Ogrzewanie w domu pasywnym

Ogrzewanie w domu pasywnym

Domy pasywne dają możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do minimum przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu termicznego.

Optymalne zaizolowanie przegród budowlanych oraz wprowadzenie szeregu zmian względem standardowego projektu budowlanego, a także rezygnacja z tradycyjnych instalacji grzewczych na rzecz wysokosprawnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przyczynia się w budynkach pasywnych do zużycia energii na poziomie nie większym, niż 15 kWh/(m²/rok).

Maksymalne zredukowanie wszelkich kosztów ogrzewania jest technicznie możliwe, jednak nieuzasadnione ekonomicznie. Nakłady inwestycyjne w trakcie budowy oraz koszty zakupu super wydajnych instalacji wentylacyjnych i służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej byłyby zbyt wysokie.kocioł dwufunkcyjny W praktyce w każdym budynku występują straty ciepła. Dotyczy to również domów pasywnych. Dlatego w polskich warunkach klimatycznych nie jest zasadne całkowite zrezygnowanie z ogrzewania. Konwencjonalne instalacje wystarczy jednak zastąpić urządzeniami o mocy grzewczej wynoszącej 1-2 kW. Umożliwi to poprawne regulowanie temperatur w pomieszczeniach oraz zapewni właściwy komfort termiczny nawet zimą. W budynkach pasywnych pod względem opłacalności nieuzasadnione byłoby montowanie pomp ciepła, czy wydajnych kotłów gazowych. W energooszczędnych domach nie ma konieczności wykorzystywania tak efektywnych urządzeń, a dodatkowo inwestycja nigdy by się nie zwróciła. Wystarczą instalacje wspomagające o niewielkiej mocy.

Urządzenia grzewcze wbudowane w centralę wentylacyjną

Jednym z systemów dodatkowego ogrzewania budynku pasywnego mogą być powietrzne nagrzewnice elektryczne umieszczone w kanałach nawiewnych wentylacji. Wykorzystywane są one przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podnoszenie temperatury powietrza odbywa się dodatkowo, nie przyczyniając się do zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
Niezwykle sprawną instalacją, która jednocześnie pełni funkcję centrali grzewczej, wentylacyjnej oraz odpowiedzialnej za przygotowanie ciepłej wody są także urządzenia kompaktowe. Ich działanie opiera się na małej pompie ciepła pobierającej ciepło z usuwanego z budynku powietrza.
Obie instalacje można w prosty sposób połączyć z gruntowymi wymiennikami ciepła oraz kolektorami słonecznymi. Zastosowanie całorocznych systemów solarnych pozwala na efektywne wykorzystanie odnawialnego źródła energii i dodatkowe zredukowanie kosztów ogrzewania.

Piece akumulacyjne na energię elektryczną

Alternatywą dla urządzeń wentylacyjnych i kompaktowych są piece akumulacyjne. Podłączone do instalacji elektrycznej włączają się jedynie nocą, gdy obowiązuje niższa taryfa opłat za prąd. Zamontowane programatory czasowe umożliwiają włączanie pieców w konkretnym momencie. Ciepło wytworzone w czasie, gdy prąd jest tańszy, jest magazynowane w piecu i stopniowo oddawane w ciągu dnia.
W zależności od predyspozycji domowników istnieje możliwość zamontowania dwóch rodzajów pieców akumulacyjnych - dynamicznego oraz statystycznego. Pierwsze oddają ciepło w sposób kontrolowany przez włączone wentylatory. W momencie wyłączenia nawiewu zakumulowane ciepło nie jest tracone, dzięki czemu może zostać wykorzystane w późniejszym czasie. Działanie pieców statystycznych oparte jest natomiast na zasadzie konwekcji przez obudowę, czyli równomiernego podgrzewania temperatury w pomieszczeniu. Urządzenia te mogą optymalnie dogrzać pokoje, lecz nie zapewniają możliwości precyzyjnego ustawienia zakresu termicznego.

kominek na biomasę Kominki na biomasę

Większe możliwości kontrolowania temperatury od pieca akumulacyjnego statycznego dają kominki opalane peletami. To odnawialne paliwo, zazwyczaj oferowane
w postaci granulatu trocinowego, posiada wysoką wartość energetyczną (19500 kJ/kg) oraz generuje znikomą ilość popiołów. Wykorzystanie biomasy do ogrzewania domu przyczynia się dodatkowo do redukcji emisji dwutlenku węgla i siarki do atmosfery. Zamontowanie kominka na biomasę nie wymaga dużych nakładów finansowych, a koszty jego eksploatacji ograniczone są jedynie do zakupu peletu, którego ilość w przypadku domu pasywnego nie powinna przekroczyć 1-2 tony rocznie.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: inhabitat.com, Isofast, Andrzej Budek, Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także