Ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią ciągle jest innowacyjne, ale staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych, dlatego warto je lepiej poznać. O tym, czym wyróżnia się ogrzewanie na podczerwień i dlaczego warto je stosować, rozmawiamy z Cezarym Rejmer, Członkiem Zarządu firmy Novli Sp. z o.o.*

ogrzewanie podczerwienią- Czym różni się ogrzewanie na podczerwień od tradycyjnych systemów?

 Tradycyjne systemy grzewcze wykorzystują zasadę konwekcji do ogrzania pomieszczeń. Ogrzane powietrze ze względu na  niższą gęstości unosi się do góry, popychając chłodniejsze powietrze do ziemi. W ten sposób przestrzeń pod sufitem jest bardziej nagrzana niż przy podłodze. Nośnikiem ciepła jest tutaj powietrze, które ogrzane przez kaloryfer dopiero w następnym kroku ogrzewa ludzi. Podczas tego procesu powietrze znajdujące się w pomieszczeniu wprawiane zostaje w konwekcję. Ogrzane powietrze unosi się od kaloryfera do góry, przestrzeń pod sufitem staje się ciepła, następnie stopniowo opada, chłodząc się wzdłuż przeciwległej ściany i wzdłuż podłogi, i już jako ochłodzone powietrze przepływa z powrotem w kierunku kaloryfera, aby tam zostać ponownie ogrzane i rozpocząć proces cyrkulacji od nowa. Zatem tylko mała część energii zaangażowanej do ogrzewania, dociera do osób przebywających w pomieszczeniu w postaci pożądanego ciepła. Ponadto podczas tego procesu transportowana jest też olbrzymia ilość kurzu oraz pyłków przez pomieszczenie, co jest bardzo niekorzystne dla przebywających w nim osób oddychających takim powietrzem.

Podstawową zasadą działania ogrzewania opartego na technologii emisji podczerwieni, jest inaczej niż w tradycyjnym ogrzewaniu, nie ogrzanie powietrza, ale bezpośrednie ogrzanie ścian, podłóg, sufitu i elementów wyposażenia wnętrz (bez udziału powietrza). Dopiero ogrzane emitowanym ciepłem wymienione wyżej elementy mają oddać ciepło.
Dzięki temu nie mamy konwekcji powietrza ponieważ wszystkie przegrody budowlane są równomiernie ogrzane, nie wzbija się kurz, co jest szczególnie ważne dla alergików, za to otrzymujemy równy rozkład temperatury w przekroju pionowym pomieszczenia (różnica temperatur sufit podłoga to ok 2°C przy tradycyjnych systemach nawet do 10°C), a wietrzenie nie powoduje szybkiego wychłodzenia pomieszczenia.

panel na podczerwień- Jak działa takie ogrzewanie?

Na początek trochę technologii. Panele na podczerwień Econovli w technologii Infrapower wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnej technologii włókien nanowęglowych i zasilane są napięciem 230V. Podanie napięcia do tych włókien powoduje ich rozgrzanie i jednocześnie emisję przyjemnego promieniowania podczerwieni, z którym mamy do czynienia każdego dnia w przyrodzie. Promieniowanie podczerwone stanowi część promieniowania słonecznego. Zwróćmy uwagę jak ogrzewanie odbywa się na co dzień w przyrodzie. Słońce ogrzewa budynki, ziemię, chodniki, drogi i wszystko na co pada promieniowanie słoneczne, a dopiero te elementy ogrzewają powietrze. Ziemię ogrzewają promienie słoneczne, a nie ciepłe powietrze.
Technologia ogrzewania podczerwienią naśladuje to zjawisko, w związku z tym - mówiąc obrazowo - energia cieplna dostarczana przez panel, akumulowana jest bezpośrednio (bez udziału powietrza) w przegrodach budowlanych (ściana, sufit, podłoga), elementach wyposażenia wnętrz i tak jak słońce - przyjemnym ciepłem ogrzewa ciało ludzkie.
Poza wspomnianym brakiem konwekcji i równomiernym rozkładem temperatur, temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest o ok. 2-3° C wyższa niż w rzeczywistości. I tutaj znów możemy odnieść się do promieniowania słonecznego. Czyż stojąc na słońcu w zimny zimowy dzień nie jest nam cieplej niż wskazują nam termometry? Jeszcze jedna ważna cecha tego ogrzewania -  dzięki akumulowaniu ciepła w ścianach usuwana jest z nich od wewnątrz wilgoć, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o złej wentylacji, zawilgoconych lub zagrzybionych. Ściany są ciepłe i suche, dzięki czemu uwalniają ciepło do pokoju.

- Jak wygląda instalacja ogrzewania na podczerwień?

Na początek trochę Państwa zaskoczę. Panele grzewcze Econovli montujemy w zupełnie innych miejscach niż jesteśmy przyzwyczajeni w tradycyjnych systemach grzewczych, gdzie ogólnie przyjętym miejscem montażu jest z reguły wnęka podokienna.
Nasze panele na podczerwień  Econovli montuje się na suficie (jest to najbardziej optymalny wybór umiejscowienia montażu) lub na ścianach wewnętrznych pomieszczenia tak, aby środek płytowego grzejnika podczerwieni znajdował się na wysokości ok. 140-150 cm od podłogi (czyli tak jak wieszamy obrazy na ścianach).
Dlaczego sufit? Ponieważ jest to najbardziej optymalne miejsce dla naszego systemu. Panele emitują ciepło we wszystkich kierunkach (oprócz tyłu panela), więc przy takim montażu, ciepło równomiernie dociera do wszystkich elementów, które mogą nam je oddać. Ponadto jest najmniejsze prawdopodobieństwo wytworzenia tzw. efektu cienia, czyli wystąpienia zasłoniętych miejsc, gdzie nie dociera podczerwień. I znów możemy odnieść się do słońca – za przeszkodą, na którą padają promienie słoneczne np. drzewem tworzy się cień i tam zawsze jest chłodniej.

dekoracyjne panele na podczerwieńOczywiście nie każdy chce mieć panel na suficie. Estetyka wnętrza, szczególnie w mieszkaniach, ma ogromne znaczenie, dlatego też panele montujemy na ścianach na wysokości, na której zwykle montujemy obrazy. To rozwiązanie także pomaga  ograniczyć wspomniany wcześniej „efekt cienia”. Ponadto panel standardowy możemy wykończyć zaproponowaną przez klienta grafiką, w związku z tym, przy takim usytuowaniu, możemy mieć grzejący obraz, który będzie ciekawym elementem aranżacji wnętrz. Należy pamiętać, aby montować panele Econovli na ścianach wewnętrznych, ponieważ wtedy możemy ogrzać ściany zewnętrzne i tworzymy barierę przed wnikaniem chłodu z zewnątrz.

Płytowe grzejniki na podczerwień można montować praktycznie na każdej powierzchni, tj. ściana murowana, bloczek silikatowy, Ytong, deska drewniana, boazeria PCV, płyta gipsowo-kartonowa, itp.
Samo zawieszenie paneli jest bardzo proste, należy tylko za pomocą dostarczonego w komplecie szablonu, wywiercić cztery otwory na kołki montażowe (które również są w komplecie) i podłączyć do kontaktu za pośrednictwem termostatu gniazdkowego (termostat do nabycia osobno). Najważniejsze jednak jest określenie miejsca, w którym panel powinien być zamontowany, ponieważ wpływa to później na efektywność systemu czyli na rachunki za prąd.

Oceń artykuł
3,10 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także