Ogrzewanie ścienne, chłodzenie sufitowe

Celem inżynierów z firmy aquatherm było stworzenie takiego rodzaju ogrzewania, który zapewniałby komfort cieplny użytkownikom, był też oszczędny i ekologiczny, sprzyjający alergikom i dawał swobodę projektowania wnętrza. W ten sposób powstał Climasystem – system ogrzewania ściennego i chłodzenia sufitowego.

Zasada ogrzewania ściennego i sufitowego opiera się na przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie (rys. 2, 3), które jest bezpośrednio oddawane do pomieszczenia lub na osoby przebywające w tym pomieszczeniu.
Efekt przytulnego ciepła uzyskujemy dzięki stosunkowo dużej powierzchni grzewczej i niskiej temperaturze powierzchni w porównaniu do małych gorących powierzchni, jakimi są np. promienniki ciepła – grzejniki przekazujące ciepło na drodze konwekcji (rys. 1). Jest to niewątpliwie zaleta tego rodzaju ogrzewania.

grzejniki - ruch powietrza i rozkład temperaturogrzewanie sufitowe - rozkład temperaturogrzewanie ścienne - rozkład temperatur

Climasystem ze względu na zmniejszoną temperaturę zasilania (25°C-35°C) nadaje się do stosowania w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem ciepła, jakim jest kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła.
Kolejną technicznie udokumentowaną zaletą jest zmniejszony konwekcyjny ruch powietrza, co powoduje zminimalizowanie obiegu kurzu w powietrzu (szczególnie istotne dla alergików), jak również wpływa na równomierną wilgotność powietrza.

ogrzewanie ścienneogrzewanie ścienne - zabudowa

Dzięki ogrzewaniu ściennemu zmniejszone zostają koszty energetyczne (ok. 25-30%),
a w pomieszczeniach zapewniony jest zdrowy mikroklimat.
Oczywiście systemy ogrzewania ściennego i sufitowego mogą być ze sobą łączone. Bezpośrednie promieniowanie ciepła jest odbierane przez ludzki organizm jako przyjemne ciepło. Temperatura powietrza w porównaniu z tradycyjną techniką grzewczą (promienniki ciepła) może być niższa (17-18°C), a mimo to użytkownicy pomieszczenia odczuwają komfort termiczny.

Budowa

W skład systemu wchodzą rastry do ogrzewania ściennego lub chłodzenia sufitowego wykonane
z PP-R (80). System jest w pełni kompatybilny z oferowanym przez firmę, od 15 lat, „zielonym“ systemem rur i kształtek fusiotherm® (uniwersalny system rur i złączek polipropylenowych dla m.in. instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania). Rastry do ogrzewania ściennego produkowane są w wymiarach od 48 x 50 cm do 48 x 600 cm. Ich grubość wynosi 24,5 mm.
Dla zwiększenia powierzchni wymiany ciepła rury registrów mają przekrój kwadratowy, zaś belki rozdzielacze zakończone są kształtkami przechodzącymi w kształt okrągły.
Łączenie poszczególnych elementów w baterie odbywa się poprzez zgrzewanie z wykorzystaniem typowych zgrzewarek aquatherm®. Registry po zamontowaniu na ścianie  bądź suficie przykrywa się tynkiem cementowym lub gipsowym (30-35 mm). Istnieje też możliwość montażu pod płytami
z karton-gipsu.

Jak to działa

Instalacja pracuje na takich parametrach jak ogrzewanie podłogowe i pozwala uzyskać moc około 100 W z 1 m² powierzchni registra. Takie rozwiązanie może stanowić znakomite uzupełnienie bilansu ciepła dla pomieszczenia w przypadku, gdy samo ogrzewanie podłogowe nie pokrywa
w pełni zapotrzebowania  na ciepło, a nie chcemy z uwagi na aranżację wnętrza montować tradycyjnego grzejnika lub grzejnika kanałowego. Zblokowaną baterie registrów o powierzchni maksymalnej 15 m² można podłączyć do jednego obiegu grzewczego, każde dalsze rozszerzenie wymaga osobnego podłączenia z wykorzystaniem rozdzielacza.
System uzupełniają takie elementy automatyki jak: termostat pokojowy, listwa podłączeniowa, głowice termoelektryczne czy zawór ograniczający temperaturę powrotu.
W skład systemu wchodzi również unikalna metoda mocowania registrów składająca się z szyn mocujących, elementów mocujących i uchwytów.

elementy ogrzewania ściennegoelementy ogrzewania ściennego - łączenie

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także