Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana część domu. To tutaj toczy się życie rodziny, tu przyjmujemy gości i spędzamy większość wolnego czasu. Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia tej przestrzeni jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.
Parter domu mieszkalnego, to przestrzeń w której rozmieszczenie typowych grzejników naściennych sprawia problemy. W nowoczesnych projektach architektonicznych dominują otwarte pomieszczenia i duże powierzchnie przeszklone. Coraz częściej dolna kondygnacja to jedna, wspólna, otwarta przestrzeń, na którą składają się hall wejściowy, kuchnia, jadalnia i salon z dużymi oknami wychodzącymi na ogród. Daje to komfort wspólnego przebywania rodziny podczas różnorodnych zajęć domowych, pozwala integrować przestrzeń i życie domowników. Taka aranżacja nadaje wnętrzu wrażenie przestronności, lekkości, umożliwia kreatywne wykorzystanie mebli. W otwartej przestrzeni brakuje jednak miejsca na naścienne grzejniki. Z tego powodu najlepiej sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe, ewentualnie w połączeniu z eleganckim grzejnikiem dekoracyjnym, umieszczonym na przykład na ściance działowej w przedpokoju. Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji. Wybór sposobu ogrzewania podłogowego budzi jednak wiele wątpliwości inwestorów – czy lepsze będzie wodne ogrzewanie podłogowe, czy jednak zamontować grzejniki ukryte w podłodze (tzw. grzejniki kanałowe). Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Oba sposoby ogrzewania można stosować oddzielnie lub łączyć w jednej instalacji. Na co się zdecydować? – radzą eksperci marki Purmo.
Jaka podłoga takie ogrzewanie
Wybór metody ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od tego, jakim materiałem planujmy wykończyć podłogi. Wodne ogrzewanie podłogowe stawia w tym zakresie pewne ograniczenia, ponieważ sprawne funkcjonowanie podłogówki wymaga zastosowania materiału wykończeniowego o dobrych parametrach przewodzenia ciepła.
– Najlepiej na podłogówce sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność. Na podłogówce można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin – wyjaśnia Marcin Kotas, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo. Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, materiał wykończeniowy podłogi nie stanowi żadnego ograniczenia. Dlatego jeśli na podłodze preferujemy drewno, chcemy rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie kanałowe.
– Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu – radzi Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki specjalne Purmo.
Ukryte ciepło
Niewątpliwą zaletą podłogówki, oprócz wymiernej oszczędności energii, jest dyskrecja. Instalacja ukryta pod podłogą jest całkowicie niewidoczna. Nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które narażone są na często występujące zabrudzenia podłogi, nanoszenie błota i wilgoci z dworu.
– Na pewno warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience, w przedpokoju oraz w kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni – doradza Marcin Kotas.
Okno z widokiem
Duże powierzchnie przeszklone to przysłowiowa „pięta achillesowa” ogrzewania domu. Okna tarasowe wyglądają pięknie, jednak budynek traci przez nie dużo cennego ciepła. Przy niskich temperaturach możemy odczuwać nieprzyjemny chłód bijący od szyb, często występuje również efekt „pocenia szyby” – czyli osadzania się pary wodnej na jej wychłodzonej powierzchni. Problemy te rozwiązuje umieszczenie wzdłuż okien grzejników kanałowych, które nadmuchując ogrzane powietrze na szybę, szybko niwelują te problemy.
– Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, tak aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie stawiamy na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność – radzi Robert Skomorowski.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe - plusy i minusy
Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki kanałowe mają swoje wady i zalety. W zależności od preferencji i planów związanych z wykończeniem wnętrza, można zastosować jedno z tych dwóch rozwiązań lub połączyć oba w jednej instalacji. Często stosowanym rozwiązaniem jest układ z wykorzystaniem podłogówki w części wykończonej terakotą (przedpokój, kuchnia) oraz grzejników kanałowych w części wykończonej drewnem (jadalnia i salon). Warto skorzystać z oferty producenta ogrzewania, który kompleksowo oferuje wszystkie elementy systemu i obejmuje je wspólną gwarancją.
