Czy ogrzewanie podłogowe może być jedynym, efektywnym systemem grzewczym domu, czy służy jedynie do dogrzewania? Kiedy stosuje się kable grzejne, a kiedy maty?
Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze. Instalując je, pozbywamy się grzejników ze ścian, oszczędzamy miejsce, zyskujemy swobodę aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe może być
z powodzeniem jedynym systemem grzewczym domu. Niewątpliwą zaletą tego sposobu ogrzewania jest także efekt ciepłej podłogi. Po podłogach wykończonych zimnymi płytkami ceramicznymi, gresowymi czy kamiennymi możemy chodząc boso nawet zimą.
Ogrzewanie elektryczne czy wodne?
Istnieją dwa sposoby ogrzewania podłogowego: system wodny oraz system elektryczny. System wodny wymaga zainstalowania wężownicy w posadzce. Najlepiej zrobić to w trakcie budowy lub generalnego remontu. System ten wymaga podłączenia układu zmniejszającego temperaturę wody płynącej przez podłogę. Dużo prostszy w montażu jest system elektrycznego ogrzewania podłogowego. W podłodze montuje się kable grzejne o mocy grzejnej i długości dopasowanej do powierzchni podłogi. Przewody grzejne podłącza się do instalacji elektrycznej poprzez termostat. Termostat automatycznie utrzymuje nastawioną temperaturę podłogi lub powietrza w pomieszczeniu, w zależności od tego, czy zainstalujemy czujnik temperatury powietrzny czy podłogowy. Każdy obwód grzejny jest niezależnym systemem, który można indywidualnie programować. Koszt montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego jest dużo tańszy od systemu wodnego. Większe są natomiast koszty eksploatacji.
Mata czy kable do ogrzewania podłogowego?
Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe montuje się na izolacji cieplnej w warstwie szlichty o grubości minimum 4 cm. Ze względu na dużą masę betonu czas rozgrzewania takiej podłogi jest długi i wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Za to po nagrzaniu stabilnie utrzymuje ona temperaturę podłogi i powietrza w pomieszczeniach. Zabezpiecza to dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania. Są to bardzo ważne zalety, kiedy ogrzewanie podłogowe jest jedynym systemem ogrzewania. Ze względu na dużą bezwładność cieplną sterowanie temperaturą podłogi jest dość trudne.
Obniżanie temperatury w nocy lub podczas pobytu domowników w pracy można zrealizować stosując termostaty z zegarem. Termostat inteligentnie załącza system odpowiednio wcześniej tak, żeby o ustawionej godzinie była optymalna temperatura. Regulatory są specjalnie skonstruowane do sterowania pracą ogrzewania podłogowego. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza
i koryguje bezwładność - np. jeżeli zaprogramowane jest, że o godz. 8.00 rano podłoga ma mieć temperaturę +25°C, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie.
Wielu inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w takich pomieszczeniach, jak łazienki lub kuchnie. Zasadniczym celem takiego ogrzewania jest uzyskanie komfortu ciepłej podłogi, ale nie tylko - również optymalne ogrzanie pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie przydatne, a nawet staje się standardem nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach, gdzie łazienki często wyposażane są w ten system ogrzewania. Popularność tego rodzaju ogrzewania stała się możliwa dzięki skonstruowaniu specjalnych mat grzejnych, które instaluje się pod terakotą w warstwie kleju. Można je zainstalować w trakcie remontu łazienki. Posadzka podnosi się tylko o parę milimetrów. Najważniejszą cechą mat jest to, że czas nagrzewania podłogi jest bardzo krótki, ponieważ ma ona dużą moc jednostkową
i znajduje się blisko powierzchni podłogi.
Podsumowując, kable grzejne stosujemy do ogrzewania domów i mieszkań, kiedy ma to być jedyny system ogrzewania. Maty sterowane inteligentnym termostatem z programatorem stosujemy do komfortowego dogrzewania podłóg.
Sterowanie i regulacja
Pracą kabli i mat grzejnych sterują termostaty. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym najlepiej jest zastosować termostaty
z czujnikiem podłogowym, specjalnie skonstruowane do tego celu. Powinny mieć taki stopień ochrony, aby można je było instalować w łazienkach. Ze względu na dużą bezwładność podłogi termostaty muszą być bardzo dokładne i mieć minimalną histerezę. Ten wymóg spełniają termostaty elektroniczne.
