Osprzęt elektryczny - gniazda, włączniki światła

Osprzęt elektryczny - gniazda, włączniki światła

W ostatnich latach oferta wszystkich niemal produktów z sektora elektroinstalacyjnego niebywale się poszerzyła. Wystarczy udać się do najbliższego sklepu specjalistycznego w poszukiwaniu gniazd, włączników światła, czy bardziej zaawansowanego technologicznie osprzętu, by zyskać pewność, że dokonanie wyboru wcale nie będzie łatwe. W dobie takiej różnorodności warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych rozwiązań, które poprawią komfort funkcjonowania na co dzień w przestrzeni mieszkaniowej.  

panel elektroinstalacyjny

Jedna z podstawowych zasad to indywidualne podejście do każdego pomieszczenia. Łazienka
i kuchnia to miejsca mające podobną specyfikę, gdzie prócz funkcjonalności liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. W sypialni należy oczywiście zadbać o komfortowe warunki do wypoczynku i snu. Z kolei salon jest pokojem, gdzie spędzamy największą ilość czasu – to tam odpoczywamy, pracujemy, ale także przyjmujemy gości. W tym wypadku wygoda to podstawa, ale warto poświęcić nieco czasu, by zadbać także o odpowiednie wrażenia estetyczne. 

instalacja elektryczna w biurzewyposażenie elektroinstalacyjne w sali wykładowej

Bezpieczeństwo to podstawa

Sprzęt elektroinstalacyjny w kuchni i łazience narażony jest na dużą wilgoć. W ofercie producentów znajdziemy urządzenia stworzone specjalnie z myślą o takim środowisku. Minimalny stopień ochrony, czyli najniższy stopień tzw. bryzgoszczelności, zapewniający bezpieczeństwo, określa się symbolem IP44. Gniazda elektryczne oznaczone w ten sposób zagwarantują bezpieczeństwo domowników, a także domowej instalacji – mówi specjalista z firmy Kontakt-Simon, będącej jednym z liderów branży elektroinstalacyjnej w Polsce. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie łazienki i kuchni w czujniki, które sygnalizują ulatnianie się gazu. Kuchenka gazowa lub piecyk mogą stanowić potencjalne zagrożenie, jednak jeśli sprawny czujnik wykryje niebezpieczeństwo, natychmiast odetnie główny zawór i zasygnalizuje usterkę. Podobnie rzecz się ma z czujnikami zalania, odcinającymi dopływ wody w przypadku awarii. Innym przydatnym rozwiązaniem, coraz częściej pojawiającym się w nowoczesnych mieszkaniach i domach, jest termostat cyfrowy, pozwalający na wygodne korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania podłogowego.

nowoczesny kontakt

Wygląd i wygoda

Proponowane obecnie rozwiązania łączą ze sobą oryginalny design i funkcjonalność, pozwalając na stworzenie komfortowego wnętrza, dostosowanego do naszych estetycznych, indywidualnych wymagań. Sprzęt elektroinstalacyjny, prócz swojej podstawowej funkcji, może pełnić obecnie także rolę przyjemnego detalu, podkreślającego kompozycję aranżacyjną pomieszczenia. Dobry przykład stanowią gniazdka elektryczne i włączniki światła (określane przez specjalistów łącznikami), dostępne nie tylko w rozmaitych barwach, ale także o bogatym wzornictwie i nietypowych fakturach, nawiązujących do takich materiałów jak kamień, drzewo, metal lub szkło. Dodatkowym atutem niektórych łączników są ich wymienne ramki, pozwalające na dokonywanie dowolnych zmian w ich wyglądzie, kiedy tylko przyjdzie na to chęć. Planując oświetlenie salonu, warto wziąć także pod uwagę kupno programatora scen świetlnych, regulującego natężenie światła. Daje on możliwość dowolnego dostosowania jego mocy do konkretnej sytuacji. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w sypialni, którą dodatkowo można wyposażyć w programator pozycji żaluzji lub zasłon, który w zależności od pory dnia i nocy dostosuje ich położenie do naszych preferencji. Na sklepowych półkach znajdziemy dziś także ściemniacze z tzw. symulatorem obecności. To praktyczne urządzenie pozwala na odtworzenie dowolnej sekwencji zapalania i gaśnięcia światła pod nieobecność domowników, sugerując że mieszkanie lub dom wcale nie są puste.

design w osprzęcie elektroinstalacyjnym

Inteligentne nowości

Na rynku znajdziemy dziś także rozmaite urządzenia, które ułatwiają organizację przestrzeni, wprowadzają ład i porządek oraz ułatwiają dostęp do mediów. Niewidoczne na co dzień, łatwo dostępne i funkcjonalne. Dobrym przykładem takiego inteligentnego rozwiązania jest m.in. Teleblok z serii Simon Connect, produkowany przez firmę Kontakt-Simon, świetnie spisujący się
w salonie, kuchni, czy gabinecie. Pozwala on na tworzenie ukrytych zestawów gniazd elektrycznych, teleinformatycznych i multimedialnych, eliminując powszechny i męczący problem związany z borykaniem się z metrami ów splątanych kabli. Dużą zaletą urządzenia jest również możliwość umieszczenia go w rozmaitych miejscach, najczęściej wewnątrz mebli, np. w blatach stołów lub biurek. Naciśnięcie jego pokrywy sprawia, że z wnętrza mebla wyłania się estetyczny profil, który z łatwością schowamy, kiedy przestanie być potrzebny. Warto więc, szczególnie dzisiaj, uważnie przyglądać się szerokiej ofercie producentów osprzętu elektroinstalacyjnego. Wiedza na temat dostępnych rozwiązań i świadomość własnych potrzeb pozwolą na dokonanie właściwych wyborów i podwyższą codzienny komfort, dając większą satysfakcję z korzystania
z domowej przestrzeni.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Kontakt-Simon

Polecamy Ci również

Zobacz także