PROBLEM | OGRZEWANIE PODŁOGOWE | GRZEJNIKI KANAŁOWE |
Estetyka | Instalacja jest całkowicie niewidoczna | Kratki maskujące umieszczone w podłodze, można dopasować wygląd kratek do wykończenia podłogi |
Wykończenie podłogi | Materiały dobrze przewodzące ciepło (np. płytki, kamień, ewentualnie drewno/panele przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym) | Dowolne |
Warunki instalacji | Izolacja stropu, wylewka jastrychowa z wodną instalacją rurową | Strop o grubości minimum 8-10 cm umożliwiający wkucie wanny grzejnikowej |
Bezwładność cieplna | Duża bezwładność cieplna, podłogówka powoli reaguje na zmianę temperatury we wnętrzu | Mała bezwładność cieplna, grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury we wnętrzu, szybko nagrzewają pomieszczenie, zwłaszcza jeśli wybierzemy model wyposażony w wentylator |
Metoda oddawania ciepła | Radiacja – ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi | Konwekcja – dyfuzja ciepłego powietrza |
Efekt ciepłej podłogi | Przyjemne odczucie ciepła pod stopami | Brak |
Oszczędność energii | Około 12% mniejsze zużycie energii niż w przypadku grzejników | Większe w porównaniu z podłogówką zużycie energii |
Konserwacja i czyszczenie | Nie wymaga konserwacji, nie brudzi się, nie przeszkadza w myciu podłogi | Drobne zanieczyszczenia wpadają przez kratki do wnętrza wanny grzejnikowej, wymagane regularne odkurzanie i czyszczenie grzejnika |
Okna tarasowe | Swobodne otwieranie okien; nie niweluje efektu „zapacania” okien i chłodu bijącego od szklanej powierzchni | Swobodne otwieranie okien; konwekcja ciepłego powietrza pod oknem zapobiega osadzanie się pary wodnej, niweluje efekt chłodu |
Opcja chłodzenia | Możliwa | Możliwa przy zastosowaniu odpowiedniego modelu grzejnika |
krzysztof5426
Rozumiem, że to artykuł reklamowo - handlowy, ale autor stosuje pół-prawdy i g.wno-prawdy.
Enerbau
Z autopsji , komfort termiczny w ogrzewaniu podłogowym wodnym, fatalny! Nie wspominając o ekonomii.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Weronika Glinkowska
My zdecydowaliśmy się na grzejniki kanałowe Verano - nie żałuję. Temperatura w pomieszczeniu - salonie super, zawsze idealna, poza tym mogliśmy wykończyć podłogę drewnem bez problemów i obaw. Ja polecam to rozwiązanie.
PiotrekL
Mamy kanałowe grzejniki verano w sypialni i salonie, przy drzwiach balkonowych. Nie dogrzewamy kominkiem, a więc mam więcej czasu dla siebie.
dandiugo
z autopsji fatalny i ekonomia fatalna? a czym tą podłogówkę zasilałeś?
Enerbau Tanie Grzanie
Weronika i Piotrek, to spamerzy. Oprócz zachwalania i wklejania nazwy grzejników, nie podają żadnych danych i nie mają wiedzy. Przed takimi wpisami trzeba przestrzegać inwestorów.
.
PiotrekL
Ja mam Verano w domu a ty co? Pochwal się to będzie dyskusja. Podaj argumenty za jakimś rozwiązaniem a nie potępiaj w czambuł.
asolt
Z autopsji , komfort termiczny w ogrzewaniu podłogowym wodnym, fatalny! Nie wspominając o ekonomii.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Może by tak uszczegółowic tę autopsję, nie zapominając o ekonomii, jednym, dwoma słowami to tu posługują sie na ogół spamerzy.
Enerbau
Trudno nazwać przyjemym stąpanie po podłodze, której temperatura wynosi 27 °C.
