Ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą?

elektyczne ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianąOkazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań - elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować zarówno pod posadzką kamienną, jak i drewnianą. Jedyny warunek - przestrzeganie zasad wykonania instalacji.

Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić,
że drewniane pokrycie podłogi doskonale sprawdza się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Drewno jest najpopularniejszym i najbardziej lubianym materiałem wykończeniowym, dającym poczucie ciepła i komfortu. Drewniane posadzki są efektowne, trwałe i zdrowe. Bez względu na zmieniające się trendy wnętrzarskie moda na drewno nie przemija. Producenci drewnianych podłóg stale urozmaicają swoja ofertę, wprowadzają nowe ich wzory, zarówno z drewna krajowego, jak również egzotycznego.

Podłoga to bardzo ważny element tworzący klimat domu. Najnowsze trendy aranżacji wnętrz proponują drewniane podłogi niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy poziomu wilgoci, który
w nich panuje. Znak zapytania pojawia się, kiedy chcemy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą. Powszechnie uważa się, że nie jest to najlepsze połączenie.

Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępne są już systemy grzewcze dostosowane do każdego rodzaju podłogi, nawet drewnianej. Potwierdzeniem są wyniki badań (przeprowadzone przez firmę Devi i Barlinek), które miały pokazać zachowanie drewna ogrzewanego elektrycznie. Zadaniem ogrzewania podłogowego było wytworzenie ekstremalnie zmiennych temperaturowo i wilgotnościowo warunków pracy podłogi drewnianej. Rezultaty przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić, że drewniane pokrycie podłogi dobrze sprawdza się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Nie występują odkształcenia paneli drewnianych pomimo znaczących zmian zachodzących w otoczeniu.

podłoga drewniana

Instalując elektryczne ogrzewanie pod podłogą drewnianą należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę roboczą tego pokrycia określoną przez producenta. Kolejnym ważnym czynnikiem
jest grubość drewnianego pokrycia. W przypadku pokrycia z drewna miękkiego o ciężarze
400-600 kg/m³ (sosna) maksymalna jego grubość nie powinna przekraczać 2 cm, natomiast w przypadku pokrycia z drewna twardego o ciężarze większym od 600 kg/m³ (buk, dąb) – maks. grubość pokrycia to 3 cm.
Pod uwagę należy wziąć także moc instalowaną, która zależy od podłoża, na którym będziemy układać system grzewczy (legary, wylewka betonowa, stara podłoga drewniana).

Jeżeli sprostamy powyższym wymaganiom możemy cieszyć się z zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego zainstalowanego pod posadzką drewnianą – optymalnym rozkładem temperatury, szybkim czasem reakcji systemu, wysoką trwałością instalacji oraz swobodną aranżacją pomieszczenia, które nie jest już ograniczane grzejnikami naściennymi.

Dopełnieniem instalacji mogą być nowoczesne systemy sterowania temperaturą, odznaczające
się atrakcyjnym wzornictwem i wyjątkowo łatwą obsługą. Dzięki wykorzystanej technologii bezprzewodowej pozwalają z jednego, centralnie położonego pomieszczenia sterować temperaturą w całym domu. Ponadto urządzenia te pozwalają na zdefiniowanie harmonogramu ogrzewania uwzględniającego okresy nieobecności domowników, a to prowadzi do znacznej oszczędności energii.

Oceń artykuł
3,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Devi

Zdjęcia: Devi, Barlinek

Polecamy Ci również

Zobacz także