Ogrzewanie oraz wentylacja dużych obiektów. Nawet obiektów kubaturowych

Ogrzewanie oraz wentylacja dużych obiektów. Nawet obiektów kubaturowych

Duże obiekty komercyjne lub przemysłowe charakteryzują się specyficznym zapotrzebowaniem na ciepło.

Co więcej ich konstrukcja wymaga specjalnego projektowania i wykonania systemów grzewczych i wentylacyjnych. Jest to swego rodzaju wyzwanie. Jednak efekty pracy takich systemów mogą w przyszłości przynieść użytkownikom i inwestorowi wymierne korzyści.

Jako pierwszy przykład weźmy galerie handlowe: wymagają zazwyczaj doprowadzenia powietrza niezależnie do wielu lokali – niezależnie zarówno pod kątem ilościowym jak i jakościowym. Zrealizowanie takiej funkcji możliwe jest dzięki wstępnemu przygotowaniu powietrza świeżego w centrali wentylacyjnej, która dostarcza niezbędne dla lokali ilości powietrza a następnie lokalne dostosowanie temperatury za pomocą klimakonwektorów. Ponieważ obciążenie cieplne poszczególnych lokali użytkowych jest zmienne w czasie i niezależne pomiędzy lokalami (np. różne ilości klientów, różne godziny otwarcia, itp) zastosowanie lokalnie sterowanych klimakonwektorów podnosi komfort i ekonomiczność takiego rozwiązania, nie zakłócając przy tym parametrów powietrza dostarczanych centralnie do pozostałych części obiektu. Dodatkowym atutem klimakonwektorów w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikowym jest szybsza reakcja na zmieniające się warunki – zmiana, która musi zajść poprzez konwekcję w przypadku tradycyjnych grzejników, w przypadku klimakonwektorów wymuszana jest pracą wentylatora – komfort cieplny jest szybciej osiągany i dodatkowo może być kontrolowany przez użytkownika.

Ogrzewanie oraz wentylacja dużych obiektów. Nawet obiektów kubaturowych - zdjęcie 2

Drugim przykładem mogą być hale produkcyjne, gdzie ze względu na gabaryty sprzętu potrzebnego w procesie wytwarzania, pomieszczenia zazwyczaj mają bardzo duże wymiary – w szczególności wysokość. W tego typu budynkach rozwiązania oparte o konwekcję również mają wadę – ciepłe powietrze unosi się do góry i ogrzewa zazwyczaj część kubatury w której nie przebywają ludzie, nie są prowadzone procesy technologiczne wymagające regulacji temperatury a w związku z tym cała energia w pierwszej kolejności trafiała tam gdzie zupełnie nie jest potrzebna. Przy wykorzystaniu systemu grzewczo-wentlacyjnego opartego o centrale wentylacyjne z nawiewnikami kierunkowymi (szczelinowe, dysze dalekiego zasięgu) można ukierunkować przepływ przygotowanego w centrali powietrza aby trafiało dokładnie w te miejsca w których potrzeba utrzymać temperaturę na określonym poziomie.

Zobacz: Obiekty komercyjne

Jak widać na powyższych przykładach w niektórych przypadkach dobrze znane ogrzewanie konwekcyjne (które doskonale sprawdza się w budownictwie mieszkaniowym) może ustępować miejsca bardziej wydajnym alternatywom. Systemy grzewczo-wentylacyjne są doskonałą alternatywą pod warunkiem że są traktowane właśnie jako system. Jako zespół urządzeń współpracujących ze sobą i wzajemnie wpływających na warunki pracy pozostałych elementów całego systemu.

Ciekawą propozycją w przypadku rozwiązań grzewczych dla dużych budynków są nowe kotły Logano plus KB372 marki Buderus, które charakteryzują się możliwością pracy z pełną mocą nawet z różnicą temperatury zasilenia i powrotu do 50 K i niskimi oporami przepływu przez wymiennik. Te dwie cechy umożliwiają instalację kotła w wielu przypadkach bez separacji hydraulicznej, co obniża nakłady inwestycyjne oraz upraszcza instalację. Kotły te mogą obsłużyć zarówno obiegi wysokotemperaturowe jak i niskotemperaturowe wykorzystując jednocześnie zjawisko kondensacji – czyli wykorzystując maksymalną sprawność kotła.

Współpracujące ze sobą systemy grzewcze i wentylacyjne w dużych obiektach dają wiele ciekawych możliwości w dostosowaniu do potrzeb poszczególnych użytkowników i zapewnieniu komfortu w pomieszczeniach na najwyższym poziomie. Co więcej zapewniając elastyczność w użytkowaniu umożliwiają również oszczędność poprzez pracę na minimalnych parametrach w czasie, gdy pomieszczenia nie są użytkowane. Jednak warunkiem sukcesu jest współpraca wszystkich niezbędnych elementów – a ta musi być przewidziana jeszcze na etapie projektowania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także