Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Budowa domu energooszczędnego związana jest przede wszystkim z właściwym zaizolowaniem wszystkich przegród budowlanych oraz wprowadzeniem szeregu zmian w stosunku do standardowego projektu architektonicznego.

dom energooszczędny, fot. VeluxJednak to nie wystarczy do wzniesienia budynku, który zużywać będzie nie więcej energii, niż 70 kWh/(m2·rok), czyli 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni rocznie. Ogromne znaczenie w przypadku domów energooszczędnych ma optymalne wybranie systemu grzewczego.
Budynki energooszczędne charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania w nich efektywnych i wysokosprawnych urządzeń grzewczych. Rezygnacja z konwencjonalnych sposobów ogrzewania i zastąpienie ich nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami zapewnia wystarczający komfort, bezpieczeństwo i odpowiednie warunki termiczne w pomieszczeniach. Zakup nowoczesnych technologii związany jest jednak z wysokimi kosztami. Inwestycja zapewniająca niskie koszty eksploatacji szybko się jednak zwraca, a dodatkowo przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Wybierając systemy grzewcze do domu energooszczędnego należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich niezawodność oraz łatwość obsługi. Moc grzewcza w tym wypadku ma mniejsze znaczenie, ponieważ już systemy o mocy 1-2 kW będą w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę w całym budynku.

Jedno urządzenie, dwie funkcje
Jeżeli urządzenie grzewcze do domu energooszczędnego ma być również wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła lub kotły kondensacyjne. Instalacje te są niezwykle efektywne i potrafią wygenerować znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach. W szczególności dotyczy to pomp ciepła, których sprawność potrafi sięgać 300-400%. Ich dodatkową zaletą jest możliwość czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu, a także to, że są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Mniejszą efektywnością, jednak wciąż stojącą na wysokim poziomie, charakteryzują się również kotły kondensacyjne. W ich wypadku możliwe jest osiągnięcie sprawności przekazywania ciepła powyżej 100%. Dzięki zamontowaniu dodatkowych wymienników - gorące spalinydwufunkcyjny kocioł kondensacyjny, fot. Saunier Duval podgrzewają wodę kotłową, która następnie ulega skropleniu. Zjawisko kondensacji pary wodnej przyczynia się do podniesienia efektywności urządzenia i obniżenia poziomu zużycia paliwa o blisko 20%. Sprawność kotłów kondensacyjnych przyjmuje największą wartość, gdy temperatura wody grzewczej wynosi ok. 40-50°C - to wartość wręcz idealna do zasilania ogrzewania podłogowego.
Zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego w domu energooszczędnym można także osiągnąć stosując wysokosprawne kotły gazowe lub olejowe o niewielkiej mocy, rzędu 1-5 kW, choć są to rozwiązania nieczęsto spotykane na rynku.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także