Nogi się pocą i puchną. W pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Nie ma możliwości obniżenia temperatury
na noc.
Właśnie dlatego ogrzewania akumulacyjne są droższe w użytkowaniu. Już 1 °C mniej, pozwala na oszczędność energii w wysokości 6 %.
Galeria Parkietu Mława
Trudno nazwać przyjemym stąpanie po podłodze, której temperatura wynosi 27 °C.
Nogi się pocą i puchną. W pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Nie ma możliwości obniżenia temperatury
na noc.
Właśnie dlatego ogrzewania akumulacyjne są droższe w użytkowaniu. Już 1 °C mniej, pozwala na oszczędność energii w wysokości 6 %.
Istotnie buforowanie ciepła w jastrychu nie daje komfortu cieplnego, ale nie jest droższe względem mat czy folii grzewczych, ponieważ przy II taryfie mamy znacznie tańszy prąd.
Moim zdaniem najbardziej efektywny w zakresie kosztów eksploatacji i komfortu cieplnego jest system wodny z wodnym buforem ciepła. Oczywiście w zakresie zasilania energią elektryczną.
Ponadto każdy system wodny, w przeciwieństwie do mat, kabli czy folii grzewczych pozwala na dowolne umeblowanie i przemeblowanie.
Wracając do istoty wątku, grzejniki kanałowe są konieczne przy dwukondygnacyjnych, wysokich przeszkleniach, ze względu na znaczną przewagę konwekcji cieplnej nad promieniowaniem i dalszy zasięg ciepła.
W pozostałych miejscach klasyczne podłogi drewniane, przy oknach strefa ceramiki, kamienia z zagęszczonymi rurkami w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam.
asolt
Trudno nazwać przyjemym stąpanie po podłodze, której temperatura wynosi 27 °C.
Nogi się pocą i puchną. W pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Nie ma możliwości obniżenia temperatury
na noc.
Właśnie dlatego ogrzewania akumulacyjne są droższe w użytkowaniu. Już 1 °C mniej, pozwala na oszczędność energii w wysokości 6 %.
Rozmawiamy o prawidłowo wykonanej i prawidłowo sterowanej podłogówce czy o przypadkach skrajnych. Czy przypadek zlego wykonania jest reprezentatywny dla wszystkich podłogówek ? Obawiam sie ze ten przykład jest typową manipulacją gdyz miedzy wierszami sugeruje ze wszystkie podłogówki są takie same. Jezeli chodzi o mozliwosc regulacji temperatury pomieszczenia to wodną podłogówkę mozna sterowac z dokładnoscią do 0,1 oC czego przykłady mozna znalezc na forum moratora, przykłady ktorymi dzielą sie uzytkownicy prawidłowo wykonanych podłogówek.
Enerbau
Właśnie przykładowa dokładność sterowania temperaturą do 0,1 °C jest typowym chwytem marketingowym, gdyż nie ma to absolutnie żadnego znaczenia dla użytkownika.
Organizm ludzki jest w stanie reagować na różnice temperatur rzędu 0,5 °C. Różnicy 0,1 °C nie jest w stanie zarejestrować!
Proszę o informację ile systemów wodnego ogrzewania podłogowego jest w stanie uzyskać temperaturę roboczą rzędu 21 lub 22 °C?
Z tego co mi jest wiadome, wszystkie starsze systemy podłogówek wodnych pracują w temperaturze
powyżej 25 °C. Jeżeli wg Pana jest to komfortowa temperatura dla organizmu, to w takim razie
ktoś tu się mija z prawdą. Albo Pan, albo lekarze i fizjolodzy.
Co ma zrobić użytkownik takiego systemu w nocy, gdzie już temeratura sypialni powyżej 20 °C
nie sprzyja zdrowemu spaniu. Ten problem znamy z tzw. tropikalnych nocy, gdzie temeratura nocą
w lecie nie spada poniżej 20 °C!
Sądzę, że każdy kto próbował w takiej temperaturze zasnąć, marzył o klimatyzacji...
