Ogrzewanie podłogowe: co powinniśmy o nim wiedzieć?

0
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest wygodne w użytkowaniu. Nad jego montażem najlepiej zastanowić się na etapie projektowania domu.

Ogrzewanie podłogowe już od dawna nie jest nowością, jednak ciągle jest mniej znane niż tradycyjne grzejniki. Funkcjonuje też kilka mitów związanych z ogrzewaniem podłogowym. Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z podłogówką.

Planujemy ogrzewane podłogowe

O tym, czy chcemy mieć ogrzewanie podłogowe najlepiej pomyśleć na etapie projektowania domu. Jego montaż wiąże się nie tylko z kwestiami instalacyjnymi, ale też budowlanymi. Pod ogrzewanie podłogowe trzeba przygotować odpowiednią warstwę izolacyjną, potrzebna jest też grubsza wylewka (szczególnie przy ogrzewaniu wodnym). Podwyższy to poziom podłogi, co trzeba wziąć pod uwagę planując np. osadzenie drzwi.
Nie znaczy to, że montaż ogrzewania podłogowego (szczególnie w wersji elektrycznej) nie jest możliwy na późniejszym etapie, a nawet w domu, w którym już mieszkamy, ale trzeba się liczyć z poważnym remontem i utrudnieniami.
Ważną kwestią jest też dobór mocy ogrzewania i jego właściwa instalacja – w tym pomogą nam fachowi instalatorzy.
 Podejmując decyzję o tym, kto będzie wykonywał naszą instalację, wybierzmy doświadczonych, certyfikowanych instalatorów oraz dostawców oferujących kompleksowe, sprawdzone rozwiązania. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja będzie nam dobrze służyła przez lata – mówi Andrzej Durda, Dyrektor ds. Technicznych w firmie TECE.

Czy ogrzewanie podłogowe można mieć w mieszkaniu w bloku? Dowiedz się, jakie są możliwości i ograniczenia

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Od ogrzewania podłogowego niekiedy odstrasza nas myśl o kosztach – zakładamy, że jest ono droższe niż tradycyjne. Jednak niezupełnie tak jest. Na etapie montażu ogrzewanie podłogowe rzeczywiście wymaga większych nakładów kosztów, jednak już jego eksploatacja jest tańsza i początkowe nakłady zwracają się. Wynika to z faktu, że ogrzewanie podłogowe daje taki sam komfort przy temperaturze 2 stopnie niższej, niż ogrzewanie konwencjonalne. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet 20%. Dodatkowe oszczędności zapewni też system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku, gdy temperatura wzrasta – na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza, system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Czy na ogrzewanie podłogowe można położyć tylko płytki ceramiczne?

Często też pokutuje przekonanie, że na ogrzewaną podłogę można położyć tylko płytki ceramiczne. Rzeczywiście jest to dość korzystne rozwiązanie ze względu na wydajność oddawania ciepła przez taką podłogę, ale wcale nie jest to jedyne rozwiązanie. Producenci podłóg drewnianych, paneli i wykładzin już dawno dostosowali swoją ofertę do wymagań technicznych związanych z ogrzewaniem podłogowym. Mamy więc praktycznie taki sam wybór materiałów na podłogę z ogrzewaniem, jak i bez niego, musimy jednak wybrać produkt o odpowiednich parametrach technicznych.
– Ogrzewanie podłogowe z powodzeniem możemy położyć pod podłogę drewnianą, jak i pod panele, parkiet czy wykładzinę. Wystarczy tylko poinformować o swoim wyborze projektanta i zdecydować się na materiały o odpowiednich parametrach – niskim współczynniku kurczliwości i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Pamiętajmy też o równomiernym rozłożeniu elementów grzewczych (bez stref brzegowych), by nie spowodować niekorzystnych dla drewna różnic temperatury – tłumaczy ekspert TECE. Na rynku obecne są specjalne produkty, takie jak kleje i lakiery, przeznaczone do posadzek na ogrzewaniu podłogowym.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ogranicza sposób umeblowania wnętrza?

Panuje też przekonanie, że na ogrzewanie podłogowe ogranicza możliwości umeblowania domu, bo nie powinny na nim stać duże i ciężkie meble. To do pewnego stopnia prawda – masywny mebel, który dużą powierzchnią przylega do podłogi (np. łóżko), ograniczy przepływ ciepła. Ale jest proste rozwiązane tego problemu – wystarczy zdecydować się na meble na wysokich (ponad 10 cm) nóżkach. W takim wypadku przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła  do pomieszczenia.

Czy trzeba się zdecydować na jeden typ ogrzewania – podłogowe, albo grzejnikowe?

Ogrzewanie podłogowe może wprawdzie być jedynym źródłem ciepła w domu, ale można je także łączyć z ogrzewaniem grzejnikowym. I rzeczywiście jest to najbardziej popularne rozwiązanie. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest zastosowanie podłogówki na parterze, zaś grzejników na piętrach budynku. Większość osób budujących dom woli uniknąć ciężkich stropów, które przy ogrzewaniu podłogowym zyskują dodatkową warstwę jastrychu.
Trzeba jednak pamiętać, że połączenie dwóch systemów w jeden układ musi być jednak precyzyjnie i fachowo wykonane.

Czy ogrzewanie podłogowe jest wygodne?

Ogrzewanie podłogowe to system bardzo wygodny i dający dodatkowe korzyści użytkownikom. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe jest znacznie lepsze dla alergików, niż tradycyjne grzejniki. Przy ogrzewaniu podłogowym jest znacznie mniejsza cyrkulacja powietrza, co powoduje, że nie unosi się drażniący kurz.
Ponadto ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorobotwórczych grzybów.
Ogrzewanie podłogowe, wyposażone w samoregulujący system oznacza także automatyczne dopasowanie wydajności ogrzewania do warunków, co jest dużą wygodą.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego estetyka – w przypadku ogrzewania podłogowego nie są widoczne kaloryfery, ani inne elementy instalacji.

Zależy Ci na zdrowych rozwiązaniach w domu? Polecamy PIĘĆ rzeczy, które sprawią, że będziesz mieszkać zdrowiej (i nie wydasz na to pieniędzy)

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także