również możliwość zakupu przezroczystych nakładek, pod które wsuniemy dowolne zdjęcie lub rysunek.

Przedpokój
Przedpokój to pomieszczenie zazwyczaj pozbawione okien, dlatego wyjątkowo istotne jest jego właściwe oświetlenie. W tym celu zastosować można żarówki LED-owe, które wskazywać będą ciąg komunikacyjny. Praktycznym rozwiązaniem stworzonym z myślą o korytarzach jest również włącznik z czujnikiem ruchu, który wyłącza oświetlenie po upływie zaprogramowanego czasu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także