Ogrzewanie olejowe - czy się opłaca?

11
Ogrzewanie w domu
Ogrzewanie olejem niestety nie jest tańsze od ogrzewania gazowego. Ponadto instalacja olejowa jest znacznie droższa od gazowej.

Ogrzewanie olejem niestety nie jest tańsze od ogrzewania gazowego. Ponadto instalacja olejowa jest znacznie droższa od gazowej.

Przy obecnym poziomie cen tego paliwa koszt instalacji c.o. zwróci się dopiero po kilku dekadach. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak za kilka lat będzie wyglądał rynek paliw. Już obecnie drogi olej może znacznie podrożeć. Jedno jest pewne - jeśli cenimy komfort ogrzewania gazowego, instalacja olejowa zapewnia podobny.

kotły olejowe
Piec olejowy to najczęściej urządzenie stojące, współpracujące z zasobnikowym podgrzewaczem wody i zbiornikiem paliwa.
Olejowe kotły c.o. zapewniają taką samą wygodę obsługi, jak gazowe, czy elektryczne. Nie ma bowiem potrzeby niemal codziennego uzupełniania paliwa, jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych lub opalanych drewnem. Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest również możliwość montażu instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej. Najnowsze kotły olejowe uważane są także za ekologiczne - podczas spalania nie wydzielają substancji szkodliwych, jak ma to miejsce w modelach poprzedniej generacji. Ekologiczność samego oleju opałowego jest jednak kontrowersyjna - wydobycie i produkcja są takie same, jak procesu rafinacji oleju napędowego.

Potargować nie zaszkodzi
Olejowe systemy grzewcze nie zyskały zbytniej popularności. Zapewne z powodu wysokich kosztów budowy instalacji, w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Ceny kotłów olejowych są mocno zróżnicowane - zależą od wydajności energetycznej i wykorzystanej technologii. Najbardziej efektywne, jednak również najdroższe, są kotły kondensacyjne, które mogą kosztować nawet
25 000 zł. Planując instalację olejową z dużym prawdopodobieństwem warto jednak założyć, że im droższy kocioł, tym mniejsze ryzyko usterek w trakcie eksploatacji. Serwis tego typu pieców również nie należy do tanich. Podczas zakupów niewątpliwie warto się targować. Kotły olejowe nie sprzedają się dobrze, zatem rabat w wysokości 20% nie jest na rynku niczym nadzwyczajnym.

Piec olejowy to najczęściej urządzenie stojące, współpracujące z zasobnikowym podgrzewaczem wody i zbiornikiem paliwa. Dlatego wymagana jest kotłownia. Minimalne wymiary pomieszczenia wynoszą 3 x 3 metry. To główna wada instalacji tego typu, podwyższająca koszt budowy - kocioł gazowy może wisieć w kuchni lub łazience, dla olejowego trzeba przeznaczyć osobne pomieszczenie.

Rachunek ekonomiczny
Aby sprawdzić i porównać ile będą wynosiły koszty ogrzewania domu olejem opałowym oraz gazem, wystarczy przeprowadzić prosty rachunek. Dom zbudowany według nowoczesnych standardów, na każdy metr kwadratowy powierzchni potrzebuje około stu kilowatogodzin energii rocznie. Należy uwzględnić, iż każde źródło ciepła ma określoną sprawność. Zakładając sprawność przeciętnego kotła olejowego na poziomie 90%, uzyskujemy wynik: 100 podzielić przez 0,9 = 111,1 kWh. Tyle energii na metr kwadratowy powierzchni domu musi wytworzyć instalacja c.o. Dla domu o powierzchni 100 m² będzie to 11 110 kWh (dla założonej sprawności kotła 90%).

Zapotrzebowanie na ciepło budynku - 11 110 kWh
Wartość opałowa oleju w kWh - 9,9 kWh/litr
Wartość opałowa gazu - 9,71 kWh/m³ (GZ50)
Zapotrzebowanie oleju - 11 110 : 9,9 => 1122 litry
Zapotrzebowanie gazu - 11 110 : 9,71 => 1144 m³
Koszt ogrzewania olejem - 3366 zł (przy założeniu 3zł / litr)
Koszt ogrzewania gazem - 2516 zł (przy założeniu 2,2 zł / m³)

Ogrzewanie olejem będzie więc droższe.
Oceń artykuł
3,53 / 51 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Krzysztof Rybak

Polecamy Ci również

Zobacz także