Galeria Parkietu Mława
Proszę o informację ile systemów wodnego ogrzewania podłogowego jest w stanie uzyskać temperaturę roboczą rzędu 21 lub 22 °C?
Z tego co mi jest wiadome, wszystkie starsze systemy podłogówek wodnych pracują w temperaturze
powyżej 25 °C. Jeżeli wg Pana jest to komfortowa temperatura dla organizmu, to w takim razie
ktoś tu się mija z prawdą. Albo Pan, albo lekarze i fizjolodzy.
Każda wodna podłogówka, bez problemu, może uzyskać temperaturę 21 - 22oC i tak najczęściej ma.
Dobrze Pan się dowiedział, że starsze podłogówki (wodne i każde inne) pracowały i pracują przy temperaturze wyższej, czasami nawet powyżej 25oC.
Ale warto się zastanowić dlaczego?
Otóż temperatura powierzchni podłogi nie zależy od rodzaju podłogówki, a od ilości ciepła jaką musi podłoga dostarczyć do ogrzewanych pomieszczeń, aby zbilansować straty ciepła.
Starsze podłogówki są w starszych domach, gdzie ze względu na kiepskie ocieplenie, nieszczelne okna, nieszczelność budynku, brak rekuperacji, straty ciepła były i są większe, stąd wyższa temperatura podłogi, która "robi za grzejnik".
W nowych, szczelnych, dobrze ocieplonych budynkach z rekuperacją, temperatura podłogi w większości okresu grzewczego oscyluje w okolicach 22oC, bez względu na to czy wodna czy elektryczna w każdym wydaniu.
To takie proste i trzeba "miszcza" żeby to zagmatwał.
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
Ja mam Verano w domu a ty co? Pochwal się to będzie dyskusja. Podaj argumenty za jakimś rozwiązaniem a nie potępiaj w czambuł.
Piszemy o współczesnych instalacjach, nie o chorym centralnym, które produkuje więcej ciepła niż dom potrzebuje (dom źle izolowany 30kWh/m2)
Poza tym ( dużym zużyciem kWh) ogromną wadą takiego rozwiązania jest brak regulacji temperatury latem i bardzo wysoki koszt początkowy.
Nie ma ani jednego argumentu za! To dlaczego nie potępiać?
Tomasz_Brzeczkowski
Trudno nazwać przyjemym stąpanie po podłodze, której temperatura wynosi 27 °C.
Nogi się pocą i puchną. W pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Nie ma możliwości obniżenia temperatury
na noc.
Właśnie dlatego ogrzewania akumulacyjne są droższe w użytkowaniu. Już 1 °C mniej, pozwala na oszczędność energii w wysokości 6 %.
Istotnie buforowanie ciepła w jastrychu nie daje komfortu cieplnego, ale nie jest droższe względem mat czy folii grzewczych, ponieważ przy II taryfie mamy znacznie tańszy prąd.
Moim zdaniem najbardziej efektywny w zakresie kosztów eksploatacji i komfortu cieplnego jest system wodny z wodnym buforem ciepła. Oczywiście w zakresie zasilania energią elektryczną.
Ponadto każdy system wodny, w przeciwieństwie do mat, kabli czy folii grzewczych pozwala na dowolne umeblowanie i przemeblowanie.
Wracając do istoty wątku, grzejniki kanałowe są konieczne przy dwukondygnacyjnych, wysokich przeszkleniach, ze względu na znaczną przewagę konwekcji cieplnej nad promieniowaniem i dalszy zasięg ciepła.
W pozostałych miejscach klasyczne podłogi drewniane, przy oknach strefa ceramiki, kamienia z zagęszczonymi rurkami w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam. II taryfa i buforowanie, podnosi koszt instalacji, podnosi koszt eksploatacji, no i nie ma regulacji latem.
Takie rozwiązanie to może zrobić wyłącznie ciepłownik, a więc można to rozpatrywać wyłącznie jako ciekawostkę.
Galeria Parkietu Mława
Trudno nazwać przyjemym stąpanie po podłodze, której temperatura wynosi 27 °C.