Jeżeli są programowalne, to koniecznie powinny mieć wbudowaną funkcję automatycznej korekcji czasu załączania i wyłączania, aby programowanie można było wykonać w czasie rzeczywistym.
Gdy zastosujemy termostat z programatorem np. LCC, LTE , komfort ciepłej podłogi uzyskujemy
w określonych godzinach. System jest wtedy ekonomiczny w użytkowaniu. Włącza się na parę godzin w ciągu dnia, kiedy korzystamy z łazienki.
Dlatego do sterowania pracą mat grzejnych zaleca się termostaty z programatorem. Są one trochę droższe od zwykłych termostatów, ale koszt inwestycji zwraca się błyskawicznie. Zwykłe termostaty utrzymują ciepłą podłogę przez całą dobę.
guffy111
Zeby odpowiedziec na wszystkie watpliwosci w tym artykule przedstawie moze krotko charakterystyke innego alternytywnego ogrzewania podlogowego firmy m-therm , ktore jest nowe na rynku Polskim.
Sytem grzewczy firmy M-Therm Comfort Heating jest ogrzewaniem , które zostało oznaczone nagrodą Saint Gobain w Paryżu w 2009 jako najbardziej inowacyjne ogrzewanie mieszkan..
Główna Siedziba Firma znajduje się w Niemczech. Produktem jest 24 Voltowe ogrzewanie o grubości 0,5mm na bazie weglowej.
Zasosowanie jako ogrzewanie podłogowe,ścienne lub stropowe. Zarówno do nowych jak i starych obiektow.
Energooszczędne, Łatwe w montażu, brak konserwacji,długożywotność i bezpieczeństwo. Zalecane rownież dla osób chorych na astmę i alergię , 50% oszczedniejsze od konwencjonalnych elektrycznych urządzeń grzewczych. Jedna mata podłogowa o 3500mm x 630mm(2,2 m?) to pobór prądu tylko 150 Wat. przykładowo koszty ogrzania 100 m? w domu ocieplonym wynoszą okolo 200 zł miesiecznie. Nie wspomne tutaj juz o domach energooszczednych i pasywnych gdzie koszta wachaja sie w granicach 60 zl. Jest to gotowy system grzewczy , który możesz sam zamontować nie posiadajac zadnych uprawnien elektrycznych i budowlanych. Dzieki temu , ze wykladzina podlogowa lezy besposrednio na materiale grzewczym (mata 0,5mm i 24 Volt , brak masy bezwladosciowej, a co za tym idzie osoby majace problemy z krazeniem lub zylakami moga bez problemu ten system montowac , poniewaz temp. posadzki nigdy nie przekroczy 29 C) nie mamy zadnych problemow z regulacja temperatury zarowno pomieszczenia jak i posadzki. Nie mamy do czynienia z tak zwanym przegrzewaniem pomieszczen jak to jest w przypadku innych systemow grzewczych.
Zalety systemów grzewczych M-Therm:
? Wszystkie systemy grzewcze mają; certyfikat CE (TüV Rheinland, Nr rejestru AN 60029085 0001)
? Wszystkie systemy grzewcze M-Therm można łaczyć ze sobą.
? Sprawdźcie Państwo, że promieniujące ciepło działa w salonie jak promienie słońca:
Temperatury powietrza niższe o 2-3° C przy takim samym odczuciu ciepła i komforcie pozwalają; zaoszczędzic do 20% energii
? Bezpośrednie ciepło bez długiego okresu oczekiwania: To oszczędza energię i pieniądze
? Najwyższy komfort ogrzewania przez indywidualne sterowanie cyfrowe: Ogrzewacie Państwo wtedy, kiedy jest to konieczne: To również. powoduje ogromną; oszczedność energii.
? Wysoka wydajność energetyczna: Energia jest zamieniana bezpośrednio na ciepło, bez strat
? Prace badawcze wykazały, że nasze systemy zużywaja do 50% mniej energii niż tradycyjne konwekcyjne systemy grzewcze.
? Nie ma wydzielania CO2
? Bezpieczna technologia niskiego napięcia 24 Volt
? Ogrzewanie niewidoczne ze względu na schowane cienkie maty grzewcze (0.5 mm)
? System grzewczy nie wymagający konserwacji o prawie nieograniczonej żywotności
? Nie ma wysychania powietrza i unoszenia kurzu: szczególnie nadaje się dla osób chorych na astmę oraz alergików.
