Opał – kiedy kupować?

Zgromadzenie opału na zimę, to coroczny rytuał posiadaczy centralnego ogrzewania zasilanego opałem stałym. Tradycyjnie użytkownicy kotłów standardowych, jak i tych zautomatyzowanych ogrzewający nie tylko pomieszczenia, ale i podgrzewający wodę mają duże „apetyty energetyczne”. Dlatego też gromadzenie rezerw opałowych już wiosną staje się tematem numer jeden. Kiedy kupować, gdzie magazynować? Podpowiadamy i radzimy.

ekogroszek w workachZ reguły latem wszyscy korzystamy ze słonecznej aury. Nic w tym dziwnego. Jednak spora grupa posiadaczy systemu centralnego ogrzewania zasilanego opałem stałym musi zatroszczyć się o zgromadzenie i zmagazynowanie węgla, ekogroszku, drewna lub innego materiału. Spore rezerwy opału zapewnią im nieprzerwaną produkcję ciepłej wody i sprzyjającą temperaturę powietrza w domu, kiedy zrobi się chłodniej. Kiedy i jak się do tego zabrać. Oto szczegóły.

Latem suchszy i lżejszy

Wieloletni i przezorni użytkownicy kotłów tradycyjnych oraz sami producenci i dystrybutorzy opału podkreślają, że zakupu większej partii opału warto dokonać już latem. W terminie od czerwca do końca września z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy produkt  wyższej jakości. Latem w wyniku wysokiej temperatury otoczenia wilgotność węgla wysokoenergetycznego, typu ekogroszek spada z 18 do około 7 procent. Ekogroszek kruszony, przesiewany i płukany wodą, w celu usunięcia miału dwukrotnie składowany jest na nasłonecznionych placach, przez co staje się bardziej suchy. Pamiętajmy, że obniżony wskaźnik wilgotności wpływa z kolei na sam proces rozpalania i palenia – jest dużo łatwiejszy, szybciej osiągamy zadaną temperaturę pieca. Dodatkowo węgiel suchy jest również trochę lżejszy i dlatego przy letnich zakupach uzyskujemy go realnie więcej. Kilkanaście kilogramów więcej, przy zakupie 2-4 ton. Kupując węgiel latem unikniemy również opóźnień z transportem.

Letnie wyprzedaże i sezonowe gratisy

Kolejnym atutem letnich zakupów węgla są sezonowe wyprzedaże. Producenci tylko w okresie letnim proponują swoim stałym oraz nowym klientom wiele ciekawych opcji rabatowych. Zazwyczaj latem obniżają ceny produktów o ok. 10%. Czujni obserwatorzy rynku opałowego mogą liczyć również na inne promocje, czy np. darmową dostawę. Pamiętajmy jednak, że wyprzedaże mają ściśle określony czas i trwają zazwyczaj do wyczerpania zapasów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Przepisy dotyczące budowy i użytkowania kotłowni ściśle regulują rozporządzenia sanitarne. Budując oraz eksploatując system c.o. należy rygorystycznie przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Każda kotłownia powinna być wyposażona w niepalną podłogę, wpust kanalizacyjny i grawitacyjną wentylację, odpowiednio szeroki kanał dymowy oraz komin bez trudu odprowadzający dym. Najkorzystniej jest gdy przy kotłowni znajduje się dodatkowe pomieszczenie, w którym składowany będzie opał. Ekogroszek pakowany w foliowy worek z systemem mikrowentylacji może być przechowywany na zewnątrz, pod zadaszeniem. Pamiętajmy, że węgiel nie może znajdować się  w bezpośrednim sąsiedztwie kotła. Przypadkowa iskra lub żar z pieca mogłyby wzniecić pożar. Opał musi znajdować się w bezpiecznej odległości, kilku metrów od kotła. Optymalnie powinien być osłonięty, odgrodzony przegrodą wykonaną np. z metalu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: taniopal.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także