Nogi się pocą i puchną. W pomieszczeniu jest zbyt ciepło. Nie ma możliwości obniżenia temperatury
na noc.
Właśnie dlatego ogrzewania akumulacyjne są droższe w użytkowaniu. Już 1 °C mniej, pozwala na oszczędność energii w wysokości 6 %.
Istotnie buforowanie ciepła w jastrychu nie daje komfortu cieplnego, ale nie jest droższe względem mat czy folii grzewczych, ponieważ przy II taryfie mamy znacznie tańszy prąd.
Moim zdaniem najbardziej efektywny w zakresie kosztów eksploatacji i komfortu cieplnego jest system wodny z wodnym buforem ciepła. Oczywiście w zakresie zasilania energią elektryczną.
Ponadto każdy system wodny, w przeciwieństwie do mat, kabli czy folii grzewczych pozwala na dowolne umeblowanie i przemeblowanie.
Wracając do istoty wątku, grzejniki kanałowe są konieczne przy dwukondygnacyjnych, wysokich przeszkleniach, ze względu na znaczną przewagę konwekcji cieplnej nad promieniowaniem i dalszy zasięg ciepła.
W pozostałych miejscach klasyczne podłogi drewniane, przy oknach strefa ceramiki, kamienia z zagęszczonymi rurkami w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam. II taryfa i buforowanie, podnosi koszt instalacji, podnosi koszt eksploatacji, no i nie ma regulacji latem.
Takie rozwiązanie to może zrobić wyłącznie ciepłownik, a więc można to rozpatrywać wyłącznie jako ciekawostkę.
Chciałbym zauważyć iż odnosiłem się do zasilania ogrzewania energią elektryczną.
Zgoda co do kosztów inwestycyjnych, ale proszę on uzasadnienie wyższych kosztów eksploatacyjnych.
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
Różnica w zużyciu kWh/m2 pomiędzy ogrzewaniem pośrednim a bezpośrednim (zadaniowym) jest większa niż zyski z II taryfy. To się łatwo sprawdza. Żaden dom z dobrze wykonaną instalacją nie zużywa na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2 ( wyjątkiem była zima 95-96 gdzie takie przekroczenia w źle izolowanych domach się zdarzały, ale wtedy silny mróz był non stop od października do połowy kwietnia)
Bardzo często, nie znający zagadnienia "fachowcy" łączą też ogrzewanie pomieszczeń i wody.
Ogrzewanie pomieszczeń to dwadzieścia kilka stopni i to niecałe pół roku. Ogrzewanie wody, to ponad 55 st. przez cały rok. Ten błąd jest na tyle powszechny, że musiał się Pan z nim spotkać.
Kolejną kwestią, to jest kompletny bark możliwości regulacji temperatury latem.
Galeria Parkietu Mława
Różnica w zużyciu kWh/m2 pomiędzy ogrzewaniem pośrednim a bezpośrednim (zadaniowym) jest większa niż zyski z II taryfy. To się łatwo sprawdza. Żaden dom z dobrze wykonaną instalacją nie zużywa na ogrzewanie więcej jak 30kWh/m2 ( wyjątkiem była zima 95-96 gdzie takie przekroczenia w źle izolowanych domach się zdarzały, ale wtedy silny mróz był non stop od października do połowy kwietnia)
Bardzo często, nie znający zagadnienia "fachowcy" łączą też ogrzewanie pomieszczeń i wody.
Ogrzewanie pomieszczeń to dwadzieścia kilka stopni i to niecałe pół roku. Ogrzewanie wody, to ponad 55 st. przez cały rok. Ten błąd jest na tyle powszechny, że musiał się Pan z nim spotkać.
Kolejną kwestią, to jest kompletny bark możliwości regulacji temperatury latem.
Jest Pan "miszczem" w pisaniu, nie na temat.
Pozdrawiam.