? Usunięcie tradycyjnych kaloryferów
? Nie potrzeba pomieszczenia na magazyn opału czy urządzenia grzewcze
? Nie potrzeba komina a tym samym odpadają koszty kominiarskie
? Projekt i instalacja samemu lub przez wyspecjalizowane zakłady
? Instalacja lub dozbrojenie systemu bez problemu
? Made in Germany
Zastosowanie systemów grzewczych M-Therm:
Nowe i Stare Budownictwo
? Domy energooszczędne
? Modernizacja starego budownictwa
? Przebudowa poddasza
? Przebudowa piwnicy
? Pomieszczenia mieszkalne i łazienki
? Możliwość zastosowania na scianie, suficie i w podłodze w zależności od potrzeb
? Jako ogrzewanie kompletne lub dodatkowe
? Do zwalczania pleśni (ogrzewanie scienne)
Pozdrawiam serdecznie i dla niektorych niedowiarkow podam strone m-therm.com gdzie mozna wiecej informacji technicznych na temat tego systemu przeczytac.
paulob1
Jakim cudem można ogrzać dom 100m2 w ten sposób stosując nawet 2 taryfy licząc 200 zł na miesiąc?
Za taką kwotę to może i się da ale tylko pompą ciepła.
Takie głupoty to tylko niekumaci chwycą za prawdę!
Ile kosztuje 1 kWh prądu ?
Ile ciepła potrzebuje średnio rzecz biorąc dom 100m2?
Bo na mojego czuja to minimum 5 kW.
Zamiast pisać bzdury może lepiej wkleić wyliczenia które co nieco wyjaśnią???
Moim zdaniem to kryptoreklama która nic nie wnosi do tematu.
Zresztą jakie znaczenie ma napięcia zasilania jeśli chodzi o wydajność?
Moim zdaniem żadne, bo moc oddawana przez grzałkę, zakładają że jest to element czysto rezystancyjny, to P=U*I czyli napięcie pomnożone przez prąd. Robicie to kosztem większego prądu i co z tym związane grubszego przewodnika,ale moc i tak się nie zmieni, więc to tylko takie bicie piany.
Poza tym jesli widzęl ub słyszę że można zaoszczędzić "do" 20% to włącza mi się duży pytajnik, czy czasem ktoś mnie tu nie nabiera.
Jedyny plus z zasilania napięciem 24V to bezpieczeństwo, bo przy tym napięciu nawet przebicie nie jest groźne. Reszta to wielka ściema! Poza tym tyle pytajników świadczy o nieudolnym przeklejeniu textu z jakiejś częsciowo zabezpieczonej strony. Nawet się nie chciało ich pozamieniać na kropki. Żenada!
guffy111
Pytajniki wyszla przez niemiecki serwer w komputerze.
Jezeli chodzi otwojego Czuja to jest on zly. Na dom ocieplony system ten potrzebuje 40 mat jezeli chodzi o ogrzewanie podloogowe co daje 150 Wat x 40 szt. = 6 KW , aw tym samym domu przy ogrzewaniu sciennym 42 maty co daje 6,3 KW.
Przy tej ilosci mat i system ten pracuje tylko 20 minut w ciagu godziny. Dlatego do obliczenia kosztow przyjmuje sie 1000 roboczo godzin.
W naszym przypadku 6KW x 1000 h = 6000 KW zakladajac , ze 1 KW pradu kosztuje 0,50 zl koszta roczne wynosza 3000 zl. Przyjalem tutaj ilosc godzin grzewczych dla wszystkich pomieszczen jednakowa (1000 h). dla przykladu dla korytarzy przyjmuje sie 700 KW, sypialni 600 itd. Nie bede tutaj wyliczal wszystkich pomieszczen.
I jezeli dalej uwarzesz , ze to sa bzdury to znaczy , ze prezydent Francji Sarkozy tez palant poniewaz przyznal nagrode dla systemu grzewczego z ktorego PAULOB1 uwaza za smieszny. Poczytaj prosze i wtedy wydawaj osady , bo to swiadczy o tobie i o twojej powierzchownej wiedzy.
Przepraszam wszystkich , ktorzy czuja sie w jakims sensie dotknieci moja wypowiedzia.
Nie posiadam na swojej klawiaturze polskiego alfabetu dlatego niektore znaki sa wpisywane niegramatycznie.
