Ogrzewanie peletami – kotły SAS

Ogrzewanie peletami – kotły SAS

kocioł na pelety SAS MULTINajnowsze rozwiązania konstrukcyjne pozwalają nawet w przypadku kotła na paliwa stałe sprawić, by jego użytkowanie dawało komfort, nie wymagało ciągłej obsługi i pozwalało utrzymać czystość w pomieszczeniu kotłowni.*

Takie rozwiązanie zastosowano w podajniku oferowanym przez ZMK SAS w kotle SAS AGRO-ECO oraz w palniku SAS MULTI FLAME montowanym do kotłów SAS MULTI (17-150 kW) i SAS SLIM (14-48 kW). W kotłach zastosowano sposób transportu paliwa z zasobnika opału do komory paleniskowej, który eliminuje niebezpieczeństwo cofnięcia się płomienia do zasobnika opału, zarówno podczas normalnej pracy, jak i postoju podajnika, a także przerw w dostawie energii elektrycznej.

Kotły SAS (MULTI i SLIM) są wyposażone w dwa wymienne palniki: retortowy – przeznaczony do eko-groszku oraz ruchomy ruszt do peletu MULTI FLAME. Przy zmieniających się cenach i jakości opału, możliwość dostosowania kotła do różnego rodzaju paliwa jest zaletą nie do przecenienia.

kocioł SAS SLIM w wersji z górnym podłączeniem czopucha do kominaKocioł SAS SLIM to kompaktowy model, przeznaczony do montażu w małej kotłowni. Jego montaż na niewielkiej przestrzeni ułatwia wyjście do komina wyprowadzone przez dekiel w górnej części kotła (jak w kotle SAS AGRO-ECO). Zastosowano w nim także palnik MULTI FLAME, wyróżniający się nowatorskim rozwiązaniem. Palnik jest wyposażony w układ dwóch ślimaków, w których prędkość podawania paliwa jest odpowiednio zestopniowana. To rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo użytkowania kotła, a stosowanie dodatkowego zabezpieczenia mechanicznego nie jest potrzebne. Standardowo kocioł jest wyposażony także w zabezpieczenie elektroniczne – czujnik temperatury podajnika.
Co ważne, kocioł może w pełni efektywnie pracować nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną. Jest to możliwe dzięki temu, że automatyczny zapłon paliwa jest wyposażony w zestaw grzałek ceramicznych oraz system podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury.

kocioł SAS SLIM z palnikiem MULTI FLAMEPoza standardowym systemem dostarczania paliwa, kocioł można rozbudować o zewnętrzne podawanie z pomieszczenia pośredniego (np. zbiornik zewnętrzny) do właściwego zasobnika kotła. Dzięki sterowaniu poziomem paliwa w koszu, dostarczanie paliwa jest w pełni zautomatyzowane, co eliminuje konieczność ingerencji w ten proces przez cały okres grzewczy. Dodatkowo kocioł można wyposażyć w system automatycznego odpopielania. Pozwala to uzyskać system zdecydowanie bardziej ekonomiczny i bezobsługowy niż automatyczne kotły węglowe. Ponadto odpowiednio przebiegający proces spalania biomasy (peletów) w znacznym stopniu ogranicza powstawanie sadzy i zanieczyszczeń w kotle, poprawiając tym samym wymianę ciepła. Stosunkowo długo utrzymuje się także deklarowana sprawność kotła, a czas między niezbędnym okresowym oczyszczaniem jego wymiennika – wydłuża się.

Wysoka efektywność kotła i wydajność jego pracy przekłada się na wynik ekonomiczny – oszczędność zużywanego paliwa i wydłużenie żywotności samego urządzenia.

Więcej informacji - sas.busko.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,77 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ZMK SAS

Polecamy Ci również

Zobacz także