Ogrzewanie podłogowe - budowa posadzki

Właściwe funkcjonowanie ogrzewania podłogowego, zależy w dużej mierze od rodzaju
i jakości rur użytych do budowy instalacji. Nie bez znaczenia jest również właściwa konstrukcja posadzki grzejnej.

Posadzka w ogrzewaniu podłogowym
W ogrzewaniu podłogowym do ostatecznego wykończenia podłogi, wykorzystuje się między innymi płytki ceramiczne, klinkierowe, betonowe płytki posadzkowe, a także parkiet, panele, a nawet wykładziny tekstylne. Zanim to jednak nastąpi posadzka musi być właściwie zbudowana.
Posadzka przy tego rodzaju ogrzewaniu spełnia bowiem funkcję grzejnika. Z tego powodu jak najwięcej ciepła powinno przenikać do pomieszczenia, a jak najmniej pod spód podłogi. Proponowane są zatem dwa warianty jej budowy, gwarantujące nie tylko właściwą izolację termiczną, ale także akustyczną.

  posadzka wykonana z użyciem płyty systemowejWariant I – Płyta PS 30
Rury grzejne układa się w tym przypadku na płycie systemowej PS 30 (Tece) i mocuje w wypustkach. W związku z małą izolacyjnością samej płyty, na stropie należy wcześniej ułożyć aluminiową folię, a na niej warstwę styropianu. Jeśli wierzchnia warstwa posadzki wykonana ma być z wykładziny ceramicznej lub kamienia, należy pokryć ją wcześniej specjalną stalową matą zbrojeniową (wykonana z drutu o grubości 2-3 mm i oczkach 50x50 mm). Górna warstwa płyty PS 30 wytwarzana jest z zagęszczonego polistyrenu, który jest niezwykle wytrzymały na chłodzenie. Z kolei warstwa dolna z miękkiego polistyrenu tłumiącego odgłosy, a jednocześnie zapewniającego łatwe dopasowanie do podłoża. Płyty te pozwalają na sprawne ułożenie rur, łatwo je zespolić, a tam gdzie to konieczne można je docinać np. nożem.

posadzka wykonana z użyciem izolacji rolowanej ze styropianuWariant II – Izolacja rolowana ze styropianu
Wierzchnią warstwą izolacji termicznej jest w tym przypadku izolacja rolowana ze styropianu z folią aluminiową. Rury grzewcze montuje się do podłoża za pomocą specjalnych klipsów wciskanych ręcznie lub za pomocą specjalnego tackera. W przypadku, gdy istnieje konieczność uzyskania wyższej izolacyjności termicznej niż ta, którą zapewnia zastosowana izolacja należy uzupełnić ją warstwą styropianu. Nie ma konieczności oddzielania go folią PE, ponieważ posiada ją już zastosowana izolacja.

W obu wariantach należy pamiętać o zastosowaniu przy ścianach, słupach betonowych i pozostałych pionowych elementów budynku specjalnej taśmy brzegowej. W przypadku kilku warstw izolacji termicznych umieszcza się ją na przedostatniej warstwie.
Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe. Łączą one w sobie najlepsze zalety rur metalowych i tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Mogą być kształtowane ręczne,
a dzięki aksjalnemu sposobowi połączenia, system jest niezwykle wytrzymały i bezpieczny. Zachowany zostaje także przekrój wewnętrzny i odpowiednie ciśnienie wody w obiegu.

Właściwie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe powoduje, że posadzka ma stosunkowo niską temperaturę – nieprzekraczającą 27-29 stopni C w strefie podstawowej i 31-35 w brzegowej – a jednocześnie 70% ciepła oddawane jest do otoczenia.
Dzięki temu nakłady eksploatacyjne są o koło 12 % niższe niż przy ogrzewaniach radiatorowych,
a jednocześnie zapewniony zostaje wyższy komfort termiczny w pomieszczeniach.

Rady:
1. Przed montażem ogrzewania należy zakończyć wszystkie wewnętrzne prace tynkarskie
i zamontować drzwi.
2. Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie może być w trakcie montażu mniejsza niż 5ºC.
3. Podłoże musi być mocne, suche i równe. Należy usunąć resztki zapraw mogące prowadzić
do powstania mostków dźwiękowych.
4. Maksymalny opór cieplny pokrycia posadzki nie może być większy niż 0,15 m²·K/W
5. Powierzchnię pola grzewczego należy ograniczyć do 40 m², a długość boku pola do 8 m.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Tece

Polecamy Ci również

Zobacz także