Uwarzam ze to za malo zeby kogos osmieszac i ponizac.
A na podstawie rynku niemieckiego to po dziesieciu latach biorac koszty zalozenia i eksploatacji pompa cieplna jest o 60 procent drozsza od systemu M-Therm.
Zlota rączka
Mhhh... guffy111 nie obraź się ,ale po wyliczeniach nawet, że jestem elektrykiem i jestem przychylny elektrycznemu ogrzewaniu to powiem, że za 3000zł jak wyliczyłeś to drogi system. Założenie droższego sytemu wodnego pod posadzkę przy tych kosztach zwróci się zakłądając już duży margines po 1,5 sezonu grzewczego. Mam u siebie piec na eko groszek i za te 3000 zł lekko mogę ogrzeć cały dom do temp nawet 22-15 stopni nie wsponinając o cieplej wodzie i podłodze też rzędu 20 stopni. Nie przekonuje mnie to
Bolas
Podstawowym problemem przy porównywaniu są detale które jesteśmy w stanie w liczyć w obliczenia. Te dwa systemy są tak różne że nie powinno ich się porównywać a jedynie można zaznaczyć plusy i minusy każdego z nich. Plusem jest na pewno sterowność za pomocą prostego czujnika i zbędność posiadania kotłowni, komina spalinowego, kotła, przykładania, czyszczenia, magazynowania i wyzbycia się popiołu - za to wszystko zapłaci się w taryfie za prąd ) Wiec co wyceniamy czy zwracamy też uwagę na to że dom nie musi mieć pomieszczenia na kotłownię lub wykorzystać go np. na modelarnię Czy ktoś kto ma ogrzewanie elektryczne jest w stanie na kilka tygodni udać się na wypoczynek zimowy bez obawy że dom mu przemarznie???
Oczywiście każdy robi instalację pod siebie i swoje warunki. Mój szwagier pierwsze pytanie jakie mi zadał to czy będę miał w moim domu kocioł bo jak co to on bardzo lubi przesiadywać przed kotłem i dokładać. Bardzo się rozczarował gdy stwierdziłem że będę miał pompę ciepła żebym nie musiał go o to prosić
darful
Ogrzewanie podłogowe jest ciekawy rozwiązaniem,ale chyba kosztownym ?
darful
Popytam w fachowców -polecam DR-ARCHITEKTURA
Abisan
Tak ! Może być ogrzewanie podłogowe jako jedyne źródło podtrzymania ciepła w budynku !.
Ja mam u siebie cały parterowy dom 160m2 powierzchni ogrzewanej podłogi, z ogrzewaniem tylko i wyłącznie podłogowym. 2 grzejniki łazienkowe pracują z rozdzielacza i temperatura podłogówki, w tym sypialnia, ustęp, łazienka.
Koszt zakupu rur PEX Dn-16mm 600mb + szafki rozdzielaczy dla 160m2 to koszt około 2500zł + robocizna na montaż = 1 000 - 1 500zł.
Niezbędna jest jeszcze folia(300zł), + pianka na dylatację(100zł) i posadzka o grubości 50-80mm (+cement+płyn+piasek+robocizna) zbrojona siatką (+900zł) oraz + najdroższa rzecz ( ! ) terrakota.
Kocioł 15kW na ekogroszek. Solary 3x Biawar próżniowe z 300 litrowym zasobnikiem dla cw.
Koszt :Kotłownia około 9 000zł, Układ solarny : około 13 000zł. Uruchomienie: 04.01. 2006r. Wzrost cen na 01.01.2011 to o około 15%.
Dom parterowy 160m2 powierzchni ogrzewanej. W 30% podpiwniczony .
Izolacja ścian poniżej gruntu i ścian piwnicznych: Styropian (FS-20) EPS-100 grubości 15cm.
Izolacja posadzki nad gruntem i nad piwnicą: Styropian (FS-20) EPS-100 grubości 15cm.
Izolacja ścian nad gruntem - parter -(FS-15) EPS-70 grubości 20cm.
Izolacja od strony poddasza - strop nad parterem: 4x8cm (FS-20) EPS-100.
ściany piwnic: pustak żużlowy ? 24cm, ściany parteru: Bloczki siporex-500 grubości 24cm.
Zużycie roczne opału w latach: 2006, 2007, 2008, 2009, 2010/2011 wynosi od 2850 do 3150kg.
