Ogrzewanie podłogowe - błędy wykonawcze

Wodne ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią komfort i wygodę, a także energooszczędne rozwiązania. Jednak, jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającym ogrzewaniem musimy wybrać doświadczonego instalatora, jak
i uniknąć kilku podstawowych błędów na etapie realizacji.

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Użytkownikom zapewnia najlepszą dla organizmu temperaturę pomieszczenia – cieplejszą na poziomie nóg i chłodniejszą na poziomie głowy. Poza tym zyskujemy dodatkową powierzchnię w miejsce tradycyjnych grzejników i innych widocznych elementów instalacji. Prawidłowe wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest trudne jeśli zajmuje się nim doświadczony instalator, najlepiej taki, który posiada certyfikat. Wykonawca powinien w trakcie realizacji zwrócić szczególną uwagę na pewne bardzo istotne kwestie, takie jak np. jakość podłoża nośnego na którym ma zostać położone ogrzewanie czy zapewnienie specjalnych szczelin tzw. dylatacji pozwalających na swobodne przemieszczanie się płyt grzejnych. Jeśli uniknie się błędów na etapie realizacji, przyszli użytkownicy będą mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.

Najczęstsze błędy wykonawcze przy instalacji ogrzewania podłogowego to:

Nieprawidłowo wykonane podłoże nośne - o prawidłowym wykonaniu podłoża należy pamiętać już na etapie podstawowych robót budowlanych. Na niestarannie wykonanym nierównym podłożu nie można układać kolejnych warstw ogrzewania podłogowego, takich jak: izolacja termiczna, rury grzejne i betonowa wylewka (tzw. jastrych). Jeżeli podłoże jest nierówne lub jego płaszczyzna odbiega od poziomu, instalator powinien koniecznie dopilnować, aby zostało ono poprawione.

Brak odpowiedniej izolacji - na betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. W przeciwnym wypadku wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane drzwi i okna. Dzięki temu w czasie wiązania jastrychu, którym zalane są rury „podłogówki”, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Zbyt długie obiegi grzewcze - do najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego należą rury grzejne, które układa się na wypoziomowanym i odpowiednio izolowanym podłożu, a następnie zalewa warstwą betonu – jastrychem. Rury tworzą tzw. obieg grzejny, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (przy korzystaniu z rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16 x 2 mm). Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma projektu instalacji, konieczne jest dopilnowanie, aby instalator (z wygody czy też niewiedzy) nie planował dłuższych obiegów grzewczych. Czasem niefachowi instalatorzy, chcąc zwiększyć poziom ciepła w pomieszczeniu, gęściej układają rury grzejne lub zwiększają temperaturę płynącej w nich wody. Oba rozwiązania mogą doprowadzić
do przegrzania podłogi. Podnosząc temperaturę podłogi niezgodnie z zasadami narażamy zdrowie użytkowników i tracimy poczucie komfortu.

Brak odpowiednich szczelin dylatacyjnych - ponieważ płyta grzejna rozszerza się pod wpływem ciepła rur - konieczne jest zamontowanie w niej szczelin dylatacyjnych. Na obrzeżach pomieszczenia umieszcza się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, natomiast w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami - piankową taśmę wkłada się w specjalne listwy przyklejone do folii izolacji termicznej. W przypadku, gdy ogrzewane pomieszczenie jest duże lub ma nietypowy kształt, należy zaplanować w warstwie wylewki dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w warstwie posadzki (zamiast na całej grubości wylewki) może doprowadzić do powstania rys i pęknięć.

ogrzewanie podłogowe prawidłowo zamontowaneZły wybór rozdzielacza oraz nieodpowiednia temperatura wody w instalacji - ogrzewanie podłogowe wymaga rozdzielacza grzejnikowego, który będzie wyposażony w zawory do regulacji przepływu i wkładki zaworów termostatycznych. Zwykły rozdzielacz grzejnikowy nie sprawdza się przy „podłogówce”, ponieważ nie można przy jego pomocy odciąć poszczególnych obiegów i dokonać regulacji hydrualicznej. Nie można również podłączać z tego samego rozdzielacza grzejników i ogrzewania podłogowego bez specjalnych zaworów ograniczających temperaturę wody w obiegach „podłogówki”. Temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego wynosi zazwyczaj nie więcej niż 45-50ºC, a temperatura czynnika grzewczego w grzejniku może sięgać do 70-80ºC.

Niewłaściwe przymocowanie rurek ogrzewania podłogowego - rury grzejne, w których popłynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczenie, muszą być starannie przymocowane do podłoża. Należy to zrobić posługując się systemowymi klipsami oraz umieszczając pod rurami markową izolację z przyklejoną folią ze specjalną siatką kotwiącą. Jeżeli rury nie zostaną zamocowane prawidłowo lub przy użyciu tańszych komponentów, mogą oderwać się od podłoża w czasie zalewania instalacji jastrychem.

Oceń artykuł
3,58 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także