PiotrekL
Zdrowy dom to dom w którym jest dobra jakość powietrza. A tę uzyskuje się przy dobrej wentylacji oraz odpowiednim systemie centralnego ogrzewania. Kominki przypalają kurz na kasecie i metalowym kominie. Elektryczne podłogowe systemy ogrzewania sprawiają że cały czas przebywamy w polu elektromagnetycznym. Podłogówka z kolei wykorzystuje konwekcję i cała podłoga staje się źródłem kurzu który się unosi. Najbardziej zdrowe są systemy co z grzejnikami.
Doradca_KAN-therm
Dystrybucja ciepła do pomieszczeń tylko i wyłącznie poprzez system wodny - położenie w podłogę jedynie kabli lub mat elektrycznych to skazujący wyrok na prąd do końca życia, nigdy bym nie zaryzykował i innym także nie polecę.
Z rurami w podłodze mamy możliwość zmiany źródła ciepła w każdej chwili.
P.S.
Od jakiegoś czasu obserwuje wypowiedzi Enerbau oraz Pana Tomasza B. i stają się one dość irytujące. Wynika z nich jeden wniosek - znaczna część ludzkości to idioci, nieuki i niepojętne istoty które zakładają centralne ogrzewanie (oczywiście ciepłowników już nie wspominam bo wedle nich to gatunek który powinien zginąć razem z dinozaurami).
Dlaczego nie widać rozwoju technologii o których piszą, gdzie one są, jaka część inwestycji chociażby naszych krajowych, jest wykonywana w tych systemach?
Dlaczego najwięksi giganci w zakresie produkcji systemów grzewczych nie oferują i nie interesują się takimi technologiami? Czyżby teoria spiskowa?
Tomasz_Brzeczkowski
Przecież prąd jest najtańszy do ogrzewania, a dystrybucja ciepła? Czy jest głupszy wynalazek na świecie? To zawsze produkuje więcej ciepła niż potrzeba.
Poza tym, jeżeli już się robi hydrauliczne, to warto się na tym znać. Rurki do hydraulicznego umieszcza się na suficie NIE W PODŁODZE!!! Umieszczone w podłodze gorzej grzeją i podłogę niż podczerwień i fatalnie chłodzą!
Warto znać się na tym co się robi.
skazujący wyrok na prąd do końca życia, Za cztery lata wchodzi standard zeroenergetyczny, więc ile tego życia zostało?
bachus
P.S.
Od jakiegoś czasu obserwuje wypowiedzi Enerbau oraz Pana Tomasza B. i stają się one dość irytujące. Wynika z nich jeden wniosek - znaczna część ludzkości to idioci, nieuki i niepojętne istoty które zakładają centralne ogrzewanie (oczywiście ciepłowników już nie wspominam bo wedle nich to gatunek który powinien zginąć razem z dinozaurami).
W samej rzeczy.
Ciepłownicy to gatunek na wymarciu a jeszcze nie liczne wyjątki gdzie tu coś piszą ale i tak nie są w stanie wytrzymać rewolucyjnych jedynie słusznych teorii.
Dlaczego nie widać rozwoju technologii o których piszą, gdzie one są, jaka część inwestycji chociażby naszych krajowych, jest wykonywana w tych systemach?
Bo czekają na "leszczy" którzy choćby na część teorii jedynie słusznych dali by się nabrać.
Dlaczego najwięksi giganci w zakresie produkcji systemów grzewczych nie oferują i nie interesują się takimi technologiami? Czyżby teoria spiskowa?
Teoria spiskowa to jedno a drugie: najwięksi to nieuki, nie znający fizyki ignoranci.
Jedynie tych dwóch to prawdziwi patrioci niosący kaganek oświaty.
Spednet
Tutaj rozwiązanie jest bardzo proste,wystarczy tylko przeanalizować wszystkie koszty i już czarno na białym wyjdzie Ci,że ogrzewanie podłogowe to najbardziej korzystna opcja i także ekonomiczna. Akurat w tej kwestii możemy doradzić gdyż zajmujemy się tym na co dzień,służymy pomocą.