Cena 1000kg wynosiła w 2006r 240zł/tonę a w sierpniu 2010 już 800zł/tonę z dowozem.
Zużycie roczne energii elektrycznej przez pompę solarów wynosi ok 1200-1300h pracy przy 35W/h.
Potrzebny jest tez prąd do pompy obiegu ogrzewania: średnio okres grzewczy -01.X - 30.IV. = 212dni x 24h x 35W/h = 178,08 kW x około 0,65zł/kW = 116.00zł.
Potrzebny jest również prąd do pompy obiegu ogrzewania ciepłej wody w okresie braku pracy solarów, to jest od 01.IX do 28.II, : średnio 181dni x ok. 4h/dobę x 35W/h = 25,34 kWx0,65= 19.00zł
oraz prąd do podawania opału w kotle i wentylatora. Przyjmuję orientacyjnie jak dla pompy dla do ogrzewania, czyli około 120zł..
Potrzebny jest komin z jakimś wkładem do odprowadzenia spalin o wysokości około 10 - 12m. Koszt całkowity około 2 000 - 3 000zł.
Pozostaje jeszcze wnoszenie opału do 300kg zasobnika i wyniesienie z tego 2-3 wiader popiołu a także co 2-3 dni 5-7minutowe proste czyszczenie kotła.
Ilość popiołu z 1000kg ekogroszku - około 10-12 wiader 12-litrowych = około 100-120kg.
Tak to wygląda u mnie.
Proszę nie pisać pierduł o elektrycznych matach grzewczych, że jakoby same z siebie grzeją. Ciepło wytwarzane jest tylko i wyłącznie z zamiany energii zawartej w zastosowanym opale na energię cieplną. Koszt nośników energii jest powszechnie znany. Wszystko da się wyliczyć i cudów w fizyce nie ma. Problem jest tylko z wyborem paliwa, możliwością jego zakupu i naszej dyspozycyjności. Prąd elektryczny niemal nie wymaga obsługi, olej i gaz propanowy da się niemal jak prąd dokładnie sterować. Najtaniej jest z paliwami stałymi jak węgiel, drewno i inne zamienniki. Te kotły wymagają codziennej, przynajmniej 1godzinnej obsługi.
I tu jest podstawowy problem wyboru sposobu ogrzewania w budynku - finansowy, związany niemal w 100% od naszych możliwości codziennego poświęcanego cennego czasu do obsługi zastosowanych urządzeń. Przy prądzie i gazie ? niemal zerowy. Przy oleju o około godzina miesięcznie a przy stałym paliwie jak ekogroszek to około 0,5godziny dziennie.
Problem ilości energii potrzebnej do utrzymania stałej temperatury w budynku, na poziomie +20 - +22*C a w łazience +25*C tkwi nie w jakimś tam ekstra matach a w izolacyjności przegród budowlanych budynku, zapotrzebowaniu powietrza do oddychania i wentylacji dla ilości przebywających w tym budynku osób i jego dogrzaniu do temp. +20*C oraz zastosowaniu urządzeń do odzysku ciepła traconego na wentylacje.
Obecnie może się zdarzyć taka sytuacja, że straty energii do dogrzania budynku to około 3-6kW a na wentylację to 6-10kW.
Tak jest w budynku, w którym mieszkam, który sobie zbudowałem tak aby jak najbardziej ekonomicznie szanował moje pieniążki.
Nie stać mnie, przynajmniej na razie, na rekuperator do odzysku ciepła z powietrza usuwanego i na pompę ciepła, bo przy dzisiejszych cenach, jej zakup nigdy (!!!) się nie zwróci.
Nie łapię również i nie zagospodarowuję deszczówki, z powodu jak wyzej.
Koszt za 365 dni 2010-2011 w 100% ogrzewania podłogowego dla 160m2 i ciepłej wody dla 2 osób to około (ekogroszek 800x3tony+120+116+19) 2655 złotych : 12 = 221.25 zł miesięcznie = 7,38zł/dzień.
Zapraszam do ukazania lepszych ekonomicznie innych rozwiązań do ogrzewania i zapewnienia ciepłej wody w budynkach jednorodzinnych, przy uwzględnieniu kosztów inwestycyjnych niezbędnych na wybudowanie i montaż urządzeń podtrzymujących temperaturę zadaną w budynku i dostawę ciepłej wody w ciągu 365dni w roku. Proszę uwzględnić wszystkie koszta zakup i montaż urządzeń, instalacji, kominów, praduitp, jeżeli są związane z tym rozwiązaniem.
