Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

29
Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

system grzewczy i klimatyzacyjny w mieszkaniu

Zima, wskaźnik temperatury znajduje się niestety poniżej zera.

A sierpień? Palące słońce
i trzydziestostopniowy upał, powoli wypełniający powietrze w domu
i zmieniający je w duszną masę. Coraz częstsze, polskie lato.
Wszyscy to znamy i, mimo że zarówno zima, jak i lato, mają swoje niewątpliwe zalety, czasem chcemy zrobić sobie wakacje od kaprysów pogody. Szczęśliwie teraz technologia pozwala nam w prosty i ekologiczny sposób stworzyć w naszym domu klimat, jaki nam odpowiada.

Inteligentne systemy ogrzewania nadmuchowego pozwalają nam z łatwością dostosowywać
i utrzymywać poziom temperatury, wilgotności i jakości powietrza do poziomu, w którym czujemy
się najlepiej. Zalety takiego sposobu ogrzewania domu, od ponad 50 lat doceniają mieszkańcy USA czy Kanady. W Polsce te ciągle unowocześniane systemy ogrzewania, każdego roku stają się coraz bardziej popularne.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

W tradycyjnych systemach ogrzewania do rozprowadzenia ciepła, potrzebna jest woda, która dostając się do grzejników lub rur grzewczych umieszczonych w podłodze, przenosi na nie energię cieplną. Dopiero wtedy ciepło oddawane jest do pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania budynków nie jest efektywny, ponieważ w procesie przekazywania ciepła uczestniczą czynniki pośrednie (woda, grzejniki, podłoga). Ogrzanie domu może przez to trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma czynników pośrednich. Powietrze jest podgrzewane bezpośrednio, a następnie poprzez wymuszoną cyrkulację i system kanałów wentylacyjnych, rozchodzi się równomiernie po całym ogrzewanym obiekcie. To najbardziej efektywny sposób oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania budynku skraca się nawet do kilkunastu minut.

ogrzewanie nadmuchowe - schemat działania systemu

Ogromną zaletą ogrzewania nadmuchowego firmy Polski Komfort jest możliwość zastosowania
w nim innych urządzeń spełniających ważne funkcje, wpływające na jakość powietrza. Oprócz ogrzewania i wentylowania, system może także filtrować, nawilżać i schładzać powietrze.

Funkcje systemu

Ogrzewanie

W systemie nadmuchowym ogrzane powietrze jest oczyszczane przez filtr, a następnie rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń układem przewodów nawiewnych. Ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczeń przez kratki nawiewne z regulacją przepływu.

Ogrzane powietrze miesza się z tym w pomieszczeniu, podnosząc tym samym temperaturę. Równocześnie z pomieszczenia do przewodu powrotnego zasysane jest powietrze zużyte. Zanim jednak ponownie trafi ono do pieca, będzie wymieszane ze świeżym powietrzem z zewnątrz
i przefiltrowane. Tak więc powietrze, które dotrze do pieca będzie już częściowo ocieplone. Dzięki temu system będzie potrzebował mniej energii na dalsze ogrzewanie domu.

Wentylacja

W nowoczesnych budynkach drzwi i okna niemal nie przepuszczają powietrza - dlatego tak istotna jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Wentylacja w systemie nadmuchowym zapewnia swobodną regulację ilości świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien - a więc bez utraty nagromadzonego w pomieszczeniach ciepła.

Filtrowanie

Powietrze w systemie nadmuchowym przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane. Szeroka gama dostępnych filtrów, pozwala wychwytywać nawet najmniejsze zanieczyszczenia: wirusy, bakterie, roztocza, kurz, pyłki, a nawet dym papierosowy. Dokładne filtrowanie powietrza jest szczególnie cenne dla osób cierpiących na choroby alergiczne.

Nawilżanie

W głównym kanale systemu można zainstalować centralny, bezobsługowy nawilżacz - przepływające przez niego powietrze nawilżone zostaje mgiełką pary wodnej. Automatyczna kontrola wilgotności powietrza, z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb, chroni przed złym wpływem przesuszonego powietrza na skórę i drogi oddechowe.

Klimatyzacja

Do systemu ogrzewania nadmuchowego, właściwie na każdym etapie jego instalacji i użytkowania, można dodatkowo podłączyć moduł chłodzący. Przyjemny chłód latem i likwidację nadmiernego zawilgocenia uzyskuje się w ten sposób bez konieczności kosztownej instalacji klimatyzatorów naściennych.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także