Chciałbym, aby dyskusja nie była czysto filozoficzno- teoretyczna czy też reklamujaca sprzedaż oferowanych urządzeń a raczej praktyczna i przydatna dla osób oczekujacych pożytku, ze straconego czasu na czytanie postów. Pozdrawiam.
guffy111
Witam
Bardzo duzo liczb jak na spontaniczny werdykt na temat systemow grzewczych. Nie chce nikogo na sile przekonywac do systemu m-therm i udowadniac ich zalet. Jezeli ktos ma zamiar zainwestowac duze pieniadze w np. pompy ciepla (o ktorych producenci tez calej prawdy nie mowia) to nic nie szkodzi na przeszkodzie zamontowac taki system w malym pomieszczeniu i samemu sprawdzic zuzycie energii i wydajnosc systemu.A jezeli ktos uwaza , ze taniej mozna zalozyc podlogowke elektryczna za pomoca mat lub przewodow elektrycznych to sie zgadza tylko niech ja zalozy w spizarni ale nie tam gdzie spedza duzo czasu bo problemy zdrowotne ma zagwarantowane.Co do weglarek , oleju i gazu to kazdy ma swoje zdanie.Jednak nosniki energii nie beda nigdy daleko odbiegaly od siebie cenowo, a prz obecnej technice szybciej wytworze sobie energie 24 V niz dokopie sie w ogrodku do gazu lub ropy.Co do lepszych technicznych rozwiazan to w tej chwili nie ma nic nowego na rynku wszystko jest tylko doskonalone i pseudo lepsze. jezeli uwazasz , ze m-therm nie jest nowa inowacyjna technologia to musimy poczekac na postawienie stopy na marsie.
komarr
Elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie opłacalne, jeśli powstaną elektrownie atomowe. Wtedy koszt kWh będzie znikomy jak to ma miejsce w przytaczanej przez kolegę Francji.
W może się opłacać w budownictwie pasywnym.
Elektryczne podłogowe ma wiele plusów, przewyższających wodne podłogowe, chociażby dla bezobsługowej pracy, bezwładności czy sterowania temperaturą.
Na elektryczne ogrzewanie mamy 10 lat gwarancji. Jestem ciekaw, ile razy przez te 10 lat przy innym systemie będziemy czyścić naprawiać czy programować urządzenia ???
goodidea
Czy ogrzewanie podłogowe, może być jedynym w domu, oczywiście tak, ale, jak w przypadku każdej inwestycji, trzeba sprawę dokładnie rozważyć. Każdy budynek należy traktować indywidualnie, dobór systemu poprzedzony musi być szczegółowymi obliczeniami start ciepła, kalkulacją kosztów użytkowania czy analizą warunków zasilania. Przecież użycie takiego systemu jako jedynego źródła ciepła w miejscu, w którym często zdarzają się przerwy w dostawach energii elektrycznej będzie przyczyną wielu kłopotów. Warto pamiętać, że ogrzewanie takie będzie się sprawdzać szczególnie dobrze w nowym budownictwie, gdzie zastosowane są nowoczesne materiały izolacyjne.
r-tomas
Witam serdecznie zastanawiam się nad kupnem dynamicznych piecy akumulacyjnych. Mam pytanie jakiej marki najlepiej kupić, czy firmy Inproel np. tutaj http://sklep.inproel.pl/ czy może niemieckiej firmy Stiebel Eltron http://pieceakumulacyjne-stiebeleltron.pl/ . Proszę o porady i w miarę szybką odpowiedź. Pozdrawiam
sawickifilm
Moja ciotka ma takie ogrzewanie i sobie chwali.
sawickifilm.pl
Przemysław Kalicki
a dlaczego sobie chwali ?
Enerbau
Czytałem poprzednie posty i nasuwa mi sie jeden wniosek. Panuje jedna wielka rozpacz dotycząca ogrzewania, a w szczególności w ogrzewaniach podłogowych. Ostatnie posty były pisane prawie 2 lata temu, a w tym czasie technika poszła dalej do przodu. Proponuję zapoznać się z nowymi możliwościami ogrzewania podłogowego i nie tylko, na naszej stronie internetowej.
Chętnie odpowiemy na wszystkie wątpliwości i doradzimy prawidłowe rozwiązanie.
Tomasz_Brzeczkowski
a dlaczego sobie chwali ?
1- kawał grzmota w pokoju
2 - niski komfort termiczny
3 - wyższe zużycie energii
4 - wysoka cena zakupu
5 - skomplikowana regulacja
SAME ZALETY
Szukał bratnią duszyczkę
Trafił na biuro matrymonialne
Może tu odnajdę
Taką jak ja nieudaczniczkę
Oferta była. Jedna
Róża z fotką słabej jakości
Mina gościa dość niewybredna
I targają nim wątpliwości
- no ale ona jest ślepa!
To wada? Z za biurka pada
Cóż Pan, to zaleta duża
Włos Panu już wypada
Urody Pan raczej mizernej
Nie oceni tego Róża
Nawet w poświacie niedzielnej
Tak, no ale kulawa!
Jakaż to wada?
Toż to wspaniała sprawa
Gdzie Pan chce tam wpada
Ale do tego jeszcze niemowa.
No tu nie wytrzymała i szlus
Urzędniczka przerwała w pół słowa
Przecież to ogromny plus!
Patrzy facio na lico dziewczęcia
Bez większego zachwytu niestety
Ale pryszczata jak widać ze zdjęcia
A CO PAN CHCIAŁ ! BY BYŁY SAME ZALETY?
Enerbau
Panie Tomaszu, czasami zostaje tylko poezja
EcoEnergyPower
Jeżeli mowa o ogrzewaniu podłogowym,to oczywiście jestem zwolennikiem takiego rozwiązania,pod warunkiem zastosowania deski warstwowej-wtedy najlepiej się sprawdza i wiem to z własnego doświadczenia.
Tomasz_Brzeczkowski
A u mnie ogrzewanie podłogowe podczerwone sprawdza się przy 3 cm dechach na podłodze, a najlepiej w sypialni gdzie jest bardzo gruba wykładzina. Ot fizyka!
Testuję też ogrzewanie podłogowe podczerwone do instalacji w domach zeroenergetycznych - i też najlepiej się sprawdza przy "ciepłych" wykończeniach podłóg!
Enerbau
Moja ciotka ma takie ogrzewanie i sobie chwali.
sawickifilm.pl
A konkretnie jakie ma ogrzewanie? Bo mój wujek jeździ dalej maluchem i też sobie chwali.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
mateodoro
Ze swojej strony mogę polecić ogrzewanie podłogowe z firmy TECE. Dodatkowo od dzisiaj mają ciekawą promocję. Przy zakupie systemu TECEfloor otrzymuje się profesjonalną odzież roboczą http://www.tece.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/ ... 7_633.html
Enerbau
Reklamuje Pan ogrzewanie TECE, czy też odzież roboczą?
Lenka33
a po czym poznac i na co zwracać wagę przy wyborze podłogówki?
Enerbau
Na zakamuflowanych sprzedawców systemów grzewczych
PieceMans
Wystarczy poczytać powyzsze posty albo cały wątek od początku aby wiedzieć na jakie elementy w szczególności należy zwracać uwagę,to nic trudnego. Cena także bedzie istotną kwestią.
Enerbau
Pierdu, pierdu. Napisz konkretnie o co Ci chodzi. Brałeś coś ? Taki nagły przypływ aktywności - 15
postów w 44 minuty wskazuje na jakiś doping
rikolvik
szukając informacji w sieci na temat ogrzewania podłogowego trafiłem na tekst mówiący o tym , że nie jest ono najtańsze http://grzejemy.pl/zalety-elektrycznego ... odlogowego. Ale czy w małej łazience nie byłoby może idealne, nawet jako jedyne, lub podstawowe gdzie z 1m kw. za około 300 złotych można zrobić całą łazienkę. ???
Tomasz_Brzeczkowski
szukając informacji w sieci na temat ogrzewania podłogowego trafiłem na tekst mówiący o tym , że nie jest ono najtańsze http://grzejemy.pl/zalety-elektrycznego ... odlogowego. Ale czy w małej łazience nie byłoby może idealne, nawet jako jedyne, lub podstawowe gdzie z 1m kw. za około 300 złotych można zrobić całą łazienkę. ???
Łazienka 8m2 z najlepszą automatyką to to 900 zł przy kablach i 1300 przy macie, jako podstawowe ogrzewanie. Skąd 300zł/m2?